نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز چیست ؟

عدم تحمل لاکتوز مشکل پیداکردن با خوردن شیرگاو. لاکتوز قند اصلی شیر است ، عدم تحمل لاکتوز با شدت متغیر در 75% سیاهپوستان ، 90% آسیایی ها یا آمریکایی های هندی الاصل و کمتر از 20% قفقازی ها بروز می کند. این بیماری مسری یا سرطانی نیست .

عدم تحمل لاکتوز چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

این عارضه در حال حاضر غیرقابل علاج محسوب می گردد. با این حال تسکین یا کنترل علایم امکان پذیر است . علایم بیماران در زمان هایی به دلایل نامشخص بدتر می شود.

برای عدم تحمل لاکتوز چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

استفاده از آنزیم مکمل جهت خنثی سازی لاکتوز شیر. آنزیم لاکتاز بدون نیاز به نسخه برای افزودن به شیر یا محصولات لبنی در دسترس است . همچنین محصولاتی که به طور آماده حاوی این آنزیم هستند نیز در دسترس هستند. مکمل های کلسیم ممکن است توصیه گردد.

اگر دچار عدم تحمل لاکتوز شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندراد.

چه راه هایی برای پیشگیری از عدم تحمل لاکتوز وجود دارد؟

در حال حاضر قابل پیشگیری نیست . خانم های باردار در صورت داشتن سابقه خانوادگی عدم تحمل لاکتوز باید شیرخود را برای تغذیه کودک در نظر گیرند. در غیر این صورت به یک شیرخشک فاقد لاکتوز ممکن است نیاز باشد.

برای تشخیص عدم تحمل لاکتوز چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیص ممکن است شامل کشت مدفوع ، آزمون تنفسی هیدروژن لاکتوز، آزمون جذب لاکتوز و به ندرت نمونه برداری از روده کوچک باشد. علایم با محدودیت یا استفاده از فرآورده های حاوی لاکتاز قابل کنترل است .

زمانی که به عدم تحمل لاکتوز مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

اگر این عارضه در بدو تولد وجود داشته باشد، یک شیرخشک بدون لاکتوز یا کم لاکتوز نظیر شیرخشک های تهیه شده از سویا توصیه می گردد. اگر عدم تحمل لاکتوز موقتی و ناشی از اسهال و استفراغ باشد، استفاده از یک شیرخشک جایگزین تنها برای مدت کوتاهی باید در نظر گرفته شود. پس از این دوره ، مصرف شیرگاو و باید از سرگرفته شود. افراد بزرگتر دچار عدم تحمل لاکتوز باید مصرف شیر و محصولات لبنی نظیر پنیر و بستنی را کاهش داده یا محدود کنند. در برخی بیماران ، شیر کامل یا شیر شکلات بهتر از سر شیر تحمل می شوند. این بیماران باید به برچسب های روی محصولات غذایی دقت کنند، چرا که قند شیر در بسیاری از محصولات غذایی به کار رفته که خوردن آنها ممکن است باعث ایجاد علایم شود.

عدم تحمل لاکتوز چه علائمی دارد؟

در کودکان : اسهال کف آلود همراه بثورات پوستی استفراغ کُند بودن سرعت وزن گیری ، رشد و تکامل در بزرگسالان صداهای شکمی به صورت غاروغور، کرامپ های شکمی و اسهال نفخ و تجمع گاز در شکم تهوع

عوامل موثر در درمان عدم تحمل لاکتوز چیست ؟

این عارضه در حال حاضر غیرقابل علاج محسوب می گردد. با این حال تسکین یا کنترل علایم امکان پذیر است . علایم بیماران در زمان هایی به دلایل نامشخص بدتر می شود.

چه چیز هایی باعت بروز عدم تحمل لاکتوز می شوند؟

کمبود یا نبود آنزیم لاکتاز. لاکتاز برای هضم همه انواع شیر غیر از شیرمادر ضروری است . بدون این آنزیم ، قندشیر آب جذب کرده ، باعث بروز اسهال می گردد. اگرچه برخی شیرخوران با این اختلال متولد می شوند، عدم تحمل لاکتوز معمولاً در بزرگسالی بروز می کند. عدم تحمل موقت لاکتوز ممکن است در شیرخوراران پس از یک حمله شدید گاستروانتریت (اسهال و استفراغ ) که به پوشش روده آسیب وارد می کند، رخ دهد

عدم تحمل لاکتوز در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

کمبود کلسیم (به ندرت )

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری عدم تحمل لاکتوز به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی