نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سوزش سردل‌

سوزش سردل‌

سوزش سردل‌ چیست ؟

سوزش سر دل عبارت است از احساس ناراحتی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش . سوزش سر دل (که با نام برگشت محتویات معده به مری نیز شناخته می شود) یک علامت است و نه یک بیماری . این مشکل ربطی به قلب ندارد. سوزش سر دل می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در افراد بالای 60 سال شایع تر است . علایم آن غالباً با حمله قلبی اشتباه گرفته می شوند.

سوزش سردل‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

علایم را می توان با درمان کنترل نمود، اما عود این حالت شایع است .

برای سوزش سردل‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای ناراحتی خفیف می توان از شربت معده (ضد اسید) استفاده کرد. شربت معده روی مخاط مری را می پوشاند و اسید معده را خنثی می سازد. دوز معمول عبارت است از یک قاشق غذاخوری یک ساعت پس از هر وعده غذایی و نیز قبل از خواب .

اگر دچار سوزش سردل‌ شدم چه کار کنم؟

با تخفیف علایم ، کارهای روزمره خود را از سر گیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از سوزش سردل‌ وجود دارد؟

سیگار نکشید، الکل ننوشید و پرخوری نکنید. مقدار چربی ها، غذاهای سرخ شده ، ادویه جات ، قهوه ، چای ، و رب گوجه فرنگی را در رژیم غذایی خود کم کنید. بلافاصله پس از غذاخوردن خم نشوید، دراز نکشید، یا ورزش نکنید. لباس تنگ نپوشید. زیر سرخود را به هنگام خوابیدن بالا ببرید یا پایه های سر تخت را حدود 15-10 سانتی متر بالا آورید. اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کم کنید.

برای تشخیص سوزش سردل‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

سوزش سر دل معمولاً در عرض حدول یک ساعت پس از خوردن غذا آغاز می شود و ممکن است تا چندین ساعت ادامه داشته باشد. معمولاً نیازی به مراقبت پزشکی نیست . خوردن ضد اسید به هنگام بروز سوزش سر دل و رعایت نکات پیشگیری قاعدتاً باعث کنترل علایم می شوند.

زمانی که به سوزش سردل‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

از غذاها و نوشیدنی هایی که باعث ترشح زیاد اسید می شوند پرهیز کنید، از جمله غذاهای پر ادویه ، قهوه ، آب میوه ترش ، یا الکل . خوردن شکلات باید کنار گذاشته شود و مصرف غذاهای چرب نیز محدود شود. غذا را در وعده های بیشتر و حجم کمتر در هر وعده میل کنید.

سوزش سردل‌ چه علائمی دارد؟

آروغ زدن یا برگشت مختصر محتویات معده به دهان ، که باعث ترش کردن می شود. احساس سنگینی ، سوزش ، یا ناراحتی در قفسه سینه مشکل در بلع درد خفیف یا احساس نفخ ندرتاً استفراغ

عوامل موثر در درمان سوزش سردل‌ چیست ؟

علایم را می توان با درمان کنترل نمود، اما عود این حالت شایع است .

چه چیز هایی باعت بروز سوزش سردل‌ می شوند؟

سوزش سر دل همانطور که گفته شد ربطی به قلب ندارد. این حالت به دلیل برگشت اسید از معده به مری رخ می دهد. عضلاتی که قسمت بالایی معده را می بندند شل می شوند و به این ترتیب ، مقداری از محتویات معده وارد مری شده و پوشش مخاطی آن را آزرده می سازد.

سوزش سردل‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً انتظار نمی رود عارضه ای رخ دهد. سوزش سر دل که به طور مکرر و به مدت طولانی رخ دهد ممکن است نشاندهنده سایر بیماری ها مثل زخم معده یا دوازدهه باشد. اسید معده ممکن است به مری آسیب وارد کند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سوزش سردل‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی