نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سوءهاضمه‌

سوءهاضمه‌

سوءهاضمه‌ چیست ؟

سوءهاضمه عبارت است از یک نوع احساس ناراحتی مبهم در قفسه سینه یا شکم بدون علت ساختاری مشخص که به هنگام خوردن یا آشامیدن یا به فاصله کمی پس از آن رخ می دهد.

سوءهاضمه‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

علایم را می توان با درمان تحت کنترل در آورد، اما احتمال عود علایم وجود دارند.

برای سوءهاضمه‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای ناراحتی خفیف ، می توان از شربت ها یا قرص های ضد اسید استفاده کرد. برای ناراحتی شدید و جدی ممکن است داروهایی مثل مسدودکنده های 2 H ، داروهای ضدگرفتگی یا آرام بخش ها برای تخفیف علایم مورد تجویز قرار گیر

اگر دچار سوءهاضمه‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد. انجام منظم تمرینات ورزشی توصیه می شود.

چه راه هایی برای پیشگیری از سوءهاضمه‌ وجود دارد؟

از خوردن غذاهایی که آنها را خوب هضم نمی کنید، از جمله نوشیدنی های گازدار، خودداری کنید. دخانیات مصرف نکنید. پس از غذاخوردن استراحت کنید. به هنگام غذاخوردن سعی کنید دچار ناراحتی عاطفی نشوید. تند غذا نخورید. از مصرف الکل جداً پرهیز کنید. در صورتی که علایم پایدار باشند، ممکن است واقعاً یک بیماری در دستگاه گوارش یا سایر نقاط بدن وجود داشته باشد. گاهی این علایم بدون اینکه بیماری خاصی وجود داشته باشد رخ می دهند. این حالت نشان دهنده عملکرد غیرطبیعی در یکی از قسمت های ظاهراً طبیعی بدن است .

برای تشخیص سوءهاضمه‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

در موارد مزمن ، بررسی های تشخیصی ممکن است شامل عکس برداری اشعه ایکس از قسمت فوقانی دستگاه گوارش و آندوسکوپی (دیدن مری و معده با وسیله مخصوص که سر آن منبع نور قرار دارد) باشد. درمان و پیشگیری مشابه هم هستند: برای غذاخوردن وقت کافی بگذارید. غذا را به دقت و کامل بجوید. از دعوا و مرافعه و هیجانات به هنگام غذاخوردن پرهیز کنید. بلافاصله پیش از غذا دخانیات مصرف نکنید. بلافاصله پس از غذا از هیجانات یا ورزش پرهیز کنید. از کارهایی که باعث رفتن هوا به درون معده می شود، مثل آدامس جویدن ، خودداری کنید. از پوشیدن لباس تنگ خودداری کنید. در هر بار بروز سوءهاضمه مراقب بروز تغییرات در علایم باشید. اگر ماهیت ، زمانبندی ، تعداد دفعات یا شدت علایم تغییر کنند، امکان دارد یک بیماری جدی مطرح باشد. نمود این بیماری ها عبارتند از سوزش سردل ناشی از آسیب دیدن قسمت پایینی مری ، بیماری کیسه صفرا، بیماری کیسه صفرا، زخم معده ، یا سرطان معده

زمانی که به سوءهاضمه‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود. از خوردن غذاها و موادغذایی که ایجاد ناراحتی گوارشی می کنند خودداری کنید، خصوصاً آنهایی که در قسمت علل فهرست شده اند.

سوءهاضمه‌ چه علائمی دارد؟

تهوع خفیف سوزش سردل درد در قسمت فوقانی شکم نفخ یا آروغ احساس پری معده ترش کردن

عوامل موثر در درمان سوءهاضمه‌ چیست ؟

علایم را می توان با درمان تحت کنترل در آورد، اما احتمال عود علایم وجود دارند.

چه چیز هایی باعت بروز سوءهاضمه‌ می شوند؟

علایم به نظر با خوردن ، آشامیدن ، یا بلعیدن هوا به هنگام صحبت کردن یا آدامس جویدن ارتباط دارند. علایم غالباً به دنبال بروز هیجات و ناراحتی های عاطفی به هنگام خوردن ؛ مصرف بیش از اندازه دخانیات ؛ یبوست ؛ خوردن غذاهای خوب پخته نشده ؛ خوردن غذاهای چرب ؛ هضم نامناسب مواد غذایی تولیدکننده گاز مثل حبوبات ، خیار، کلم و پیاز؛ آلرژی غذایی ؛ یا نوشیدن الکل رخ دهد.

سوءهاضمه‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

علایم حمله قلب یا بیماری جدی مری یا معده ممکن است شبیه سوءهاضمه که باعث غفلت از آن باعث بیماری جدی می شود.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سوءهاضمه‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی