نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری سلیاک‌

بیماری سلیاک‌

بیماری سلیاک‌ چیست ؟

بیماری سلیاک عبارت است از یک بیماری آلرژیک در روده کوچک ، که توسط گلوتن (یک نوع پروتئین که در اغلب غلات وجود دارد) ایجاد می شود. در این بیماری ، روده کوچک نمی تواند مواد مغذی را به خوبی جذب کند. اغلب موارد بیماری سلیاک ، ارثی هستند. بیماری سلیاک مسری یا سرطانی نیست . این بیماری معمولاً به هنگام دوران شیرخوارگی یا اوایل کودکی (دو هفتگی تا یک سالگی ) آغاز می شود. امکان دارد علایم هنگامی ظاهر شوند که کودک اول بار شروع به خوردن غذاهای حاوی گلوتن می کند. در بزرگسالان ، علایم ممکن است به تدریج و در عرض چند ماه یا حتی چند سال پدیدار شوند.

بیماری سلیاک‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با رعایت یک رژیم سفت و سخت فاقد گلوتن ، می توان انتظار یک زندگی طبیعی را در اغلب بیماران داشت . روند بهبود در عرض 3-2 هفته آغاز می شود.

برای بیماری سلیاک‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

آهن و اسیدفولیک برای کم خونی کلسیم و مکمل های ویتامینی در صورت کمبود امکان دارد داروهای کورتیزونی خوراکی برای کاهش پاسخ التهابی بدن در موارد حمله شدید بیماری تجویز شوند.

اگر دچار بیماری سلیاک‌ شدم چه کار کنم؟

هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری سلیاک‌ وجود دارد؟

در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری به عمل آورد.

برای تشخیص بیماری سلیاک‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص قطعی با نمونه برداری مسجل می شود. برای این کار، نمونه بافتی کوچکی از روده کوچک برداشته می شود. امکان دارد سه بار نمونه برداری انجام شود. یک بار زمانی که گلوتن در رژیم غذایی وجود دارد، یک بار زمانی که گلوتن از رژیم غذایی حذف شده است ، و دفعه سوم زمانی که دوباره گلوتن در رژیم غذایی گنجانده می شود. تنها انتخاب درمانی ، حذف کردن گلوتن از رژیم غذایی است .

زمانی که به بیماری سلیاک‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی فاقد گلوتن . حذف کامل گلوتن از رژیم غذایی دشوار است . بنابراین در مدتی که با رژیم جدید به تدریج خو می گیرید صبر پیشه کنید. برنامه ریزی رژیم غذایی با کمک متخصص تغذیه انجام می پذیرد.

بیماری سلیاک‌ چه علائمی دارد؟

کاهش وزن یا آهسته شدن روند وزن گرفتن یک شیرخوار بعد از اضافه کردن غلات به رژیم غذایی بی اشتهایی مدفوع شل ، کم رنگ ، حجیم و بدبو؛ دفع گاز زیاد تورم شکم ؛ درد شکم ظاهر عمومی نشاندهنده نرسیدن مواد مغذی به حد کافی زخم دهانی کم خونی یا کمبود ویتامین ، همراه با خستگی ، رنگ پریدگی ، بثورات پوستی ، یا درد استخوان قوس برداشتن مختصر پاها (پا پرانتزی ) در کودکان خستگی مبهم ، از نفس افتادن زودهنگام تورم پاها

عوامل موثر در درمان بیماری سلیاک‌ چیست ؟

با رعایت یک رژیم سفت و سخت فاقد گلوتن ، می توان انتظار یک زندگی طبیعی را در اغلب بیماران داشت . روند بهبود در عرض 3-2 هفته آغاز می شود.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری سلیاک‌ می شوند؟

بیماری سلیاک یک بیماری مادرزادی است که به علت عدم تحمل به گلوتن ایجاد می شود. گلوتن پروتئینی است که در اغلب غلات وجود دارد.

بیماری سلیاک‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

در موارد نادر، حذف گلوتن از رژیم غذایی با بهبودی سریع همراه نخواهد بود.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری سلیاک‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی