اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
اسهال حاد

اسهال حاد

اسهال حاد چیست ؟

اسهال حاد عبارت است از اجابت مزاج شل ، آبکی ، به دفعات زیاد. اسهال یک علامت است نه یک بیماری . اسهال ساده در تمام گروه های سنی شایع است .

اسهال حاد چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

بهبود خود به خودی در عرض 48-24 ساعت

برای اسهال حاد چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

در موارد خفیف می توان از داروهایی مثل لوپرامید و پپتوبیسمول استفاده کرد. امکان دارد سایر داروهای ضداسهال تجویز شوند. در صورت شناسایی یک انگل یا باکتری به خصوص به عنوان علت اسهال ، امکان دارد آنتی بیوتیک تجویز شود.

اگر دچار اسهال حاد شدم چه کار کنم؟

فعالیت خود را تا توقف اسهال کاهش دهید.

چه راه هایی برای پیشگیری از اسهال حاد وجود دارد؟

اگر اسهال مرتباً تکرار شود و بتوان علت آن را فهمید، درمان با اجتناب از علت اسهال می تواند از تکرار اسهال جلوگیری کند. حمله اسهال می تواند گهگاه در هر کسی به علل بی اهمیت بروز کند اما به زودی برطرف می شود و اثر پایداری از آن بر جای نمی ماند. غالب موارد اسهال حاد مدت کوتاهی طول می کشند و جستجوی علت آنها ممکن است ضرورتی نداشته باشد. از خوردن غذاهای خام و نیم پزی مثل غذاهای دریایی ، غذاهای بوفه ای یا پیک نیکی که چندین ساعت در بیرون رها شده اند، و غذاهایی که فروشندگان دوره گرد می فروشند خودداری کنید.

برای تشخیص اسهال حاد چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اقدامات تشخیصی ممکن است شامل بررسی آزمایشگاهی نمونه مدفوع باشد. گرفتن یک شرح حال دقیق و کامل در مورد علایم ، زمان و مدت اسهال ، شدت اسهال ، و وضعیت سلامت عمومی بیمار می تواند به تعیین علت اسهال کمک کند. اگر شواهدی دال بر وجود بیماری جدی وجود داشته باشد، امکان دارد آزمایشات بیشتری انجام شوند. - اسهال یک علامت است . در صورت امکان ، بیماری زمینه ساز اسهال باید درمان شود. - اگر فکر می کنید که یک دارو باعث اسهال شده است ، پیش از توقف مصرف آن با پزشکتان مشورت کنید. - اگر دل پیچه وجود دارد، روی شکم کمپرس داغ ، شیشه آب داغ ، یا صفحه گرم کننده الکتریکی بگذارید. - مایعات زیاد بنوشید. در موارد اسهال شدید ممکن است نیاز به دادن آب و الکترولیت به صورت اورژانس وجود داشته باشد تا کم آبی جبران شود.

زمانی که به اسهال حاد مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

اگر همراه اسهال تهوع وجود داشته باشد، تنها قطعات کوچک یخ بجوید. اگر تهوع ندارید، تنها مایعات شفاف را به طور تدریجی بنوشید تا زمانی که اسهال برطرف شود، مثل چای ، سوپ ، یا ژلاتین از مصرف الکل ، کافئین ، شیر و محصولات لبنی خودداری کنید. پس از رفع علایم ، غذاهای نرم مثل غلات ، برنج ، تخم مرغ ، و سیب زمینی پخته شده ، و نیز ماست به مدت 2-1 روز میل کنید. دو تا سه روز پس از رفع اسهال ، رژیم غذایی عادی خود را از سر گیرید. البته بهتر است از مصرف میوه ، الکل ، و غذاهای پر ادویه تا چند روز دیگر پرهیز کنید.

اسهال حاد چه علائمی دارد؟

درد شکمی همراه با دل پیچه اجابت مزاج شل و آبکی گاهی ناتوانی در کنترل اجابت مزاج گاهی تب

عوامل موثر در درمان اسهال حاد چیست ؟

بهبود خود به خودی در عرض 48-24 ساعت

چه چیز هایی باعت بروز اسهال حاد می شوند؟

علل متعددی وجود دارند، از جمله علل عفونی (ویروسی ، انگلی ، باکتریایی )

اسهال حاد در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

کم آبی بدن در صورتی که اسهال طول بکشد، خصوصاً در شیرخواران

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری اسهال حاد به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی