نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌)

آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌)

آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌) چیست ؟

آترواسکلروز (تصلب شرایین) عبارت است از یک گونه بسیار شایع از تصلب شرایین که طی آن رسوباتی به نام پلاک در دیواره رگ هایی که خون حاوی اکسیژن و سایر موادمغذی را از قلب به سایر بخش های بدن می برند، تشکیل می شوند. آترواسکلروز می تواند باعث آسیب کلیوی ، کاهش خونرسانی به مغز و اندام ها، و بیماری رگ های قلبی شود. آترواسکلروز یکی از علل عمده سکته مغزی و قلبی است . شروع آن می تواند در سی و چند سالگی باشد. شیوع آن تا سن 45 سالگی در مردان بیشتر است . اما پس از یائسگی ، شیوع آن در زنان افزایش می یابد.

آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌) چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

این بیماری در حال حاضر علاج ناپذیر است . اما به تازگی گزارشات زیادی رسیده مبنی بر این که درمان مجدانة عوامل خطر این بیماری می تواند تا حدی انسداد را کاهش دهد. بدون درمان ، عوارضی پدید خواهند آمد که نهایتاً به مرگ منتهی خواهند شد. تحقیقات در زمینه علل و روش های درمانی این بیماری ادامه دارند.

برای آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌) چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

به دلیل اینکه کار از کار گذشته و آسیب قبلاً وارد شده است ، هیچ داروی رضایت بخشی برای درمان آترواسکلروز وجود ندارد. در تحقیقات اخیر مشخص شده است که پایین آوردن سطح کلسترول در کسانی که کلسترول خونشان بالا است ، می تواند طول عمر را افزایش دهد. اگر شما علایم یک اختلال ناشی از آترواسکلروز را دارید، و رژیم غذایی و ورزش در کاهش کلسترول مؤثر واقع نشده باشند، شاید برای شما داروهای ضدچربی تجویز شود. برای درمان مشکلات همراه آترواسکلروز (مثلاً فشار خون بالا، یا بی نظمی های ضربان قلب ) ممکن است تجویز داروهای دیگر ضروری باشد. در برخی تحقیقات مشخص شده است که آسپیرین و ویتامین ـ ای ممکن است خطر سکته قلبی را کاهش دهند. با پزشک خود در مورد اینکه آیا تجویز آنها برای شما لازم است یا خیر مشورت کنید.

اگر دچار آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌) شدم چه کار کنم؟

معمولاً محدودیتی برای آن وجود ندارد. البته میزان فعالیت بستگی به وضعیت عمومی سلامت و وجود بیماری های دیگر دارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌) وجود دارد؟

ترک سیگار توصیه هایی که در قسمت رژیم غذایی آمده است را رعایت کنید. کودکان و نوجوانانی که والدین آنها دچار آترواسکلروز هستند نیز از رژیم کم چربی سود خواهند برد. به طور منظم ورزش کنید. حتی المقدور استرس را کاهش دهید و به سطح قابل کنترل برسانید. اگر دیابت یا فشارخون بالا دارید، برنامه درمانی مربوطه را به دقت رعایت کنید.

برای تشخیص آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌) چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمایشات تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشد: نوار قلب ، آزمون ورزش ، آزمایش خون از نظر کلسترول کلی ، خوب و بد، قندخون ، و نیز عکس برداری از قفسه سینه و عروق ترک سیگار برای بعضی از بیماران که خطر در مورد آنها زیاد است ، جراحی انجام می شود: بازکردن رگ با بادکنک های مخصوص در مورد رگ های تنگ شده ؛ و سایر روش های جراحی مانند تعویض رگ بیمار با سیاهرگ یا رگ های مصنوعی .

زمانی که به آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌) مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی باید کم چرب ، کم نمک و پرفیبر باشد. مصرف غلات ، میوه ها و سبزیجات تازه را افزایش دهید.

آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌) چه علائمی دارد؟

تا زمانی که آترواسکلروز به مراحل پیشرفته نرسیده باشد، اغلب بدون علامت است . بروز علایم بستگی به این دارد که خونرسانی کدام قسمت بدن کم شده ، و شدت و گسترش بیماری در چه حد است . گرفتگی عضله ، وقتی که رگ های پا درگیر شده باشد. آنژین صدری یا حمله قلبی ، وقتی رگ های قلبی درگیر شده باشند. سکته مغزی ، یا کاهش ناگهانی و موقت خونرسانی به مغز اما بدون بروز سکته ، در صورتی که رگ هایی که به گردن و سپس مغز می روند درگیر شده باشند

عوامل موثر در درمان آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌) چیست ؟

این بیماری در حال حاضر علاج ناپذیر است . اما به تازگی گزارشات زیادی رسیده مبنی بر این که درمان مجدانة عوامل خطر این بیماری می تواند تا حدی انسداد را کاهش دهد. بدون درمان ، عوارضی پدید خواهند آمد که نهایتاً به مرگ منتهی خواهند شد. تحقیقات در زمینه علل و روش های درمانی این بیماری ادامه دارند.

چه چیز هایی باعت بروز آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌) می شوند؟

تکه های بافت چربی دار، که حاوی لیپوپروتئین کم چگال (همان کلسترول بد) هستند و به دیواره سرخرگ آسیب می رسانند، اغلب در محل اتصال و انشعاب سرخرگ ها رسوب می کنند. تشکیل این رسوبات شاید حتی در اوایل جوانی آغاز شود. بافت پوشاننده دیواره داخلی سرخرگ در این نقاط اتصال و انشعاب ، مواد چربی موجود در خون را به دام می افکند. با تجمع مواد چربی ، انعطاف پذیری سرخرگ کم و فضای داخلی آن تنگ تر می شود. در نتیجه جریان خون مشکل پیدا می کند. از طرفی این رسوبات ممکن است شکاف بردارند یا پاره شوند و روی آنها لخته خونی تشکیل شود که در نتیجه ، رگ مسدود می شود.

آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌) در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

سکته قلبی سکته مغزی آنژین صدری بیماری کلیوی نارسایی احتقانی قلب مرگ ناگهانی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌) به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی