اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
شوک‌

شوک‌

شوک‌ چیست ؟

شوک افت فشار خون به پایین تر از حد لازم برای حفظ عملکردهای حیاتی . این شوک شامل واکنش فرد نسبت به استرس های روانی که کلاً اختلال متفاوتی است نمی باشد.

شوک‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

این بیماری معمولاً با تشخیص و درمان زودرس قابل معالجه است . شوک بدون درمان ، می تواند کشنده باشد.

برای شوک‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

نوع داروهای تجویزی به اختلال زمینه ای بیمار بستگی دارد. اگر شوک در اثر از دست دادن خون یا مایعات ایجادشده باشد، درمان شامل تزریق خون یا مایعات وریدی است . اگر فشار خون در حد خطرناکی پایین است . داروهای بالابرنده فشار خون ممکن است تجویز شوند. در صورت وجود عفونت ، آنتی بیوتیک تجویز می شود.

اگر دچار شوک‌ شدم چه کار کنم؟

تا بهبود کامل در بستر استراحت نمایید. برای کاهش احتمال لخته شدن خون در وریدهای پا، در همان حال که در بستر خوابیده اید پاها را به طور فعال حرکت دهید.

چه راه هایی برای پیشگیری از شوک‌ وجود دارد؟

تا حد امکان از علل و عوامل خطرزای این اختلال اجتناب کنید.

برای تشخیص شوک‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بستری در بیمارستان جهت تجویز مایعات وریدی ، حمایت تنفسی با دستگاه مکانیکی و تجویز داروهایی برای بالا بردن فشار خون و درمان علت زمینه ای شوک ضروری است . - جراحی برای متوقف کردن خونریزی ممکن است لازم باشد. اگر شما نشانه های شوک را در فردی مشاهده کردید تا رسیدن امداد پزشکی اقدامات زیر را انجام دهید: - خونریزی خارجی را با اعمال فشار به موضع خونریزی متوقف کنید. - بیمار را طوری بخوابانید که پاهای وی بالاتر از بدن قرار گیرد. بیمار را بپوشانید تا گرم شود. - از این که راه هوایی بیمار باز بوده و تنفس طبیعی برقرار است اطمینان حاصل کنید. اگر تنفس متوقف شده است ، تنفس مصنوعی دهان به دهان را شروع کنید. اگر هم تنفس و هم نبض قطع شده است احیای قلبی ـ تنفسی را شروع کنید.

زمانی که به شوک‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست .

شوک‌ چه علائمی دارد؟

سردی دست و پا نبض ضعیف و سریع عدم آگاهی به موقعیت و گیجی اضطراب به صورت احساس مرگ قریب الوقوع رنگ پریدگی ، خیسی و تعریق پوست کوتاهی نفس و تندی تنفس فقدان ادرار فشار خون پایین . فشار خون ممکن است به حدی پایین باشد که با وسایل معمول قابل اندازه گیری نباشد.

عوامل موثر در درمان شوک‌ چیست ؟

این بیماری معمولاً با تشخیص و درمان زودرس قابل معالجه است . شوک بدون درمان ، می تواند کشنده باشد.

چه چیز هایی باعت بروز شوک‌ می شوند؟

از دست دادن ناگهانی خون در اثر جراحت یا اختلالاتی نظیر زخم گوارشی خونریزی دهنده ، پارگی آنوریسم یا پارگی محصولات بارداری نابجا (شوک هیپوولمیک ) از دست دادن مایعات در اثر سوختگی شدید، اختلال آب و الکترولیت ، یا پریتونیت اختلال عمل پمپاژ قلب در اثر حمله قلبی ، نامنظمی ریتم قلب ، پریکاردیت یا آمبولی ریه (شوک کاردیوژنیک ) مسمومیت خون که باعث اتساع بیش از حد عروق خونی می شود، مانند آنچه که در نشانگان شوک سمی یا عفونت های وخیم (شوک سپتیک ) رخ می دهد. برخی بیماری های غددی ، نظیر بیماری آدیسون یا دیابت شیرین

شوک‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

ایست قلبی ، ایست تنفسی ، آسیب مغزی دایمی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری شوک‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی