اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
حمله قلبی

حمله قلبی

حمله قلبی چیست ؟

حمله قلبی هنگامی رخ می دهد که جریان خون به قلب مسدود شود. انسداد اغلب به علت رسوب چربی ، کلسترول و سایر مواد در شریانهایی که قلب را تغذیه می کنند، رخ میدهد. این رسوبات می توانند پلاکهایی ایجاد کنند که گاهی ممکن است پاره شوند و لخته ای را تشکیل دهد که جریان خون را مسدود می کند. قطع شدن جریان خون باعث می شود که بخشی از عضله قلب آسیب ببیند یا از بین ببرد.

اندام درگیر با بیماری

قلب

 

تعریف حمله قلبی

حمله قلبی یا سکته قلبی هنگامی رخ می دهد که جریان خون به قلب مسدود شود. انسداد اغلب به علت رسوب چربی ، کلسترول و سایر مواد در شریانهایی که قلب را تغذیه می کنند، رخ میدهد. این رسوبات می توانند پلاکهایی ایجاد کنند که گاهی ممکن است پاره شوند و لخته ای را تشکیل دهد که جریان خون را مسدود می کند. قطع شدن جریان خون باعث می شود که بخشی از عضله قلب آسیب ببیند یا از بین ببرد.

حمله قلبی که به آن انفارکتوس میوکارد نیز گفته می شود ، می تواند کشنده باشد؛ اما خوشبختانه امروزه روشهای علم پزشکی پیشرفت کرده اند و درمان آن می تواند موفقیت آمیز باشد. اگر فکر می کنید ممکن است دچار حمله قلبی شوید، حتما با یک متخصص قلب و عروق، مشاوره پزشکی داشته باشید.

 

علائم حمله قلبی

شایعترین علائم سکته قلبی عبارتند از:

  • احساس فشار ، سفتی ، درد یا سوزش در قفسه سینه یا بازوها که ممکن است در گردن ، فک یا پشت شما نیز منتشر شود.
  • حالت تهوع ، سوء هاضمه ، سوزش قلب یا درد شکم
  • تنگی نفس
  • عرق سرد
  • خستگی
  • سرگیجه

به درد مکرر یا فشار قفسه سینه آنژین می گویند که معمولا در افرادی که مسعد سکته قلبی هستند، هنگام فعالیت ایجاد می شود و با استراحت از بین می رود. آنژین در اثر کاهش موقتی جریان خون به قلب ایجاد می شود. در صورتی که این اتفاق زیاد در شما می افتد، بدانید که در معرض خطر حمله قلبی قرار دارید.

البته اینها شایعترین علائم سکته قلبی بودند؛ وگرنه همه افرادی که حملات قلبی دارند علائم یکسانی ندارند یا شدت علائم آنها یکسان نیست. برخی از افراد درد خفیف دارند؛ دیگران درد شدیدتری دارند. حتی ممکن است برخی از افراد هیچ علامتی نداشته باشند و به یکباره دچار ایست قلبی شوند. با این وجود ، هر چه علائم و نشانه‌های سکته قلبی در شما بیشتر باشد، احتمال حمله قلبی نیز بیشتر خواهد بود.

 

علت حمله قلبی

حمله قلبی هنگامی رخ می دهد که یک یا چند شریان کرونری (رگهای تغذیه کننده قلب) شما مسدود شود. با گذشت زمان ، ذخایر چربی از جمله کلسترول ، موادی به نام پلاک تشکیل می دهند که می توانند شریان ها را تنگ کنند (آترواسکلروز). این حالت که بیماری شریان کرونری نامیده می شود ، عامل ایجاد اکثر حملات قلبی است.

در حین حمله قلبی ، پلاک ممکن است پاره شود و محتویات خود نظیر کلسترول و سایر مواد را وارد جریان خون کند. در محل پارگی، لخته خون تشکیل می شود. اگر لخته بزرگ باشد ، می تواند جریان خون را در شریان کرونر مسدود کند. این شرایط باعث می شود که قلب اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکند و با وضعیتی تحت عنوان ایسکمی مواجه شود که بسیار خطرناک است.

انسداد شریان کرونر ممکن است کامل یا جزئی باشد که بسته به نوع سکته قلبی در شما، درمان آن ممکن است متفاوت باشد.

یکی دیگر از دلایل حمله قلبی اسپاسم عروق کرونر است که جریان خون به بخشی از عضله قلب را متوقف می کند. استفاده از دخانیات و مواد مخدر مانند کوکائین ، می تواند باعث ایجاد این اسپاسم های تهدید کننده حیات شود. عفونت با COVID-19 نیز ممکن است به حمله قلبی منجر شود.

 

عوامل خطر حمله قلبی

فاکتورهای خاصی در ایجاد رسوبات چربی (آترواسکلروز) که شریانهای شما را مسدود می کنند، نقش دارند. شما می توانید بسیاری از این عوامل خطر را بهبود بخشیده و یا از بین ببرید تا احتمال ابتلا به حمله قلبی یا وقوع مجدد آن، در شما کاهش یابد:

عوامل خطر حمله قلبی شامل موارد زیر است:

سن

مردان در سن 45 سالگی یا بالاتر و زنان 55 ساله و بالاتر، بیش از دیگران در معرض خطر سکته قلبی قرار دارند.

مصرف دخانیات

این هم شامل استفاده از قلیان و سیگار کشیدن است و هم قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود دست دوم ( دود سیگار و قلیون افراد دیگر).

فشار خون بالا

فشار خون بالا با گذشت زمان می تواند به شریان هایی که قلب شما را خونرسانی می کنند، آسیب برساند. اگر علت فشار خون بالا در شما شرایط چون چاقی ، کلسترول بالا یا دیابت باشد، خطر حمله قلبی حتی بیشتر هم می شود.

بالا بودن چربی خون

اگر میزان کلسترول خون یا تری گلیسیرید خون شما بالا باشد، بیشتر از دیگران در معرض خطر سکته قلبی قرار خواهید داشت.  با این وجود ، سطح بالای کلسترول خوب (HDL) ممکن است خطر سکته قلبی را کاهش دهد.

چاقی

چاقی با بالا بودن سطح کلسترول خون و تری گلیسیرید، فشار خون بالا و دیابت مرتبط است. خبر خوب این است که کاهش فقط 10٪ از وزن بدن می تواند این خطر را کاهش دهد.

دیابت

عدم تولید میزان کافی انسولین توسط لوزالمعده یا کاهش حساسیت به انسولین، باعث بالا رفتن سطح قند خون بدن می شود و خطر حمله قلبی را افزایش می دهد.

سندرم متابولیک

این سندرم زمانی رخ می دهد که شما چاقی ، فشار خون بالا و قند خون زیاد دارید. ابتلا به سندرم متابولیک باعث می شود که شما دو برابر دیگران در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی باشید.

سابقه خانوادگی حملات قلبی

اگر خواهر و برادرها، والدین یا پدربزرگ مادربزرگ شما سکته قلبی زودرس داشته اند (قبل از سن 55 سالگی برای مردان و 65 سالگی برای زنان) ، ممکن است خطر این حملات در شما هم افزایش یابد.

نداشتن فعالیت بدنی

بی تحرک بودن به بالا بودن سطح کلسترول خون و چاقی کمک می کند. افرادی که مرتبا ورزش می کنند از سلامت سیستم قلبی عروقی برخوردار هستند از جمله فشار خون پایین.

استرس

داشتن زندگی پراسترس می تواند خطر حمله قلبی را در شما افزایش دهد.

مصرف مواد مخدر

استفاده از مواد مخدر مانند کوکائین یا آمفتامین ، می تواند باعث ایجاد اسپاسم در عروق کرونر شما شود و خطر سکته قلبی را افزایش دهد.

سابقه پره اکلامپسی

پره اکلامپسی یکی از عوارض بارداری است که باعث فشار خون بالا در دوران بارداری می شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در طول عمرتان افزایش می دهد.

بیماری خود ایمنی

داشتن برخی از انواع بیماری های خودایمنی نظیر آرتریت روماتوئید یا لوپوس می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

 

عوارض حمله قلبی

عوارض سکته قلبی اغلب مربوط به صدماتی است که در هنگام حمله قلبی، به قلب شما وارد می شود؛ مهمترین آنها عبارتند از:

ممکن است دچار ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی) شوید که برخی از آنها می توانند بسیار خطرناک بوده و خطر مرگ را به همراه داشته باشند.

ممکن است عضله قلب شما هنگام سکته قلبی آنقدر آسیب ببینید که دیگر نتواند به خوبی خون را از قلب پمپ کند. به این وضعیت نارسایی قلبی می گویند که می تواند موقتی یا دائمی باشد. 

حملات قلبی خطر ایست قلبی ناگهانی را افزایش می دهند که اگر فورا درمان نشود، خطر مرگ به همراه دارد.

 

پیشگیری از حمله قلبی

هیچوقت برای پیشگیری از حمله قلبی دیر نیست؛ اگر تا کنون دچار سکته قلبی نشده اید، از وقوع آن پیشگیری کنید و اگر سابقه آن را دارید، باید از وقوع مجدد آن پیشگیری نمایید. مهمترین اقداماتی که برای پیشگیری از حمله قلبی باید انجام دهید، عبارتند از:

تغییر سبک زندگی

با داشتن یک رژیم غذایی سالم هم وزن خود را در محدوده نرمال نگه دارید و هم به سلامت قلب کمک کنید. همچنین سیگار نکشید، مرتباً ورزش کنید، استرس و اضطراب های خود را کنترل کنید و به طور کلی، از همه عوامل خطر سکته قلبی که در بخش مربوطه ذکر شد، پیشگیری کنید.

استفاده از داروها

اگر سابقه سکته قلبی دارید، مصرف صحیح و منظم داروها می تواند خطر حمله قلبی بعدی را کاهش داده و به عملکرد قلب آسیب دیده شما کمک کند. آنچه را که پزشک برایتان تجویز کرده است، مصرف کنید و حتما به طور منظم مشاوره پزشکی دریافت کنید.

 

تشخیص حمله قلبی

در صورتی که چکاپ های منظم داشته باشید، پزشکتان شما را از نظر عوامل خطری که می تواند منجر به حمله قلبی شود، بررسی خواهد کرد. اگر دچار علائم حمله قلبی شوید و به این علت به پزشک مراجعه کنید، او از شما درمورد علائمتان سؤال می شود و فشار خون، نبض و دمای بدنتان را بررسی می کند. شما به یک مانیتور قلبی متصل خواهید شد و آزمایشاتی انجام می دهید که پزشک به کمک آنه تشخیص دهد که دچار حمله قلبی شده اید یا نه.

آزمایشات اصلی برای تشخیص سکته قلبی شامل موارد زیر است:

الکتروکاردیوگرام (ECG)

این معمولا اولین آزمایشی است که برای تشخیص حمله قلبی درخواست می شود. در الکتروکاردیوگرام ابزارهایی به نام الکترود به قفسه سینه و دست و پای شما وصل می شوند. در این آزمایش، سیگنالهای الکتریکی هنگام عبور از قلب شما ثبت می شوند. سیگنال ها به صورت امواجی بر روی مانیتور یا روی کاغذ گزارش می شوند. از آنجا که عضله قلب آسیب دیده نمی تواند ضربان های الکتریکی خود را به طور عادی انجام دهد، این نوار قلب می تواند معیار خوبی باشد از اینکه حمله قلبی رخ داده است یا در حال انجام است.

آزمایش خون

برخی از پروتئین های قلبی پس از آسیب دیدن قلب بر اثر سکته قلبی ، به آرامی وارد خون شما می شوند. به همین دلیل معمولا پزشک اورژانس، درخواست آزمایش خون می دهد تا این پروتئین ها یا آنزیم ها اندازه گیری شوند.

عکسبرداری اشعه ایکس از قفسه سینه

تصویربرداری اشعه ایکس از قفسه سینه به پزشک کمک می کند تا اندازه قلب و رگ های خونی آن را بررسی کند و وجود مایعات در ریه های شما را ارزیابی کند.

اکوکاردیوگرام

در اکوکاردیوگرام امواج صوتی (سونوگرافی)، تصاویری از قلب ایجاد می کنند. پزشک شما می تواند از این آزمایش استفاده کند تا ببیند که گردش خون از طریق محفظه ها و دریچه های قلب شما چگونه است؛ به این ترتیب تست اکوکاردیوگرام قلب امکان تشخیص آسیب دیدگی ناحیه ای از قلب شما را فراهم می کند.

کاتتریزاسیون کرونر (آنژیوگرام)

در این روش یک مایع رنگی از طریق یک لوله بلند و نازک به نام کاتتر، از طریق شریان  موجود در ساق پا یا کشاله ران، به شریان های قلب شما وارد می شود. این رنگ باعث می شود شریان ها به خوبی در عکسبرداری اشعه X قابل مشاهده باشند و نواحی انسداد را آشکار می کنند.

CT قلبی یا MRI

این آزمایشات تصاویری از قلب و سینه شما ایجاد می کنند. برای هر دو آزمایش، شما روی یک تخت قرار میگیرید و به داخل یک دستگاه کشیده می شوید. این عکسبرداری ها برای تشخیص مشکلات قلبی از جمله میزان آسیب ناشی از حملات قلبی استفاده می شوند.

 

درمان حمله قلبی

در اکثر مواقع نیاز است که برای درمان سكته قلبي در بيمارستان بستری شوید؛ زیرا هر دقیقه پس از حمله قلبی، بافت قلبی آسیب بیشتری می بیند و سرعت عمل در پیشگیری از عوارض سکته قلبی بسیار اهمیت دارد. پزشکان همه تلاششان را خواهند کرد تا جریان خون را به سرعت به قلب بازگردانند تا از هر گونه آسیب قلبی جلوگیری کنند.

 

داروها

داروهایی که برای درمان حمله قلبی تجویز می شوند معمولا شامل موارد زیر می شوند:

آسپرین

معملا زمانی که با اورژانس تماس می گیرید تا یک مورد سکته قلبی برا گزارش دهید، اپراتور اورژانس از شما می خواهد که از آسپرین استفاده کنید تا آنها برسند. پرسنل اورژانس نیز ممکن است سریعاً به شما آسپرین بدهند. آسپرین خطر لخته شدن خون را کاهش می دهد؛ بنابراین به حفظ جریان خون از طریق شریانهای باریک کمک می کند.

ترومبولیتیک

این داروها که به آن شکننده لخته هم گفته می شود، به حل لخته های خونی که مانع جریان یافتن خون به سمت قلب شما می شوند ، کمک می کنند. بعد از سكته قلبی هرچه زودتر داروی ترومبولیتیك دریافت كنید ، احتمال زنده ماندن شما بیشتر و احتمال آسیب قلبی كمتر خواهد شد.

عوامل ضد پلاکت

پزشکان اتاق اورژانس ممکن است برای جلوگیری از لخته های جدید و جلوگیری از بزرگتر شدن لخته های موجود، داروهای دیگری به عنوان مهار کننده تجمع پلاکت به شما بدهند.

سایر داروهای رقیق کننده خون

به احتمال زیاد به شما داروهای دیگری مانند هپارین نیز داده می شود تا میزان چسبناکی خون شما کمتر شود و احتمال لخته شدن خون کاهش یابد. هپارین معمولا به صورت داخل رگی (IV) یا با تزریق زیر پوستی، تجویز می شود.

مسکن ها

ممکن است برای تسکین درد شما به شما مسکن هایی مانند مورفین داده شود.

نیتروگلیسیرین

این دارو که برای درمان درد قفسه سینه (آنژین) تجویز می شود، با گشاد کردن رگ های خونی می تواند به بهبود جریان خون به قلب کمک کند.

مسدود کننده های بتا

این داروها به شل شدن عضله قلب، کاهش سرعت ضربان قلب و کاهش فشار خون کمک می کند و باعث می شود که کار قلب و فشار وارد بر آن، کمتر شود. مسدود کننده های بتا می توانند میزان آسیب دیدگی عضلات قلب را محدود کرده و از حملات قلبی در آینده جلوگیری کنند.

مهار کننده های ACE

این داروها فشار خون را کاهش داده و استرس روی قلب را کاهش می دهند.

استاتین ها

این داروها به کنترل کلسترول خون شما کمک می کنند.

 

عمل های جراحی

علاوه بر داروها، ممکن است لازم باشد یکی از این روشها را برای درمان حمله قلبی خود انجام دهید:

آنژیوپلاستی و استنتینگ کرونر

در این روش که به عنوان مداخله عروق کرونر پوست (PCI) نیز شناخته می شود ، پزشکان یک لوله باریک و نازک (کاتتر) را از طریق سرخرگ موجود در کشاله ران یا مچ دست شما به شریان مسدود شده در قلب، هدایت می کنند. اگر دچار حمله قلبی شده اید ، این روش اغلب پس از انجام آنژیوگرام و مشخص شدن نواحی مسدود شده، انجام می شود.

در روش آنژیوپلاستی، لوله نازک کاتتر در سر خود یک بالون مخصوص دارد که در محل انسداد، مختصراً باد می شود تا شریان مسدود شده عروق کرونر، باز شود. در روش استنت گذاری، یک ابزار فلزی ظریف به نام استنت برای طولانی مدت در شریان کار گذاشته می شود. استنت با باز شدن خود، شریان را باز می کند تا جریان خون به قلب به خوبی انجام شود. بسته به شرایط شما ممکن است یکی از این دو روش یا هر دوی آنها در کنار هم، انجام شود.

جراحی بای پس عروق کرونر

در بعضی موارد، پزشکان در هنگام سکته قلبی ، جراحی بای پس اضطراری را انجام می دهند. اما ترجیح بر این است که بعد از گذشت زمانی برای بهبود اولیه حمله قلبی (بعد از 3 تا 7 روز)، این جراحی انجام شود تا فشار زیادی به قلب وارد نشود. در عمل جراحی بای پس قلب ، با وصل کردن شریان هایی خارج از شریان مسدودشده به یکدیگر، امکان جریان یافتن خون به قلب مهیا می شود. درواقع شریان مسدودشده در این روش، دور زده می شود. معمولا نیاز است که چند روزی در بیمارستان بستری باشید تا اوضاع شما پایدار شود.

توانبخشی قلب

یکی از مهمترین بخشها در روند درمان سکته قلبی ، توانبخشی بعد از آن است. بیشتر بیمارستانها برنامه هایی را ارائه می دهند که ممکن است همان موقع که در بیمارستان هستید شروع شود و بعد از بازگشت به خانه نیز، برای چند هفته تا چند ماه ادامه یابد. برنامه های توانبخشی قلبی عموماً بر چهار زمینه اصلی تمرکز دارد: مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، تغییراتی در شیوه زندگی ، مسائل عاطفی و بازگشت تدریجی به فعالیتهای عادی.

شرکت در این برنامه بسیار مهم است. افرادی که پس از سکته قلبی در بازتوانی قلبی شرکت می کنند ، عموماً طولانی تر زندگی می کنند و احتمال عود حمله قلبی یا عوارض ناشی از آن، کمتر خواهد بود.

 

برای حمله قلبی به کدام پزشک مراجعه کنم؟

متخصص/ فوق تخصص قلب و عروق

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری حمله قلبی به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی