نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
پلورزی

پلورزی

پلورزی چیست ؟

پلورزی (پلوریت ؛ پلورو دینی) التهاب و تحریک پرده جنب (یک غشای نازک دولایه که سطح ریه ها و محوطه قفسه سینه را پوشانده است ) پلوزی به خودی خود یک بیماری نیست بلکه ممکن است تظاهری از بیماری های مختلف باشد. هنگامی که مایع در محل التهاب ، بین دو لایه پرده جنب تجمع یابد این تجمع مایع تراوش جنبی نامیده می شود.

پلورزی چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

موفق بودن درمان پلورزی به درمان موفق اختلال ایجادکننده آن بستگی دارد. در اغلب موارد، علایم به طور کامل و خود به خود در عرض دو هفته بدون عارضه ای برطرف می شوند.

برای پلورزی چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک ها، گشادکننده های نایژه یا مسکن ها پس از تشخیص اختلال زمینه ای پلورزی ممکن است استفاده از مسکن های ساده ، نظیر استامینوفن یا آسپیرین برای تسکین درد کافی باشد.

اگر دچار پلورزی شدم چه کار کنم؟

تا برطرف شدن درد و تب ، فعالیت های خود را کاهش دهید و پس از آن فعالیت های خود را به تدریج از سر بگیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از پلورزی وجود دارد؟

اقدام به درمان طبی برای اختلال زمینه ای

برای تشخیص پلورزی چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون جهت شناسایی عفونت یا بیماری های خودایمنی ، رادیوگرافی قفسه سینه ، نمونه برداری (گاهی ) و بررسی مایع جنب باشد. - هدف درمان رفع علت زمینه ای پلوزی است . - برای تسکین درد قفسه سینه ، تمام قفسه سینه را با 3-2 دور بانداژ کشی غیرچسبنده با پهنای 15 سانتی متر بپیچد. - برای تخفیف سرفه ، از یک دستگاه مرطوب کننده با بخار سرد برای رقیق شدن ترشحات ریوی و در نتیجه آسان تر تخلیه شدن آنها با سرفه استفاده کنید. دستگاه مرطوب کننده را هر روز تمیز کنید. هنگام سرفه یک بالش را به طور محکم برروی قفسه سینه فشار دهید تا سرفه کردن آسانتر شده و با ناراحتی کمتری همراه باشد.

زمانی که به پلورزی مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست .

پلورزی چه علائمی دارد؟

درد ناگهانی سینه که با تنفس و سرفه بدتر می شود. ماهیت این درد از یک ناراحتی مبهم تنها هنگام تنفس عمیق یا سرفه تا درد شدید خنجری متغیر است . درد معمولاً برروی محل التهاب جنبی احساس می شود ولی ممکن است در قسمت های تحتانی قفسه سینه یا ناحیه شکم نیز احساس گردد. تب (گاهی ) احساس ناراحتی هنگام حرکت کردن طرف مبتلا تنفس سریع و سطحی تشدید تنگی نفس با تشکیل تراوش جنبی

عوامل موثر در درمان پلورزی چیست ؟

موفق بودن درمان پلورزی به درمان موفق اختلال ایجادکننده آن بستگی دارد. در اغلب موارد، علایم به طور کامل و خود به خود در عرض دو هفته بدون عارضه ای برطرف می شوند.

چه چیز هایی باعت بروز پلورزی می شوند؟

پلوزی عارضه ای از بیماری های مختلف زیر است : عفونت های ریه یا قفسه سینه نظیر پنومونی( ذات الریه) یا سل عفونت های ویروسی (به خصوص ویروس کوکساکی ) برونشکتازی رویهم افتادگی منطقه ای از ریه وجود لخته خون در ریه آسیب به قفسه سینه یا شکستگی دنده سرطان نواحی دیگر بدن بیماری های کلاژنی ـ نظیر لوپوس اریتماتوی منتشر یا آرتریت روماتویید نارسایی احتقانی قلب اختلالات کبدی و کلیوی

پلورزی در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

پنومونی (ذات الریه) فشرده شدن یا رویهم افتادگی ریه و اختلال تنفس در اثر تراوش جنبی ایجاد جوشگاه و چسبندگی در ناحیه التهاب که اتساع ریه را محدود می سازد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری پلورزی به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی