نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
وقفه تنفسی هنگام خواب‌

وقفه تنفسی هنگام خواب‌

وقفه تنفسی هنگام خواب‌ چیست ؟

وقفه تنفسی هنگام خواب دوره های توقف تنفس در طی خواب که 10 ثانیه یا بیشتر طول می کشد. این اختلال در همه سنین دیده می شود ولی در بزرگسالان بالای 60 سال شایعتر است .

وقفه تنفسی هنگام خواب‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اقدامات درمانی موجود در این زمینه ، غیر از جراحی و کاهش وزن در افراد چاق ، با هدف کنترل وقفه تنفسی هنگام خواب و نه علاج آن انجام می گیرند. معمولاً پایبندی مادام العمر به درمان لازم است .

برای وقفه تنفسی هنگام خواب‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای این اختلال معمولاً دارویی نیاز نیست ، با این حال ، پروتریپتیلین ممکن است در تعداد اندکی از بیماران برای کمک به کنترل خواب آلودگی روزانه سودمند باشد. مدروکسی پروژسترون ممکن است در مورد نشانگان کمبود تهویه ناشی از چاقی استفاده شود.

اگر دچار وقفه تنفسی هنگام خواب‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد. شرکت در تمرین های ورزشی منظم برای ایجاد تناسب فیزیکی سودمند است ولی ورزش سنگین قبل از خواب توصیه نمی گردد.

چه راه هایی برای پیشگیری از وقفه تنفسی هنگام خواب‌ وجود دارد؟

در صورت وجود بیماری های زمینه ای فهرست شده در قسمت «علل »، به منظور کاهش احتمال شعله ور شدن این اختلال تا حد امکان از عوامل افزایش دهنده خطر اجتناب کنید.

برای تشخیص وقفه تنفسی هنگام خواب‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

مشاهده علایم توسط اطرافیان بیمار معمولاً اولین نشانه است . بررسی های تشخیصی طبی ممکن است شامل آزمایش هایی برای اندازه گیری میزان اکسیژن خون ، حرکات قفسه سینه و جریان هوا از راه بینی ؛ نوار مغزی (الکتروانسفالوگرافی ـ بررسی مغز به وسیله اندازه گیری فعالیت الکتریکی آن [ امواج مغزی ] )؛ و بررسی در یک آزمایشگاه خواب باشد. - انتخاب نوع درمان به شدت اختلال ، هرگونه اختلال طبی دیگر، و سطح عملکرد روزانه فرد بستگی دارد. - اگر وقفه تنفسی تنها هنگام خوابیدن به پشت ایجاد می شود، یک توپ پینگ پونگ یا توپ تنیس را به قسمت پشت لباس خواب بدوزید. این کار شما را مجبور می کند که در طی خواب در حالت به پهلو بمانید. - در جهت درمان مشکلات طبی زمینه ای ، نظیر اختلالات قلبی یا تنفسی باید اقدام شود. - از مصرف داروهایی نظیر آرامبخش ها، خواب آورها، باربیتورات ها، داروهای مخدر و الکل باید اجتناب شود. در مورد قطع مصرف داروهایی که ممکن است باعث وقفه تنفسی هنگام خواب گردد با پزشک مشورت نمایید. - برنامه کاهش وزن برای افراد دارای اضافه وزن توصیه می شود. - یک وسیله دندانی مخصوص ممکن است تجویز شود. - برقراری فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) ـ بیمار در طی خواب یک دستگاه را بر روی بینی و دهان می گذارد و از این طریق ، پمپ دستگاه هوا را با فشار به داخل مجاری بینی می فرستد تا راه هوایی را باز نگه دارد. این روش درمان مؤثری در بسیاری از بیماران است . - درمان جراحی به ندرت ممکن است توصیه گردد (برداشت لوزه ها؛ ترمیم ناحیه زبان کوچک ، کام و حلق یا برقراری راه تنفسی بر روی نای [ تراکئوستومی ] ).

زمانی که به وقفه تنفسی هنگام خواب‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم لاغری در صورت چاق بودن .

وقفه تنفسی هنگام خواب‌ چه علائمی دارد؟

دوره های طولانی قطع تنفس در طی خواب . وقفه تنفسی هنگام خواب توسط اطرافیان فرد قابل مشاهده است . مستندترین راه اثبات این عارضه بررسی آن در یک آزمایشگاه خواب است . انسداد راه تنفسی هنگام خواب در اثر انسداد پشت حلق به وسیله زبان کوچک و سایر بافت های نرم مجاور. این حالت باعث ایجاد چرخه تکرارشونده خواب ، حالت خفگی ، از خواب پریدن ، خواب آلودگی و خواب دوباره می شود. این چرخه اغلب در سراسر روز ادامه می یابد زیرا خواب نامناسب شبانه باعث خواب آلودگی مزمن می گردد. خستگی شدید مزمن

عوامل موثر در درمان وقفه تنفسی هنگام خواب‌ چیست ؟

اقدامات درمانی موجود در این زمینه ، غیر از جراحی و کاهش وزن در افراد چاق ، با هدف کنترل وقفه تنفسی هنگام خواب و نه علاج آن انجام می گیرند. معمولاً پایبندی مادام العمر به درمان لازم است .

چه چیز هایی باعت بروز وقفه تنفسی هنگام خواب‌ می شوند؟

ناشناخته (اغلب ) انسداد راه هوایی به خصوص در افراد چاق بیماری های مزمن دستگاه تنفس اختلالات دستگاه عصبی مرکزی ، نظیر تومور مغزی ، عفونت های ویروسی مغز یا سکته مغزی

وقفه تنفسی هنگام خواب‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

خواب آلودگی بیش از حد روزانه ناشی از بی خوابی شبانه ممکن است منجر به تصادفات ، فقدان تمرکز و توجه و کاهش بازده کاری گردد. آسیب دایمی مغزی ناشی از دوره های مکرر کاهش اکسیژن مغزی نامنظمی ضربان قلب و نارسایی احتقانی قلب

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری وقفه تنفسی هنگام خواب‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی