اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
کریپتوکوکوز

کریپتوکوکوز

کریپتوکوکوز چیست ؟

کریپتوکوکوز عبارت است از یک بیماری قارچی که معمولاً در ریه آغاز می شود و ممکن است به سایر نقاط بدن گسترش یابد. اگر بیماری زمینه ای دیگری وجود داشته باشد، این بیماری بسیار جدی تر است . این بیماری در مردان 60-40 ساله شایع تر است . از زمان آغاز اپیدمی ایدز، کویپتوکوکوز به عنوان بیماری فرصت طلب ، شیوع بیشتری یافته است .

کریپتوکوکوز چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

در موارد خفیف ممکن است نیازی به درمان نباشد. داروهای ضدقارچ معمولاً مؤثر هستند، اما بیماری ممکن است عود کند.

برای کریپتوکوکوز چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضدقارچ . این داروها برای عفونت پوست ، استخوان یا کلیه مؤثر هستند و در مورد مننژیت ناشی از این قارچ نیز زندگی فرد را نحات می دهند. امکان دارد برای مهار بیماری ، مصرف دایم العمر این نوع داروها ضروری باشد.

اگر دچار کریپتوکوکوز شدم چه کار کنم؟

اگر به نوع خفیف بیماری مبتلا هستید که نیازی به دادن داروی ضدقارچ قوی نداشته باشد، تا زمان رفع سرفه و تب در رختخواب استراحت کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از کریپتوکوکوز وجود دارد؟

در صورت وجود هر کدام از بیمای های جدی فهرست شده در بالا، به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار گیرید. از لانه پرندگان یا تجمع آنها دوری کنید.

برای تشخیص کریپتوکوکوز چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

برای تشخیص ممکن است اقدامات زیر ضروری باشد: بررسی مایع نخاع ، خون ، ادرار؛ عکس برداری از قفسه سینه و استخوان ها با اشعه ایکس در مورد بیماران غیرایدزی که بیماری ریوی نیز نداشته باشند ممکن است نیازی به درمان نباشد. معمولاً لازم نیست بیماران را جداسازی کرد. وزن خود را به طور روزانه ثبت کنید. در صورت کم شدن وزن بدون توجیه مشخص ، شاید بیماری انتشار یافته باشد.

زمانی که به کریپتوکوکوز مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

کریپتوکوکوز چه علائمی دارد؟

سردرد شدید سفتی گردن تب تاری دید وجود پروتئین در ادرار اختلالات ذهنی ، مثل گیجی ، افسردگی ، تشویش ، یا سخن گفتن یا لباس پوشیدن نامناسب .

عوامل موثر در درمان کریپتوکوکوز چیست ؟

در موارد خفیف ممکن است نیازی به درمان نباشد. داروهای ضدقارچ معمولاً مؤثر هستند، اما بیماری ممکن است عود کند.

چه چیز هایی باعت بروز کریپتوکوکوز می شوند؟

عفونت ناشی از قارچ کویپتوکوکوس نئوفورمانس . این قارچ به دنبال تنفس هوای حاوی هاگ های این ارگانیسم وارد بدن می شود. منشأ این هاگ ها از خاکی است که به فضله پرندگان آلوده آغشته شده است .

کریپتوکوکوز در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

این قارچ می تواند بیماری جدی و ناتوان کننده ایجاد کند. درموارد نادر، قارچ ها از ریه به تمام بدن گسترش می یابند و باعث بروز زخم های پوستی و عفونت در استخوان و کلیه می شوند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری کریپتوکوکوز به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی