اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

همه چیز درباره پنومونی ویروسی‌

پنومونی ویروسی‌

پنومونی ویروسی عفونت ریوی ناشی از ویروس ها. این عفونت ممکن است مجاری تنفسی تحتانی (نایژه ها، نایژک ها و ریه ها) یا مجاری تنفسی فوقانی (بینی ، گلو، لوزه ها، سینوس ها، نای و حنجره ) را درگیر سازد.

عواقب پنومونی ویروسی‌

معمولاً در عرض چند روز تا یک هفته بهبود می یابد. خستگی پس از بیماری ویروسی شایع است .

دارو پنومونی ویروسی‌

ممکن است از داروهای ضد ویروس استفاده شود. در موارد عفونت با ویروس هرپس یا آبله مرغان ، آسیکلوویر ممکن است تجویز شود. در موارد عفونت با RSV یا موارد شدید آنفلوانزای آ یا ب بخور ریباویرین ممکن است تجویز شود. برای درد خفیف ، تب و احتقان ممکن است از داروهای بدون نسخه ، نظیر استامینوفن یا قطره های بینی ، اسپری ها یا قرص های ضداحتقان استفاده شود. آنتی بیوتیک ها برای مقابله با عفونت باکتریایی ثانویه (در صورت وجود) تجویز شود.

فعالیت پنومونی ویروسی‌

استراحت در بستر تا هنگام برطرف شدن تب ، درد و کوتاهی نفس حداقل به مدت 48 ساعت ضروری است . پس از آن می توان فعالیت های طبیعی را به آهستگی از سر گرفت . بسیاری از بیماران تا 6 هفته پس از بهبودی احساس خستگی و ضعف دارند، بنابراین نباید انتظار داشت که بیمار به سرعت به توان اولیه خود بازگردد.

پیشگیری پنومونی ویروسی‌

واکسیناسیون سالیانه علیه آنفلوانزا در گروه پرخطر (مبتلایان به بیماری های قلبی ، ریوی یا سایر بیمای های مزمن ، کارکنان پزشکی و افراد بالای 65 سال ) توصیه می شود. واکسیناسیون علیه سرخک در کودکان

اصول کلی پنومونی ویروسی‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون ، کشت خلط و عکس ساده قفسه سینه باشد. در اکثر بیماران درمان این عفونت در منزل انجام می گیرد. از یک دستگاه مرطوب کننده با بخار سرد برای مرطوب کردن هوا استفاده کنید. ریختن دارو درون دستگاه مرطوب کننده جهت بخور احتمالاً سودمند نخواهد بود. دستگاه مرطوب کننده را هر روز تمیز کنید. از یک بالشتک گرم کننده یا کمپرس گرم بر روی قفسه سینه برای تخفیف درد سینه استفاده کنید. تشویق بیمار به سرفه کردن و تنفس عمیق جهت کمک به تخلیه ترشحات ریوی توصیه می گردد. تخلیه ترشحات باید با دقت انجام شود.

رژیم پنومونی ویروسی‌

رژیم خاصی نیاز نیست ، ولی باید به هر طریق ممکن سعی شود تا میزان دریافتی مواد مغذی و مایعات در حد طبیعی حفظ شود. هر ساعت باید حداقل یک لیوان پر، مایعات مصرف شود. این کار به رقیق تر شدن ترشحات ریوی و در نتیجه تخلیه آسان تر با سرفه کمک می کند.

علائم پنومونی ویروسی‌

تب و لرز درد عضلانی و خستگی سرفه با یا بدون خلط یا «خروسک » تنفس سریع و همراه با دشواری (گاهی ) درد سینه گلودرد بی اشتهایی بزرگ شدگی غدد لنفاوی گردن کبودی ناخن ها و پوست

عوامل پنومونی ویروسی‌

دوره نوزادی و شیرخوارگی سن بالای 60 سال آسم فیبروز کیستیک استنشاق جسم خارجی به داخل ریه استعمال دخانیات زندگی در شرایط پرجمعیت یا غیربهداشتی

علل پنومونی ویروسی‌

عفونت های ویروسی ، شامل آنفلوانزا، آبله مرغان و ویروس سن سیشیال تنفسی (RSV) (به ویژه در بزرگسالان )، ویروس های تنفسی ، سرخک ، وسیتومگالوویروس (به ویژه در شیرخواران ).

عوارض پنومونی ویروسی‌

عفونت باکتریایی ثانویه ریه