اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری ترومبوز ورید عمقی‌

بیماری ترومبوز ورید عمقی‌

بیماری ترومبوز ورید عمقی‌ چیست ؟

ترومبوز ورید عمقی عبارت است از بیماری که طی آن یک لخته خون که در یک ورید تشکیل می شود و ممکن است باعث انسداد نسبی یا کامل جریان خون شود یا رها شده و به ریه برود. این حالت متفاوت از لخته های موجود در وریدهای سطحی است که در آن به ندرت لخته ها رها می شوند. معمولاً ساق یا پایین شکم را درگیر می کند ولی گاهی سایر وریدهای بدن را مبتلا می کند. در افراد بالای 60 سال شایع تر است .

بیماری ترومبوز ورید عمقی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اگر بتوان از آمبولی ریوی اجتناب کرد، معمولاً با درمان ضد انعقاد قابل علاج می گردد.

برای بیماری ترومبوز ورید عمقی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

ضد انعقاد داخل وریدی برای پیشگیری از گسترش لخته ها ممکن است داروهای حل کننده لخته تجویز شوند که به طور فعال ، لخته ها را حل می کنند. برای به حداقل رساندن خطر آمبولی ریه ، آزمون های خونی برای پایش غلظت ضد انعقاد، اجباری است . ضد انعقادهای خوراکی ممکن است به مدت 6 ماه یا بیشتر لازم باشند.

اگر دچار بیماری ترومبوز ورید عمقی‌ شدم چه کار کنم؟

استراحت در بستر تا رفع تمام علایم التهاب . در هنگام استراحت ، حرکت دادن عضلات پا، خم کردن مچ پا و تکان دادن انگشتان پا را تبدیل به عادت خود کنید. از جوراب های کشی مناسب یا بانداژهای کشی استفاده کنید ولی از بند جوراب یا جوراب کشباف بلند استفاده نکنید. در هنگام نشستن به مدت طولانی پاها را بالاتر از باسن قرار دهید. پاها را از بستر بلند کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری ترومبوز ورید عمقی‌ وجود دارد؟

در طول بیماری ها از استراحت طولانی در بستر خودداری کنید. پس از هرگونه اقدام جراحی یا در طی هرگونه بیماری زمین گیرکننده هرچه زودتر حرکت دادن اندام های تحتانی را شروع کنید. در مسافرت های طولانی یا اتومبیل یا هواپیما، حداقل هر 2-1 ساعت ، پاهای خود را حرکت دهید. به ویژه در صورت مصرف استروژن ، سیگار را ترک کنید.

برای تشخیص بیماری ترومبوز ورید عمقی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمون های تشخیصی می توانند شامل ونوگرافی (رادیوگرافی وریدها)، سونوگرافی و پلتیسموگرافی (میزان خونی را که از اندام عبور می کند، اندازه می گیرد) باشند. اگر لخته ها کوچک ، محدود به ساق بوده و بیمار توانایی حرکت داشته باشد، درمانی لازم نیست . لخته ها غالباً خود به خود رها می شوند. برای اکثر بیماران بستری شدن به خاطر تزریق ضد انعقادها و مشاهده عوارض لازم است . در بیماران خاص ، اقدام جراحی برای کار گذاشتن یک دستگاه غربال («چتر») در ورید اجوف تحتانی (ورید اصلی که به ریه ها وارد می شود) برای به دام انداختن لخته ها قبل از رسیدن به ریه ها

زمانی که به بیماری ترومبوز ورید عمقی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی خاصی ندارد. در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید

بیماری ترومبوز ورید عمقی‌ چه علائمی دارد؟

گاهی بدون علامت تورم و درد در ناحیه ای که توسط ورید تخلیه می شود (معمولاً مچ پا، ساق یا ران ). تورم در اندام تحتانی هر چیزی در زیر لخته را شامل می شود و به انگشتان پا گسترش می یابد. حساسیت به لمس و قرمزی نواحی آسیب دیده ناراحتی یا درد در راه رفتن . ناراحتی با استراحت بهبود نمی یابد. درد هنگام بلندکردن اندام تحتانی و خم کردن پا (گاهی اوقات ) تب (گاهی اوقات ) افزایش ضربان قلب (گاهی اوقات )

عوامل موثر در درمان بیماری ترومبوز ورید عمقی‌ چیست ؟

اگر بتوان از آمبولی ریوی اجتناب کرد، معمولاً با درمان ضد انعقاد قابل علاج می گردد.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری ترومبوز ورید عمقی‌ می شوند؟

تجمع خون در ورید که مکانیسم های لخته کننده خون را بر می انگیزد. تجمع ممکن است پس از استراحت طولانی در بستر به دنبال جراحی یا در اثر بیماری ناتوان کننده مثل حمله قلبی ، سکته مغزی یا شکستگی استخوان رخ دهد.

بیماری ترومبوز ورید عمقی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

آمبولی ریه که طی آن لخته رها می شود و به ریه می رود. جریان خون ریه مسدود شده ، باعث مرگ بافت ریه آسیب دیده می گردد. تعداد قابل ملاحظه ای از بیماران دچار آمبولی ریه ، به خاطر بیماری می میرند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری ترومبوز ورید عمقی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی