اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری آمفیزم‌

بیماری آمفیزم‌

بیماری آمفیزم‌ چیست ؟

آمفیزم عبارت است از یک بیماری مزمن ریه که طی آن کیسه های هوایی (حبابچه ها) در ریه بیش از اندازه گشاد می شوند و در نتیجه ، خاصیت ارتجاعی رشته هایی که کیسه های هوایی را به هنگام تنفس باز و بسته می کنند از بین می رود. این بیماری معمولاً در بزرگسالان و بین سنین 75-55 سال رخ می دهد و در مردان شایع تر از زنان است .

بیماری آمفیزم‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

این بیماری را نمی توان معالجه کرد، اما با کنترل علایم می توان پیشرفت و شدت گرفتن بیماری را به تأخیر انداخت . اگر چه آمفیزم امید به زندگی را کاهش می دهد، بسیاری از افراد سال ها با آن زندگی می کنند. بدون درمان ، عوارض بیماری ممکن است مرگبار باشند.

برای بیماری آمفیزم‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک برای مبارزه یا پیشگیری از عفونت های ثانویه داروهای گشاد کننده نایژه برای رفع اسپاسم لوله های نایژه ای واکسن انفلوآنزا و واکسن ذات الریه اکسیژن در مراحل انتهایی

اگر دچار بیماری آمفیزم‌ شدم چه کار کنم؟

فعالیت محدود خواهد شد، اما تا حدی که قدرتتان اجازه می دهد فعالیت خود را حفظ کنید. عدم فعالیت به مدت طولانی موجب بیشتر شدن ناتوانی خواهد شد.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری آمفیزم‌ وجود دارد؟

سیگار نکشیدن از بودن در جاهایی که آلودگی هوا زیاد است خودداری کنید. ورزش در حد متوسط و در هوای تمیز انجام دهید. از بروز آنفلوآنزا و ذات الریه با زدن واکسن های مربوطه جلوگیری کنید. از تماس با بیمارانی که دچار عفونت تنفسی هستند خودداری کنید. در صورت بروز عفونت ریه به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

برای تشخیص بیماری آمفیزم‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اقدامات تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون و سایر بررسی های آزماشگاهی ، عکس برداری با اشعه ایکس ، و آزمون های عملکرد ریه باشند. - درمان با هدف کاهش علایم ، کند کردن پیشرفت بیماری و جلوگیری از بروز عوارض صورت می گیرد. - نوعی درمان جدید برای درمان آمفیزم ناشی از کمبود ارثی آلفا ـ 1 ـ آنتی تریپسین بسیار نویدبخش است . - سیگار را ترک کنید. سیگار باعث پیشرفت بیماری می شود حتی اگر درمان صورت گیرد. - از استنشاق آلاینده های تنفسی خودداری کنید. - اگر در جایی کار می کنید که آلودگی هوا زیاد است ، با اقدامات مختلف سعی کنید از قرار گرفتن در معرض آلودگی اجتناب کنید. در صورت لزوم ، شغل خود را عوض کنید. - به هنگام هشدار در مورد آلودگی هوا، در منزل بمانید. - سیستم تهویه مطبوع فیلتردار با کنترل رطوبت در منزل خود نصب کنید. - هر گونه آلرژی همراه آمفیزم باید درمان شود تا از بدتر شدن آمفیزم جلوگیری شود. - از قرار گرفتن در معرض تغییرات ناگهانی دما یا رطوبت ، حرف زدن با صدای بلند، خندیدن ، گریه کردن ، یا فعالیت بدنی شدید، در صورتی که باعث بروز حمله های سرفه شوند، خودداری کنید. - از رفتن به ارتفاعات که هوا در آنجا رقیق است خودداری کنید. - دندان های خود را مرتب مسواک کنید و نخ دندان بکشید تا احتمال بروز عفونت در دهان کم شود. - انتهای تخت خود را حدود 12-10 سانتی متر بالا بیاورید. این کار کمک می کند تا ترشحات مخاطی در قسمت های تحتاتی ریه جمع نشوند. - از افرادی که سرفه می کنند یا سرماخوردگی دارند دوری کنید. - ندرتاً ممکن است انجام پیوند ریه مدنظر قرار گیرد.

زمانی که به بیماری آمفیزم‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید. این کار باعث رقیق شدن ترشحات ریوی ، و آسان تر شدن تخلیه آنها با سرفه می شود.

بیماری آمفیزم‌ چه علائمی دارد؟

غالباً در مراحل اولیه علامتی وجود ندارد. تنگی نفس که شدت آن تدریجاً طی سال ها زیاد می شود. عفونت های راجعه گاهگاهی در ریه ها یا لوله های نایژه ای بزرگ شدن قفسه سینه و شبیه شدن آن به بشکه

عوامل موثر در درمان بیماری آمفیزم‌ چیست ؟

این بیماری را نمی توان معالجه کرد، اما با کنترل علایم می توان پیشرفت و شدت گرفتن بیماری را به تأخیر انداخت . اگر چه آمفیزم امید به زندگی را کاهش می دهد، بسیاری از افراد سال ها با آن زندگی می کنند. بدون درمان ، عوارض بیماری ممکن است مرگبار باشند.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری آمفیزم‌ می شوند؟

علت اصلی ناشناخته است . اما عوامل مؤثر عبارتند از: سیگار کشیدن برای سال های متمادی آلودگی هوا آلتهاب کیسه های هوایی در ریه ها کمبود ارثی آلفا ـ 1 ـ آنتی تریپسین

بیماری آمفیزم‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

مستعد بودن نسبت به بروز عفونت های ریه بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) نارسایی تنفسی یا روی هم خوابیدن ریه نارسایی احتقانی قلب

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری آمفیزم‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی