اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
رینیت آلرژیک

رینیت آلرژیک

رینیت آلرژیک چیست ؟

تب یونجه (رینیت آلرژیک ) عبارت است از یک واکنش آلرژیک به مواد آلرژی زای موجود در هوا که چشم ها، بینی ، سینوس ها، گلو، و لوله های برونشی موجود در ریه ها را گرفتار می کند. البته نام این بیماری گمراه کننده است ، زیرا یونجه باعث واکنش آلرژیک نمی شود و در این بیماری تبی وجود ندارد. حملات رینیت آلرژیک در فصل گرده افشانی گیاهان تشدید می شود و با پایان آن فروکش می کنند.

رینیت آلرژیک چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

علایم را می توان با درمان کنترل نمود، اما خود بیماری تا آخر عمر ممکن است ادامه داشته باشد. این بیماری معمولاً دردسر آفرین است تا ناتوان کننده .

برای رینیت آلرژیک چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای کاهش واکنش آلرژیک بدن ، ممکن است داروهای زیر تجویز شوند: آنتی هیستامین ها؛ ضداحتقان ها (دکونژستان ها)؛ قطره کورتیزونی چشمی یا اسپری کورتیزونی بینی ؛ قرص های کورتیزونی (تنها در موارد شدید)؛ اسپری بینی کرومولین ؛ قطره بینی کرومولین . این داروها علایم را تخفیف می دهند، اما خود رینیت آلرژیک را درمان نمی کنند. در مواردی که ماده آلرژی زا شناخته شده باشد و بیماری شدت زیادی داشته باشد یا در تمام سال ادامه یابد، تزریقات دقیقی برای حساسیت زدایی انجام خواهد گرفت . شناسایی ماده آلرژی زا به کمک آزمون پوستی یا آزمایش خون انجام می گیرد. در این روش ، مقادیر کمی از ماده آلرژی زا به طور دوره ای تزریق خواهند شد. این کار به مهار دستگاه ایمنی در مورد رهاسازی هیستامین کمک می کند. برای این که این روش نتایج مؤثری داشته باشد، شاید لازم باشد ماه ها یا سال ها پیگیری شود.

اگر دچار رینیت آلرژیک شدم چه کار کنم؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از رینیت آلرژیک وجود دارد؟

توصیه هایی را که در قسمت اصول کلی درمان آمده است به کار ببرید.

برای تشخیص رینیت آلرژیک چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

امکان دارد آزمایشاتی مثل شمارش سلول های خون و آزمون های پوستی جهت آلرژی توصیه شوند، اما این آزمایشات معمولاً برای تشخیص ضروری نیستند. هر چقدر که می توانید مواد آلرژی زا را از محیط زندگی یا کار خود حذف کنید. در موارد اتاق خواب خود این گونه عمل کنید. ـ اساسی اتاق ، قالیچه و فرش ، و پرده ها را از اتاق بیرون ببرید. ـ دیوارها، چوب کاری ها، و کف اتاق را با یک طه مرطوب تمیز کنید. کف اتاق را واکس بزنید. ـ فنرهای تخت ، تشک و متکاها را با یک پوشش پلاستیکی بپوشاند. ـ تنها از قالیچه ای استفاده کنید که بتوانید هفته ای یک بار آن را بشویید. ـ از ملحفه ، روانداز و پتوی استفاده کنید که بتوانید مرتب آنها را بشویید (مثلاً ملحفه و روانداز نخی ، و پتوی دارای الیاف مصنوعی ). روی تخت خود روتختی کلفت پشمی نیاندازید. ـ در اتاق خود صندلی چوبی یا پلاستیکی بگذارید و نه صندلی توپر ـ حتی المقدور پرده های پلاستیکی آویزان کنید و آنها را روزانه گردگیری کنید. ـ با استفاده از جاروبرقی ، دستمال گردگیری مرطوب ، و طه مرطوب یا روغن زده شده اتاق خود را هفته ای یک بار به طور کامل تمیز کنید. سایر اقدامات پیشگیرانه : پنجره ها و درها را تا حدامکان بسته نگاه دارید. از دست زدن به اشیایی که گرد و غبار گرفته اند، مثل کتاب یا لباس آویزان شده در کمک ، خودداری کنید. از نگهداری حیوانات خشک شده یا اسباب بازی های پر شده از الیاف مختلف در منزل خودداری کنید. هرگونه حیوان خانگی را بیرون از منزل نگاه دارید. البته ماهی را می توان داخل منزل نگاه داشت . در هنگام قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا، مثلاً زمان تمیزکاری منزل ، از یک ماسه فیلتردار استفاده کنید. در صورت امکان ، یک سیستم تصفیه هوا در سیستم گرمایشی و تهویه مطبوع منزل خود نصب کنید، ترجیحاً از نوع فیلتر HEPA . در صورت امکان ، خودرو بهتر است سیستم تهویه مطبوع داشته باشد. از کارهایی مثل چمن زنی خودداری کنید.

زمانی که به رینیت آلرژیک مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

از خوردن غذاهایی که باعث واکنش آلرژیک می شوند خودداری کنید.

رینیت آلرژیک چه علائمی دارد؟

عطسه مکرر؛ گرفتگی بینی همراه با خارج شدن ترشحات بی رنگ و شفاف خارش در سقف دهان خارش ، اشک ریزش گاهی خس خس سینه سوزش گلو

عوامل موثر در درمان رینیت آلرژیک چیست ؟

علایم را می توان با درمان کنترل نمود، اما خود بیماری تا آخر عمر ممکن است ادامه داشته باشد. این بیماری معمولاً دردسر آفرین است تا ناتوان کننده .

چه چیز هایی باعت بروز رینیت آلرژیک می شوند؟

دستگاه ایمنی بدن پادتن هایی تولید می کند که باعث رها شدن یک ماده شیمیایی به نام هیستامین می شود. این ماده نیز باعث ایجاد تورم و تحریک در نواحی حساس (بینی ، سینوس ها، چشم ها) می شود. مواد آلرژی زای موجود در هوا که می توانند موجب حساسیت آلرژیک شوند عبارتند از: مایت ها (موجودات ریزی که روی گرد و غبار موجود هستند). گرده گیاهان علفی ، گل ها، چمن و درختان قارچ ها دود تنباکو و سایر آلاینده های هوا گرد و غبار

رینیت آلرژیک در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

مشکل در خواب و خستگی مزمن مستعد شده به سایر عفونت های تنفسی عفونت های گوش

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری رینیت آلرژیک به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی