اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

همه چیز درباره تونسیلیت‌

تونسیلیت‌

تونسیلیت عبارت است از التهاب لوزه ها (غدد لنفاوی واقع در پشت گلو). لوزه ها در زمان تولد کوچک هستند و در دوران کودکی بزرگ و در بلوغ کوچکتر می شوند. به طور طبیعی لوزه ها به پیشگیری از انتشار عفونت از سینوس ها، دهان و گلو به سایر قسمت های بدن کمک می کنند. تونسیلیت مسری است . تمام سنین را مبتلا می کند ولی در کودکان 10-5 ساله شایعتر است .

اگر درباره بیماری تونسیلیت‌ سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر هادی شرونی  دکتر هادی شرونی متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن دریافت مشاوره
دکتر حمید مزارعی دکتر حمید مزارعی متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن دریافت مشاوره

عواقب تونسیلیت‌

معمولاً خود به خود بهبود می یابد. علایم معمولاً ظرف 3-2 روز شروع به بهبودی می کنند ولی درمان ممکن است مدت بیشتری طول بکشد. اگر حملات تونسیلیت چنان شدید و زیاد باشند که بر سلامت عمومی تأثیر بگذارند یا مانع مدرسه رفتن ، توانایی شنوایی یا تنفس باشند، ممکن است جراحی برای برداشتن لوزه ها توصیه شود. تونسیلکتومی خطر کمی دربردارد ولی با افزایش سن خطر آن افزایش می یابد.

دارو تونسیلیت‌

اگر تونسیلیت ناشی از عفونت استرپتوکوکی باشد، پنی سیلین یا سایر آنتی بیوتیک های تجویز شده را به مدت 10 روز استفاده کنید. برای تسکین درد می توانید از استامینوفن استفاده کنید.

فعالیت تونسیلیت‌

تا زمان از بین رفتن تب ، درد و سایر علایم از دیگران دوری کنید. استراحت کامل ، مگر برای حمام کردن ، تا زمان فروکش کردن تب ، ضروری است . 3-2 روز پس از طبیعی شدن درجه حرارت می توان فعالیت طبیعی را از سر گرفت .

پیشگیری تونسیلیت‌

از مواجهه با افراد مبتلا به عفونت تنفسی فوقانی خودداری کنید.

اصول کلی تونسیلیت‌

آزمون های تشخیصی می توانند شامل کشت گلو باشند. ممکن است از اعضای خانواده نیز کشت گلو به عمل آید تا ناقلین بتوانند شناسایی و درمان شوند. درمان معمولاً با آنتی بیوتیک ها و مراقبت از خود است . ممکن است جراحی برای برداشتن لوزه ها به دلیل تونسیلیت حاد مکرر یا تونسیلیت مزمن لازم باشد. برای تسکین التهاب و سرفه از یک مرطوب کننده اولتراسونیک استفاده کنید. هر روز مرطوب کننده را تمیز کنید. از چای آرامبخش یا یک غرغره دیگر استفاده کنید. غلظت معمول چای را دوبرابر کنید. می توان هر قدر که تسکین بخش باشد، از غرغره گرم یا خنک استفاده کرد.

رژیم تونسیلیت‌

مصرف تمام مایعات را افزایش دهید. در صورت شدید بودن گلودرد، از مواد غذایی مایع مثل شیر، سوپ و مایعات پرپروتئین (نوشیدنی های رژیمی یا صبحانه حاوی شیر) استفاده کنید.

علائم تونسیلیت‌

گلودرد خفیف یا شدید بلع مشکل لرز و تب به میزان 40 درجه سانتیگراد یا بیشتر تورم غدد لنفاوی در هر یک از دو طرف فک سردرد درد گوش سرفه (گاهی ) استفراغ (گاهی ) غذا خوردن در کودکان بسیار کم سن

عوامل تونسیلیت‌

شرایط شلوغ (مثل سربازخانه ها) مواجهه با دیگران در اماکن عمومی

علل تونسیلیت‌

عفونت باکتریایی (معمولاً استرپتوکوکی ) یا ویروسی لوزه ها

عوارض تونسیلیت‌

آبسه لوزه ها و قسمت مجاور گلو که نیازمند جراحی برای تخلیه است . تونسیلیت مزمن با گلودرد راجعه و لوزه های بسیار بزرگ در اثر حملات مکرر تب روماتیسمی در صورتی که عفونت باکتریایی ، استرپتوکوکی باشد و با آنتی بیوتیک ها درمان نگردد یا آنتی بیوتیک ها قبل از 15 روز قطع شوند