اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری برونشیولیت‌

بیماری برونشیولیت‌

بیماری برونشیولیت‌ چیست ؟

برونشیولیت عبارت است از التهاب برونشیول ها (کوچکترین شاخه های درخت تنفسی ). برونشیول ها هوا را از لوله های نایژه ای به کیسه های هوایی میکروسکپی در ریه ها انتقال می دهند. تبادل اکسیژن با خون در کیسه های هوایی انجام می گیرد. برونشیولیت عمدتاً در شیرخواران و خردسالان رخ می دهد. توجه داشته باشید که برونشیولیت ممکن است با استنشاق اجسام خارجی به درون ریه اشتباه گرفته شود.

بیماری برونشیولیت‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با درمان معمولاً در عرض 7 روز خوب می شود. نتایج بعضی از مطالعات نشاندهنده این است که شیرخوارانی که پیش از 2 سالگی 2 بار یا بیشتر دچار برونشیولیت شده باشند، با احتمال بیشتری دچار آلرژی و آسم خواهند شد.

برای بیماری برونشیولیت‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک ها برای مبارزه با عفونت باکتریای ثانویه داروهای ضد ویروس ممکن است در موارد شدید کمک کننده باشند. داروهای گشادکننده نایژه نیز ممکن است کمک کننده باشند.

اگر دچار بیماری برونشیولیت‌ شدم چه کار کنم؟

کودک را تا 48 ساعت پس از رفع علایم وادار به استراحت کنید. پس از آن کودک می تواند تدریجاً فعالیت های عادی خود را از سر گیرد.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری برونشیولیت‌ وجود دارد؟

از دستگاه بخور در اتاق کودک استفاده نمایید. در مورد کودک مستعد به برونشیولیت ، هر شب از دستگاه بخور به هنگام عفونت تنفسی و پس از آن استفاده نمایید. دقت کنید که کودک در چه شرایطی مستعد بروز برونشیولیت است . مثلاً اگر بازی در هوای خنک شب هنگام باعث حمله کودک می شود، از آن اجتناب کنید. مواجهه کودک را با جمع کمتر کنید، به خصوص جمع بچه های دیگر، تا به این ترتیب احتمال سرماخوردگی و بروز برونشیولیت کمتر شود.

برای تشخیص بیماری برونشیولیت‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

رطوبت اتاق کودک را حد امکان بالا نگاه دارید، ترجیحاً با یک دستگاه بخور. دستگاه را روزانه تمیز کنید. اگر دستگاه بخور ندارید، آب سرد و گرم را در حمام باز کنید و پنجره ها و درها را ببندید، تا به این ترتیب رطوب هوا اتاق زیاد شود. کودک در این اتاق ، به خصوص قبل از خواب ، نگاه دارید. اگر کودک در شب با خس خس سینه یا تنگی نفس برمی خیزد، اکسیژن درمانی (در موارد شدید) انجام دهید.

زمانی که به بیماری برونشیولیت‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

مرتباً به کودک نوشیدنی های صاف بدهید مثل آب ، چای ، نوشیدنی های گازدار، لیموناد، سوپ گوشت رقیق شده ، آب میوه یا ژلاتین رقیق شده

بیماری برونشیولیت‌ چه علائمی دارد؟

بروز مشکل ناگهانی در تنفس . البته معمولاً قبل از آن یک سرماخوردگی و سرفه خفیف وجود داشته است . خصوصیات مشکل ناگهانی تنفسی عبارتند از: خس خس سینه تنفس تند و سطحی (80-60 بار در دقیقه ) به درون کشیده شدن فضاهای بین دنده ای و نیز شکم (حرکات الاکلنگی ) تب (گاهی ) کم آبی بدن آبی شدن پوست یا ناخن ها (در موارد شدید)

عوامل موثر در درمان بیماری برونشیولیت‌ چیست ؟

با درمان معمولاً در عرض 7 روز خوب می شود. نتایج بعضی از مطالعات نشاندهنده این است که شیرخوارانی که پیش از 2 سالگی 2 بار یا بیشتر دچار برونشیولیت شده باشند، با احتمال بیشتری دچار آلرژی و آسم خواهند شد.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری برونشیولیت‌ می شوند؟

عفونت ویروسی ، معمولاً با ویروسی تحت عنوان ویروس سنسیشیال تنفسی بعضی از خردسالان پس از هر سرماخوردگی دچار برونشیولیت می شوند. برونشیولیت مسری است و اغلب همه گیر می شود.

بیماری برونشیولیت‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

ندرتاً آسیب دایمی به ریه ها که منجر به برونشیت مزمن ، روی هم خوابیدن بخشی کوچکی از ریه ، برونشکتازی ، ذات الریه مکرر، و ندرتاً بیماری انسدادی مزمن ریوی می شود.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری برونشیولیت‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی