اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری آسم‌

بیماری آسم‌

بیماری آسم‌ چیست ؟

عبارت است از یک بیماری مزمن همراه با حملات مکرر خس خس و تنگی نفس . این بیماری در تمام سنین می تواند وجود داشته باشد اما 50% از موارد، کودکان زیر 10 سال هستند. آسم بیشتر در پسران رخ می دهد تا دختران ، اما در آسمی که در سنین بزرگسالی آغاز می شود زنان سهم بیشتری را به خود اختصاص می دهند.

بیماری آسم‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

علایم را می توان با درمان و پایبندی جدی به اقدامات پیشگیرانه کنترل نمود. نیمی از کودکان آسمی نهایتاً خوب خواهند شد. در صورتی که درمان انجام نشود، حملات شدید ممکن است مرگبار باشند.

برای بیماری آسم‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

اکسپکتورانت برای رقیق کردن خلط گشادکننده نایژه برای بازکردن مجاری هوایی داروی کورتیزونی داخل رگی (تنها برای موارد اورژانس ) برای کم کردن واکنش آلرژی بدن استنشاق داروی کورتیزونی با دستگاه ریزقطره ساز. این شکل از مصرف داروهای کورتیزونی عوارض جانبی کمتری نسبت به نوع خوراکی دارد. آنتی هیستامین (کرومولین سدیم یا ندوکرومیل ) به صورت استنشاقی با دستگاه ریزه قطره ساز. این نوع دارو جهت پیشگیری به کار می رود.

اگر دچار بیماری آسم‌ شدم چه کار کنم؟

فعالیت خود را حفظ کنید، اما از فعالیت های ورزشی ناگهانی خودداری کنید. اگر به دنبال ورزش سنگین حمله آسم رخ دهد، بنشینید و استراحت کنید. مقدار کمی آب گرم بنوشید. درمان با داروهای گشادکننده نایژه غالباً از آسم ناشی از ورزش پیشگیری به عمل می آورد. شاید بهترین ورزش برای بیماران آسمی شنا باشد.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری آسم‌ وجود دارد؟

از مواد آلرژی زای شناخته شده و آلاینده های هوا دوری کنید. داروهایی که به منظور پیشگیری از بروز حملات آسم تجویز می شوند را به طور منظم مصرف کنید؛ توجه داشته باشید که حتی اگر احساس می کنید مشکلی ندارید، مصرف داروها را قطع نکنید. از مصرف آسپیرین خودداری کنید. به دنبال عوامل آغازکننده حمله آسم بگردید و از آنها دوری کنید. نرمش های آسوده سازی و شل کننده عضلات ، و نیز حرکات کمک کننده به تخلیه ترشحات تنفسی را انجام دهید.

برای تشخیص بیماری آسم‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اقدامات تشخیصی ممکن است عبارت باشند از آزمایش خون ؛ بررسی های مربوط به کار ریه ؛ و بررسی های مربوط به آلرژی که معمولاً به کمک آزمون های پوستی انجام می گیرند. مراقبت اورژانس و بستری کردن در موارد حملات شدید آسم روان درمانی یا مشاوره ، در صورتی که آسم با استرس ارتباط داشته باشد. حتی المقدور مواد آلرژی زا و آزاردهنده را از خانه و محل کار حذف کنید. درمان برای حساسیت زدایی از بعضی مواد آلرژی زای خاص داروهایی را که به طور منظم استفاده می کنید همیشه به همراه داشته باشید. به هنگام حملات بنشینید. در زمان هایی از سال که مواد آلرژی زا در محیط فراوان هستند در منزل بمانید.

زمانی که به بیماری آسم‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود، اما از خوردن غذاهایی که به آنها حساسیت دارید خودداری کنید. روزانه حداقل 3 لیتر آب بنوشید تا ترشحات رقیق باقی بمانند.

بیماری آسم‌ چه علائمی دارد؟

احساس فشردگی در قفسه سینه و تنگی نفس خس خس سینه به هنگام بازدم سرفه ، خصوصاً در شب ، معمولاً همراه با خلط غلیظ ، شفاف و زرد تنفس سریع و سطحی که به هنگام نشستن بهتر می شود. مشکل در تنفس انقباض عضلات گردن علایم شدید حمله حاد: آبی شدن پوست خستگی زیاد تنفس صدادار شبیه خرخر ناتوانی در صبحت کردن تغییرات ذهنی و روانی ، از جمله بی قراری یا گیجی

عوامل موثر در درمان بیماری آسم‌ چیست ؟

علایم را می توان با درمان و پایبندی جدی به اقدامات پیشگیرانه کنترل نمود. نیمی از کودکان آسمی نهایتاً خوب خواهند شد. در صورتی که درمان انجام نشود، حملات شدید ممکن است مرگبار باشند.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری آسم‌ می شوند؟

التهاب و اسپاسم ناشی از آن در مجاری هوایی (نایژه ها و نایژک ها)، و به دنبال آن ورم مجاری هوایی و غلیظ شدن ترشحات ریه (خلط ). این امر باعث کاهش یا بسته شدن راه عبور هوا به ریه ها می شود. عواملی که می توانند این تغییرات را ایجاد کنند عبارتند از: مواد آلرژی زا مثل گرده گیاهان ، گرد و غبار، شوره بدن حیوانات ، کپک ها یا بعضی از غذاها عفونت های ریوی مثل برونشیت مواد آلاینده موجود در هوا، مثل دود و بوهای مختلف قرار گرفتن در معرض موادشیمیایی یا سایر مواد، در قالب مواجهه شغلی

بیماری آسم‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

نارسایی تنفسی پنوموتوراکس (وارد شدن هوا به فضای اطراف ریه ها) عفونت ریه و مشکلات مزمن ریوی در اثر حملات مکرر آسم

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری آسم‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی