اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

همه چیز درباره آزبستوز

آزبستوز

آزبستوز عبارت است از التهاب ریه ها به علت استنشاق ذرات آزبست . این یک اختلال مزمن است اما مسری نیست . آزبستوز ممکن است منجر به سرطان ریه شود (خطر بروز با سیگار کشیدن بسیار بیشتر می شود). مردان بالای 40 سالی که در معرض ذرات آزبست بوده اند با احتمال بیشتری دچار این بیماری می شوند. آزبستوز شاید مهمترین بیماری ریوی ناشی از کار باشد.

عواقب آزبستوز

این بیماری در حال حاضر غیرقابل علاج است . اما علایم را می توان تخفیف داد یا تحت کنترل در آورد. تحقیقات علمی درباره علل و درمان این بیماری ادامه دارد. بنابراین امید می رود درمان های رو به روز مؤثری ابداع شوند و نهایتاً بتوان این بیماری را معالجه نمود.

دارو آزبستوز

آنتی بیوتیک برای عفونت گشادکننده نایژه (استنشاقی یا خوراکی ) همراه با استنشاق درمانی برای باز کردن لوله های نایژه ای تا حداکثر ممکن برای رفع ناراحتی خفیف می توان از داروهایی مثل استامینوفن استفاده نمود. امکان دارد اکسیژن ضروری شود.

فعالیت آزبستوز

در صورت وجود عفونت ، در رختخواب استراحت کنید. پس از آغاز درمان ، با رو به بهبود گذاشتن علایم فعالیت های عادی خود را از سر گیرید. برای حفظ ظرفیت ریه باید ورزش منظم به هر شکلی که قابل تحمل باشد انجام داد.

پیشگیری آزبستوز

به هنگام قرار گرفتن در معرض آزبست ، از ماسک حفاظتی مناسب یا هودی که با هوای آزاد ارتباط دارد استفاده کنید. اقدامات توصیه شده در رابطه با مهار غبارهای آزبست را به کار بندید. سیگار نکشید. یک برنامه منظم ورزشی داشته باشید تا سلامت قلبی ـ تنفسی شما حفظ شود. برای کارگرانی که در صنایع آزبست کار می کنند باید به طور منظم عکس برداری با اشعه ایکس انجام شود تا هرگونه سایه غیرطبیعی در ریه ها شناسایی شود. اگر در عکس مشکلی بود، فرد باید کار با آزبست را رها کند حتی اگر علامتی وجود نداشته باشد.

اصول کلی آزبستوز

سیگار کشیدن را متوقف کنید. در صورت بروز هرگونه عفونت تنفسی ، حتی سرماخوردگی ، به پزشک مراجعه کنید. اگر بیماری پیشرفته باشد، به فکر نقل مکان به یک جای گرم و خشک باشید. فیزیوتراپی تنفسی و یادگیری روش های آن روش های تخلیه نایژه ای را فرا گیرید و به کار بندید. از دستگاه بخور خنک برای نرم کردن ترشحات نایژه ای استفاده کنید تا این ترشحات راحت تر تخلیه شوند. واکسیناسیون آنفلوانزا و پنوموکک (ذات الریه ) را به روز نگاه دارید. از افرادی که دچار عفونت هستند دوری کنید.

رژیم آزبستوز

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

علائم آزبستوز

علایم اولیه : تنگی نفس سرفه ای که یا بدون خلط است یا خلط کمی دارد. احساس کسالت عمومی علایم بعدی : نامنظمی خواب بی اشتهایی درد قفسه سینه خشونت صدا سرفه خونی علایم نارسایی احتقانی قلب آبی شدن ناخن ها

عوامل آزبستوز

مشاغلی که در ارتباط با آزبست هستند. تغذیه نامناسب سیگار کشیدن سوء در مصرف الکل

علل آزبستوز

مواجهه طولانی مدت با ذرات ریر آزبست به هنگام کار یا از منابع دیگر. قسمت محیطی ریه ها در اثر فیبرهای آزبست دچار آزردگی می شوند، که نهایتاً التهاب ، ضخیم شدگی و تشکیل بافت جوشگاهی در بافت ریوی (فیبروز ریوی ) را به دنبال خواهد داشت . امکان دارد تا 20 سال از زمان مواجهه با آزبست بگذرد و سپس علایم بیماری ظاهر شوند.

عوارض آزبستوز

بیماری سل نارسایی قلبی به علت بیماری ریوی روی هم خوابیدن بافت ریوی جمع شدن مایع در فضای جنب (اطراف ریه ها)