نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
کم شدن دمای بدن‌

کم شدن دمای بدن‌

کم شدن دمای بدن‌ چیست ؟

کم شدن دمای بدن عبارت است از پایین افتادن درجه حرارت بدن به کمتر از 35 درجه سانتیگراد. این حالت می تواند بسیاری از دستگاه های بدن را تحت تأثیر قرار دهد، از جمله این که جریان خون به کلیه و مغز کاهش می یابد. این حالت در تمام سنین می تواند اتفاق بیافتد اما اکثر بیماران ، سالمندانی هستند که نمی توانند خود را در زمستان گرم نگاه دارند.

کم شدن دمای بدن‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

برحسب مدت زمان قرار گرفتن در معرض سرما و میزان حرارت از دست رفته می تواند مرگبار هم باشد. احتمال زنده ماندن فرد در صورتی که به هنگام رسیدن به اورژانس هوشیار باشد بسیار زیاد است . جالب این که بعضی از کودکان پس از یک ساعت یا بیشتر غوطه ور بودن در آب یخ زنده مانده اند.

برای کم شدن دمای بدن‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهایی برای حفظ فشار خون در صورتی که وضعیت فرد بحرانی باشد.

اگر دچار کم شدن دمای بدن‌ شدم چه کار کنم؟

پس از درمان ، فعالیت های طبیعی باید تدریجاً از سر گرفته شوند.

چه راه هایی برای پیشگیری از کم شدن دمای بدن‌ وجود دارد؟

پیش از رسیدن زمستان و فصل سرما، از سیستم گرمایشی منزل و داشتن لباس های گرم اطمینان حاصل کنید. در هوای سرد، از لباس ضد باد در چند لایه استفاده کنید، از جمله شال گردن ، کلاه و دستکش در هوای بارانی اگر خیس شدید، لباس های خود را هرچه زودتر عوض کنید. برای تولید گرما سعی کنید حرکت داشته باشید. به هنگام طوفان شدید در زمستان خانه خود را ترک نکنید. در رودخانه یا دریاچه ای که یخ بسته است ، اسکیت یا ماهیگیری نکنید مگر این که مطمئن باشید یخ آن ضخیم و بی خطر است . کودکان را مرتباً تحت نظر داشته باشید. به هنگام پیک نیک یا راهپیمایی در هوای سرد، تمهیدات لازم برای موارد اورژانس به هنگام کم شدن یا صدمه دیدن را به همراه داشته باشید. باید در فصل سرما مرتباً به ملاقات افرادی که ناتوان از مراقبت کامل از خود هستند، مثلاً سالمندان یا افراد دچار اختلال روانی ، رفت .

برای تشخیص کم شدن دمای بدن‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بستری شدن . فرد باید به نزدیکترین مرکز اورژانس انتقال یابد. گرم کردن بیمار برحسب شدت پایین افتادن درجه حرارت بدن تنظیم می شود. موارد زیر به هنگام انتظار برای رسیدن کمک اورژانس ممکن است کمک کننده باشند: ـ توجه داشته باشید که فرد ممکن است گیج باشد و در برابر اقدامات کمک کننده مقاومت کند. ـ فرد را روی تخت قرار داده و وی را با پتو الکتریکی با درجه حرارت طبیعی بدن بپوشانید. ـ حمام گرم (نه داغ ) ممکن است کمک کننده باشد، اما برای راهنمایی گرفتن در این مورد با نزدیکترین مرکز اورژانس در تماس باشید. ـ اگر فرد در محیط بیرون است ، وی را با پتو بپوشانید یا از باد محافظت کنید. ـ در صورت امکان ، فرد را با گرمای بدن خودتان گرم کنید.

زمانی که به کم شدن دمای بدن‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

اگر فرد قادر به نوشیدن باشد، مایعات گرم به او بدهید.

کم شدن دمای بدن‌ چه علائمی دارد؟

علایم اولیه : هماهنگی نامطلوب عضلات گیجی و سردرگمی ذهنی لرزیدن و پایین بودن درجه حرارت بدن (کمتر از 35 درجه سانتیگراد) کم بودن تعداد نبض ضعف ، خواب آلودگی علایم بعدی : سفت شدن عضلات درجه حرارت بدن به محدوده 9/28-25 درجه سانتیگراد سقوط می کند. بنفش شدن انگشتان دست و پا و نیز بستر ناخن ها از دست دادن هوشیاری

عوامل موثر در درمان کم شدن دمای بدن‌ چیست ؟

برحسب مدت زمان قرار گرفتن در معرض سرما و میزان حرارت از دست رفته می تواند مرگبار هم باشد. احتمال زنده ماندن فرد در صورتی که به هنگام رسیدن به اورژانس هوشیار باشد بسیار زیاد است . جالب این که بعضی از کودکان پس از یک ساعت یا بیشتر غوطه ور بودن در آب یخ زنده مانده اند.

چه چیز هایی باعت بروز کم شدن دمای بدن‌ می شوند؟

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سرما، خصوصاً محیط باز همراه با بالا بودن شاخص باد ـ سرما؛ و نیز غرق شدن در آب سرد و نجات فرد قبل از خفگی کامل . البته در افرادی که بیمار یا ضعیف هستند، این حالت می تواند در درجه حرارت های نزدیک به طبیعی نیز رخ دهد.

کم شدن دمای بدن‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

شوک ذات الریه نارسایی کلیه سرمازدگی ؛ قانقاریا مرگ

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری کم شدن دمای بدن‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی