اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
فتق‌

فتق‌

فتق‌ چیست ؟

فتق عبارت است از بیرون زدن یکی از اعضای داخلی بدن از راه یک نقطه ضعیف یا یک سوراخ در عضلات اطراف آن . شایع ترین انواع فتق عبارتند از: فتق مغبنی و رانی . در هر دو نوع ، بافت همبند ناحیه کشاله ران درگیر است . فتق شکافی (از لابلای عضلات ناحیه ای که تحت عمل جراحی قرار گرفته است ). فتق نافی (در نوزادان رخ می دهد و مشکل در عضلات اطراف ناف است ). فتق اپی گاستریک (در قسمت فوقانی شکم و بین جناغ سینه و ناف رخ می دهد). فتق اطراف ناف (در اطراف ناف و بیشتر در خانم ها رخ می دهد).

فتق‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

فتق های نافی معمولاً خود به خود تا 4 سالگی برطرف می شوند و ندرتاً نیاز به جراحی دارند. سایر انواع فتق را نیز معمولاً می توان با جراحی برطرف کرد.

برای فتق‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای ناراحتی خفیف می توان از داروهایی مثل استامینوفن استفاده نمود.

اگر دچار فتق‌ شدم چه کار کنم؟

از برداشتن سنگینی قبل یا بعد از جراحی خودداری کنید. سرعت بهبود بستگی به وضعیت سلامتی و نوع فتق دارد. فعالیت های سبک را معمولاً می توان در عرض چند روز آغاز کرد. تا زمانی که پزشک تان موافقت نکرده است ورزش را از سر نگیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از فتق‌ وجود دارد؟

جلوی اکثر فتق ها را نمی توان گرفت ، اما حفظ وزن مناسب و ورزش منظم برای حفظ تون عضلانی ممکن است باعث پیشگیری از بروز بعضی فتق ها شوند. اگر یبوست یا سرفه مزمن وجود دارد، باید برای درمان به پزشک مراجعه شود.

برای تشخیص فتق‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اگر فتق تنها موجب ناراحتی خفیف شود و بتوان آن را به راحتی جا انداخت ، امکان دارد استفاده از لباس مناسب و حمایت کننده یا فتق بند توصیه می شود. معمولاً جراحی برای ترمیم قسمت ضعیف بافت همبند یا عضله توصیه می شود. جراحی معمولاً بدون بستری در بیمارستان صورت می پذیرد.

زمانی که به فتق‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنید تا از یبوست پیشگیری شود. وزن خود را در حد ایده آل نگاه دارید.

فتق‌ چه علائمی دارد؟

تورمی که معمولاً با فشار ملایم یا درازکشیدن به جای خود بر می گردد. گاهی ناراحتی یا درد خفیف در محل بیرون زدگی تورم در کیسه بیضه ، با یا بدون درد یبوست ، سوءهاضمه ندرتاً استفراغ ، علامت خطرناکی است .

عوامل موثر در درمان فتق‌ چیست ؟

فتق های نافی معمولاً خود به خود تا 4 سالگی برطرف می شوند و ندرتاً نیاز به جراحی دارند. سایر انواع فتق را نیز معمولاً می توان با جراحی برطرف کرد.

چه چیز هایی باعت بروز فتق‌ می شوند؟

همانطور که گفته شد، وجود یک ضعف در بافت همبند یا دیواره عضلانی . این ضعف ممکن است از همان آغاز زندگی وجود داشته باشد یا بعداً به وجود آید. فتق ها شکافی پس از عمل جراحی به وجود می آیند.

فتق‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

اگر فتق مختنق شود (جریان خون به آن سمت از عضو که بیرون زده است متوقف شود)، امکان دارد انسداد روده همراه با تب ، درد شدید، استفراغ و شوک به وجود آید.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری فتق‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی