اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
کله سیستیت یا کلانژیت‌

کله سیستیت یا کلانژیت‌

کله سیستیت یا کلانژیت‌ چیست ؟

کله سیستیت یا کلانژیت عبارت است از عفونت یا التهاب کیسه صفرا (کله سیستیت ) یا مجرای صفراوی که صفرا را از کیسه صفرا به روده کوچک انتقال می دهند (کلانژیت ). این وضعیت امکان دارد با هپاتیت ، پانکرآتیت (التهاب لوزالعمده ) یا زخم دوازدهه اشتباه شود. این وضعیت ندرتاً ممکن است در کودکان یا نوجوانان رخ دهد.

کله سیستیت یا کلانژیت‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

علایم در بعضی از موارد خفیف و بدون عارضه ، خود به خود در عرض 4-1 روز فروکش می کنند. در غالب موارد باید بیمار بستری شود و تحت درمان قرار گیرد. عود بیماری شایع است . حملات بیماری پس از برداشتن کیسه با جراحی متوقف می شوند.

برای کله سیستیت یا کلانژیت‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

امکان دارد داروهای ضددرد، از جمله مخدرها، برای تخفیف درد تجویز شوند. امکان دارد مصرف اورسودیول برای حل کردن سنگ های صفراوی توصیه شود. باید این دارو به مدت دو سال مصرف شود و در 50% بیماران مؤثر واقع می افتد. در موارد حاد ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.

اگر دچار کله سیستیت یا کلانژیت‌ شدم چه کار کنم؟

تا زمان برطرف شدن علایم یا بهبود کامل پس از جراحی ، در رختخواب استراحت نمایید. در زمانی که هنوز در رختخواب هستید و فعالیت ندارید، پاهای خود را مرتب تکان دهید تا احتمال لخته شدن خون در سیاهرگ های عمقی پا کمتر شود. برحسب روش درمانی اتخاذ شده ، امکان دارد محدویت های خاصی برای فعالیت توصیه شود.

چه راه هایی برای پیشگیری از کله سیستیت یا کلانژیت‌ وجود دارد؟

در صورت امکان ، از عوامل خطر پرهیز کنید.

برای تشخیص کله سیستیت یا کلانژیت‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

امکان دارد آزمایشات تشخیصی شامل موارد زیر باشند: آزمایش خون ، عکس برداری از کیسه صفرا با اشعه ایکس ، سونوگرافی کیسه صفرا و مجاری صفراوی ، بررسی کبد و لوزالعمده به کمک رادیوایزوتوپ درمان اختصاصی برحسب شدت بیماری ، وجود عفونت ، اندازه سنگ ، و وضعیت سلامت عمومی ، متفاوت است . روش های درمانی غیرجراحی عبارتند از دادن دارو برای حل کردن سنگ ها یا سنگ شکنی به کمک شوک امواج ارسالی از خارج از بدن درمان جراحی معمولاً عبارت است از کله سیستکتومی (برداشتن کیسه صفرا) به روش لاپاروسکپی

زمانی که به کله سیستیت یا کلانژیت‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

در زمان حمله بیماری ، به علت تهوع و استفراغ ، دادن مایعات از راه وریدی معمولاً ضرورت می یابد. در زودترین زمانی که می توانید خوردن جامدات را تحمل کنید، شروع به خوردن یک رژیم کم چرب نمایید. ممکن است 12-6 ماه طول بکشد تا عدم تحمل به غذاهای چرب به طرف شود.

کله سیستیت یا کلانژیت‌ چه علائمی دارد؟

دردی شبیه دل پیچه که به یکباره می گیرد و در قسمت فوقانی شکم در سمت راست حس می شود. امکان دارد درد در قفسه صدری (مشابه حمله قلبی )، قسمت فوقانی پشت یا شانه راست نیز حس شود. این علایم غالباً پس از مصرف غذاهای پرچرب رخ می دهند. احساس درد به هنگام لمس ناحیه فوقانی شکم تهوع و استفراغ آروغ زدن تب خفیف . اگر لرز همراه تب بالا وجود داشته باشد، یک عفونت باکتریایی وجود دارد. گاهی زردی گاهی کم رنگ بودن مدفوع گاهی خارش پوست

عوامل موثر در درمان کله سیستیت یا کلانژیت‌ چیست ؟

علایم در بعضی از موارد خفیف و بدون عارضه ، خود به خود در عرض 4-1 روز فروکش می کنند. در غالب موارد باید بیمار بستری شود و تحت درمان قرار گیرد. عود بیماری شایع است . حملات بیماری پس از برداشتن کیسه با جراحی متوقف می شوند.

چه چیز هایی باعت بروز کله سیستیت یا کلانژیت‌ می شوند؟

التهاب یا عفونت باکتریایی ، که معمولاً در اثر تشکیل سنگ و انسداد مجاری صفراوی رخ می دهد.

کله سیستیت یا کلانژیت‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

پارگی کیسه صفرا و پریتونیت (التهاب پرده صفاق که پوشاننده حفره شکم است )، یا تشکیل آبسه وارد شدن سنگ از کیسه صفرا به مجرای صفراوی مشترک که باعث انسداد در مسیر جریان صفرا از کبد به دوازدهه می شود. هپاتیت

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری کله سیستیت یا کلانژیت‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی