اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
آنفلونزا

آنفلونزا

آنفلونزا چیست ؟

آنفلوانزا عبارت است از یک عفونت تنفسی مسری و شایع که در اثر یک ویروس ایجاد می شود. مدت زمان شروع علایم از زمان وارد شدن ویروس به بدن 48-24 ساعت است . سه نوع اصلی ویروس آنفلوانزا وجود دارد (A,B,C) ، اما این ویروس ها توانایی جهش به انواع گوناگونی را دارند. شیوع ناگهانی انواع مختلف آنفلوانزا تقریباً هر زمستان رخ می دهد و شدت آنها متفاوت است . آنفلوانزا هم در مرد و هم در زن در تمام سنین به غیر از دوران شیرخوارگی دیده می شود.

آنفلونزا چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

بهبود خود به خودی در عرض 10-7 روز در صورتی که هیچ عارضه ای رخ ندهد. اگر عارضه ای رخ دهد، درمان با آنتی بیوتیک معمولاً ضروری است ، و بهبود ممکن است 6-3 هفته به درازا انجامد.

برای آنفلونزا چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای ناراحتی خفیف می توان از داروهایی مثل استامینوفن ، شربت های ضد سرفه ، افشانه ها (اسپری های ) بینی یا ضد احتقان ها (رفع کننده گرفتگی بینی ) استفاده نمود. آسپیرین نخورید، زیرا در بعضی از تحقیقات مشخص شده است که بین مصرف آسپیرین (خصوصاً در کودکان ) به هنگام بروز یک بیماری ویروسی و به وجود آمدن نشانگان رای ارتباط وجود دارد. نشانگان رای یک نوع آنسفالیت (التهاب مغز) است . می توان از یک دسته داروهای ضد ویروسی در موارد شدید یا برای کسانی که در معرض بیشترین خطر بروز عوارض هستند استفاده نمود.

اگر دچار آنفلونزا شدم چه کار کنم؟

بهترین درمان برای آنفلوانزا استراحت است . اگر وضعیت سلامت عمومی شما خوب باشد، استراحت کمک می کند تا بدنتان با ویروس به خوبی مبارزه کند.

چه راه هایی برای پیشگیری از آنفلونزا وجود دارد؟

حتی المقدور از خطرات ذکر شده در بالا پرهیز کنید. اگر بالای 65 سال سن دارید یا مبتلا به بیماری مزمن قلبی یا ریوی هستید، سالانه واکسن آنفلوانزا دریافت کنید. این واکسن تنها در برابر 2 یا 3 زیر نوع به خصوص از آنفلوانزای نوع A حفاظت ایجاد می کند. از تماس غیرضروری با افرادی که دچار عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی به هنگام فصل آنفلوانزا (زمستان ) هستند خودداری کنید. استفاده از داروی آمانتادیس برای افراد پرخطر (که واکسن تزریق نکرده باشند) یا افرادی که نیازمند اقدامات کنترلی اضافه تری هستند

برای تشخیص آنفلونزا چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های آزمایشگاهی ، مثل آزمایش خون و کشت خلط ؛ عکس برداری اشعه ایکس از قفسه سینه (تنها در صورت بروز عوارض ). برای تخفیف گرفتگی بینی ، غالباً با آب گرم یا سرد، چای غلیظ یا آب نمک قرقره کنید. برای افزایش رطوبت هوا از یک دستگاه بخور خنک استفاده نمایید. رطوبت کمک می کند تا ترشحات ریه رقیق و بنابراین راحت تر تخلیه شوند. درون دستگاه بخور خنک دارو نگذارید، زیرا کمکی نمی کند. دستگاه را روزانه تمیز کنید. برای جلوگیری از سرایت بیماری به دیگران ، دستان خود را مرتباً بشویید، خصوصاً پس از فین کردن یا پیش از دست زدن به غذا یا مواد غذایی روی عضلاتی که دچار درد هستند کمپرس گرم یا صفحه گرم کننده بگذارید.

زمانی که به آنفلونزا مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

معمولاً اشتها به هنگام آنفلوانزا کم می شود. شاید در ابتدا فقط اشتها به مایعات داشته باشید، سپس پس از مدتی به وعده های غذایی کوچک حاوی مواد نشاسته ای بدون ادویه (نان سوخاری ، برنج ، پوره ، غلات پخته شده ، سیب زمینی پخته ) اشتها پیدا کنید. روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید (خصوصاً اگر تبتان بالا باشد). نوشیدن مایعات بیشتر مثل آب میوه ، چای و نوشیدنی های غیر گازدار نیز به رقیق شدن ترشحات کمک می کنند.

آنفلونزا چه علائمی دارد؟

لرز و تب متوسط تا بالا دردهای عضلانی ، از جمله کمردرد سرفه ، که معمولاً یا با خلط بسیار کم همراه است یا اصولاً خلطی همراه آن وجود ندارد. گلودرد خشونت صدا آبریزش از بینی سردرد خستگی

عوامل موثر در درمان آنفلونزا چیست ؟

بهبود خود به خودی در عرض 10-7 روز در صورتی که هیچ عارضه ای رخ ندهد. اگر عارضه ای رخ دهد، درمان با آنتی بیوتیک معمولاً ضروری است ، و بهبود ممکن است 6-3 هفته به درازا انجامد.

چه چیز هایی باعت بروز آنفلونزا می شوند؟

عفونت با ویروس های دسته میکسوویروس ها. این ویروس ها در اثر تماس مستقیم یا غیرمستقیم (مثلاً استفاده از لیوان آلوده ) گسترش می یابند.

آنفلونزا در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت های باکتریایی از جمله برونشیت یا ذات الریه . این عفونت ها ممکن است خصوصاً در افرادی که بیماری مزمن دارند یا افراد بالای 65 سال خطرناک باشند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری آنفلونزا به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی