اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
آلرژی غذایی‌

آلرژی غذایی‌

آلرژی غذایی‌ چیست ؟

آلرژی غذایی عبارت است از واکنش پیش از اندازه دستگاه ایمنی به برخی غذاها یا موادی که معمولاً بی خطرند. این واکنش های نامطلوب ممکن است ارثی یا ناشی از یک نقص اکتسابی بیوشیمیایی باشند. علایم ممکن است در عرض چند دقیقه یا تا 2 ساعت پس از خوردن آن غذای به خصوص بروز کنند. در بعضی موارد، امکان دارد علایم تا 2-1 روز بعد نیز ظاهر نشوند.

آلرژی غذایی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

آلرژی غذایی در شیرخواران معمولاً بعد از 4-2 سالگی برطرف می شود. بزرگسالانی که به بعضی از غذاها (به خصوص شیر، ماهی ، صدف دریایی ، یا آجیل ) آلرژی دارند با احتمال بیشتری این آلرژی را برای سال ها حفظ می نمایند.

برای آلرژی غذایی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

هیچ دارویی برای درمان آلرژی غذایی وجود ندارد، اما از بعضی از داروها می توان برای تخفیف یا رفع علایم استفاده نمود.

اگر دچار آلرژی غذایی‌ شدم چه کار کنم؟

هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از آلرژی غذایی‌ وجود دارد؟

غذاهای مسؤول ایجاد آلرژیی در خود را شناسایی نمایید و از آنها پرهیز کنید. معلوم شده است که شیرخورانی که غذای جامد برای آنها دیرتر شروع می شود کمتر به آلرژی غذایی دچار می شوند.

برای تشخیص آلرژی غذایی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

حذف غذاهای مورد شک از رژیم غذایی برای مدت دو هفته (یا تا زمانی که علایم آلرژی ناپدید شوند) و سپس اضافه نمودن غذاهای مورد شک به صورت تک تک به رژیم غذایی . به این ترتیب مشخص می شود که کدام غذاها در ایجاد آلرژی شما نقش دارند. آزمایش تزریق پوستی گاهی ممکن است غذای مسؤول آلرژی را شناسایی کند، اما کم نیستند مواردی که این آزمایش ها اشتباهاً غذاهایی که شما واقعاً به آنها آلرژی ندارید را به عنوان مسؤول آلرژی غذایی معرفی کنند. بیمارانی که آلرژی غذایی شدیدی به یک نوع غذا دارند باید بسیار مراقبت باشند که از خوردن آن غذا پرهیز کنند. همیشه یک کیت که دارای سرنگ حاوی آدرنالین است را به همراه داشته باشید تا اگر احیاناً غذای آلرژی زا تصادفاً خورده شد و واکنش حاد و فوری رخ داد، از این سرنگ استفاده شود. یک دست بند یا گردن آویز مخصوص همراه داشته باشید که روی آن نوع آلرژی دقیقاً مشخص شده باشد.

زمانی که به آلرژی غذایی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

اجتناب از غذای مسؤول آلرژی ، یا مصرف آن به مقدار کم . برچسب غذاها را به دقت مطالعه کنید.

آلرژی غذایی‌ چه علائمی دارد؟

اسهال (شایع است ) درد شکمی (شایع است ) بثورات پوستی نفخ و باد شکم (شایع است ) کهیر تورم صورت (به خصوص لب ها) خارش تورم دست ها و پاها آسم تهوع و استفراغ سرفه سردرد میگرنی غش یا حالت نزدیک به غش

عوامل موثر در درمان آلرژی غذایی‌ چیست ؟

آلرژی غذایی در شیرخواران معمولاً بعد از 4-2 سالگی برطرف می شود. بزرگسالانی که به بعضی از غذاها (به خصوص شیر، ماهی ، صدف دریایی ، یا آجیل ) آلرژی دارند با احتمال بیشتری این آلرژی را برای سال ها حفظ می نمایند.

چه چیز هایی باعت بروز آلرژی غذایی‌ می شوند؟

هرگونه غذا یا ماده ای که بلعیده می شود می تواند باعث بروز واکنش آلرژیک شود. غذاهایی که بیشتر باعث این حالت می شوند عبارتند از: شیر گاو، زرده تخم مرغ ، گندم ، سویا، بادام کوهی یا همان پسته شامی ، ماهی ، آجیل های درختی (مثل گردوی معمولی )، صدف دریایی ، خربزه ، کنجد، تخم آفتاب گردان ، و شکلات .

آلرژی غذایی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

آنافیلاکسی (یک نوع آلرژی حاد و خطرناک که حین آن تنفس دچار مشکل شده ، ضربان قلب نیر نامنظم شده ، و فشارخون کاهش می یابد) واکنش شبیه کهیر آسم برونشیال التهاب روده ها ضایعات شبیه اگزما

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری آلرژی غذایی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی