نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سردرد تنشی یا عروقی‌

سردرد تنشی یا عروقی‌

سردرد تنشی یا عروقی‌ چیست ؟

سردردهای تنشی یا عروقی ساده شامل 3 نوع هستند: درد ناشی از کشیدگی عضلانی در سر، گردن و صورت درد ناشی از تنگ شدن رگ های مغز که باعث فشار آمدن روی دیواره رگ ها می شود. درد ناشی از گشادشدن رگ های مغز این سردردها می توانند گهگاه پیش آیند، مثلاً در اثر یک واقعه استرس زا، یا این که به صورت مزمن رخ دهند (گاهی هر روز).

سردرد تنشی یا عروقی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اکثر سردردهای تنشی یا عروقی را می توان با درمان ساده برطرف کرد.

برای سردرد تنشی یا عروقی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای تخفیف درد میتوان از استامینوفن یا آسپیرین استفاده نمود. امکان دارد داروهای ضد التهاب غیراستروییدی تجویز شوند. امکان دارد برای دردهای تنشی مزمن داروهای ضد افسردگی تجویز شوند.

اگر دچار سردرد تنشی یا عروقی‌ شدم چه کار کنم؟

به هنگام سردرد در یک اتاق ساکت استراحت کنید. در یک برنامه منظم حفظ آمادگی جسمانی شرکت کنید. به تمرینات ورزشی تکیه کنید که به تقویت عضلات پشت ، شانه و گردن کمک می کنند.

چه راه هایی برای پیشگیری از سردرد تنشی یا عروقی‌ وجود دارد؟

خواب به اندازه کافی داشته باشید (متوسط 8 ساعت برای مردان و 7 ساعت برای زنان ) هیچ کدام از وعده های غذایی را جا نیاندازید، خصوصاً صبحانه را؛ در غذا خوردن زیاده روی نکنید. به طور منظم ورزش کنید تا استرس کم شود و جریان خون بهبود یابد. از مصرف الکل جداً پرهیز کنید. سیگار نکشید، و از محیط هایی که دود آلود است پرهیز کنید. از مصرف داروهای تغییر دهنده خلق ، روان گردان ، محرک یا آرام بخش خودداری کنید. از خوردن غذاهایی که حاوی نیتریت ها یا سایر افزودنی هایی هستند که شما به آنها حساسیت دارید خودداری کنید.

برای تشخیص سردرد تنشی یا عروقی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی مثل سی تی اسکن در مورد دردهایی که دایماً ادامه دارند و برای رد سایر بیماری ها. حتی المقدور سعی کنید از کاری که در حال انجام آن هستید دست بکشید و مقداری استراحت کنید: ـ شانه ها، گردن ، آرواره ها و سر را ماساژ دهید. ـ دوش آب گرم بگیرید. دراز بکشید. یک پارچه گرم یا سرد، هر کدام که احساس بهتری به شما می دهد، را روی ناحیه دردناک بگذارید. تمرین بازخورد زیستی یا مشاوره در مورد دردهای مزمنی که در اثر استرس رخ داده اند انجام دهید. در مورد شغل هایی که نیازمند نشستن برای ساعت های متمادی هستند، حداقل هر یک ساعت از جا برخیزید و مقداری راه بروید.

زمانی که به سردرد تنشی یا عروقی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

اکثر افراد به هنگام سردرد اگر چیزی نخورند احساس بهتری دارند، مگر این که قندخون شان پایین افتاده باشد. از مصرف الکل جداً پرهیز کنید.

سردرد تنشی یا عروقی‌ چه علائمی دارد؟

هر کدام از موارد زیر: درد متوسط در جلو یا عقب سر، همراه با سفتی عضلات گردن یا سر درد مداوم در شقیقه ها، همراه با احساس این که عقب سر با یک گیره گرفته شده است . درد ضربان دار در تمام سر غالباً به هنگام بلند شدن از خواب وجود دارد. بی خوابی

عوامل موثر در درمان سردرد تنشی یا عروقی‌ چیست ؟

اکثر سردردهای تنشی یا عروقی را می توان با درمان ساده برطرف کرد.

چه چیز هایی باعت بروز سردرد تنشی یا عروقی‌ می شوند؟

استرس و تنش ، که باعث فشار آمدن روی عضلات گردن ، سر، صورت و آرواره ها می شود. اختلالات خواب خوردن یا آشامیدن پیش از اندازه کار بدنی سخت و خسته کننده اضطرب یا افسردگی خستگی و جمع کردن مداوم چشم ها، مثلاً در نور آفتاب مصرف بعضی از داروها، موادمخدر، یا الکل پایین افتادن قندخون تغییرات هورمونی در سیکل ماهانه واکنش های آلرژیک

سردرد تنشی یا عروقی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

در مورد سردرد ساده انتظار نمی رود عارضه ای به وجود آید.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سردرد تنشی یا عروقی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی