نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
آفت دهان

آفت دهان

آفت دهان چیست ؟

آفت دهان عبارت است از زخم های دردناکی که در مخاط دهان به وچود می آیند. آفت دهان سرطانی نیست . آفت دهان ممکن است با عفونت هرپسی (ناشی از ویروس تب خال ) اشتباه گرفته شود. این نوع زخم می تواند در هر دو جنس رخ دهد، اما در زنان شایع تر است .

آفت دهان چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اکثر زخم های آفتی بدون برجای گذاشتن جوشگاه در عرض 2 هفته خوب می شوند. حملات مکرر آفت شایع هستند. آفت ممکن است به صورت یک زخم حداکثر 3-2 بار در سال تا بروز بدون وقفه چندین زخم در سال رخ دهد.

برای آفت دهان چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

بی حس کننده های موضعی برای تخفیف درد خمیر حاوی یک مشتق استرویید به همراه تریامسینولون استوناید. اگر به محض شروع زخم مالیده شود، می تواند از بروز درد جلوگیری کند. دارویی که برای حمله قبلی آفت تجویز شده است را نگاه دارید. در صورت بروز مجدد آفت ، بلافاصله آن را مصرف کنید. درمان هر چقدر زودتر آغاز شود، آفت خفیف تر خواهد بود.

اگر دچار آفت دهان شدم چه کار کنم؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از آفت دهان وجود دارد؟

دندان های خود را روزانه حداقل دوبار مسواک بزنید و مرتباً از نخ دندان استفاده کنید تا تمیزی و سلامتی دهان و دندان ها حفظ شود. حتی المقدور سعی کنید استرس نداشته باشید. از تماس نزدیک با افراد دچار عفونت خودداری کنید. دقت کنید که آفت ، بیشتر بعد از خوردن چه نوع غذایی رخ می دهد. از خوردن غذاهایی که به نظر باعث آغاز حمله می شوند خودداری کنید.

برای تشخیص آفت دهان چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

امکان دارد توصیه به کشت زخم شود تا بتوان آفت را از زخم هرپسی افتراق داد، یا احیاناً اگر عفونت باکتریایی ثانویه وجود داشته باشد آن را تشخیص داد. دهان را روزانه 3 بار یا بیشتر با محلول نمک (نصف قاشق چایخوری نمک در حدود یک لیوان آب حل شود) شستشو دهید، البته به شرط این که خیلی دردناک نباشد. زخم ها را مرتباً با کمک گوش پاک کن یا چیزی شبیه آن که آغشته به پراکسیدهیدروژن 2% باشد پاک کنید. اگر آفت در اثر خشن بودن دندان ، بریس یا دندان مصنوعی ایجاد شده باشد، به دندانپزشک مراجعه کنید. تا زمانی که این نوع مشکلات برطرف نشود آفت دهان خوب نمی شود.

زمانی که به آفت دهان مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد، مگر پرهیز از غذاهایی که آفت را بدتر می کنند. به هنگام بهبود آفت ، هر چقدر می توانید مایعات زیادتر بنوشید و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. برای کم کردن درد، مایعات را با نی بنوشید. مواد غذایی که کمتر باعث درد می شوند عبارتند از: شیر، ژلاتین مایع ، ماست و بستنی .

آفت دهان چه علائمی دارد؟

زخم در دهان با خصوصیات زیر: کوچک ، بسیار دردناک ، و کم عمق هستند و توسط یک غشای خاکستری پوشیده شده اند. حاشیه آنها توسط یک هاله قرمز پررنگ احاطه شده است . این زخم ها می توانند روی لب ها، لثه ها، داخل گونه ها، زبان ، کام و گلو ظاهر شوند. به هنگام حمله آفت معمولاً 3-2 زخم به وجود می آیند، اما ظهور یک باره 15-10 زخم با هم دیگر خیلی بعید نیست . زخم ها ممکن است در 3-2 روز اول بسیار دردناک باشند به نحوی که فرد موقع خوردن یا صحبت کردن دچار ناراحتی می شوند. گاهی قبل از بروز زخم ، برای 24 ساعت احساس مورمور یا سوزش وجود دارد.

عوامل موثر در درمان آفت دهان چیست ؟

اکثر زخم های آفتی بدون برجای گذاشتن جوشگاه در عرض 2 هفته خوب می شوند. حملات مکرر آفت شایع هستند. آفت ممکن است به صورت یک زخم حداکثر 3-2 بار در سال تا بروز بدون وقفه چندین زخم در سال رخ دهد.

چه چیز هایی باعت بروز آفت دهان می شوند؟

علت دقیق آن ناشناخته است اما علل زیر محتمل تر به نظر می رسند: استرس عاطفی یا جسمانی ، اضطراب ، یا ناراحتی و عصبی بودن پیش از عادت ماهانه آسیب به مخاط دهان در اثر خشن بودن دندان های مصنوعی ، غذای داغ ، مسواک زدن ، یا کار دندانپزشکی آزردگی و تحریک ناشی از غذاهایی مثل شکلات ، غذاهای ترش و اسیدی (سرکه ، غذاهای دودی )، آجیل ها یا چیس های نمک زده شده عفونت های ویروسی

آفت دهان در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

در موارد شدید که خوردن و آشامیدن سخت می شود امکان دارد بدن کم آب شود.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری آفت دهان به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی