نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌

آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌

آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌ چیست ؟

آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری در این نوع آسیب ، گوش میانی ، شیپور اُستاش(مجرایی که محفظه گوش میانی را به حلق وصل می کند) و انتهای اعصابی که در گوش وجود دارند متأثر می شوند.

آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اغلب موارد با درمان قابل برگشت هستند، بدون اینکه آسیب یا ناشنوایی دایمی رخ دهد.

برای آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای رفع درد و ناراحتی خفیف ، می توان از داروهای کاهنده تورم مخاط بینی و حلق ، و داروهای ضددرد مثل استامینوفن استفاده کرد. امکان دارد برای شما قرص ها و اسپری های قوی تر تخفیف دهنده تورم مخاط بینی و حلق تجویز شود. این داروها باید حداقل به مدت دو هفته پس از آسیب مصرف شوند. اگر عفونت وجود داشته باشد، آنتی بیوتیک تجویز می شود.

اگر دچار آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌ شدم چه کار کنم؟

با شروع بهبودی علایم ، فعالیت های عادی خود را از سر گیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌ وجود دارد؟

وقتی که سرماخوردگی دارید، غواصی نکنید. اگر مجبور به مسافرت با هواپیما هستید، از قرص ها یا اسپری های تخفیف دهنده تورم مخاط حلق و بینی استفاده کنید. دستور دارویی را رعایت کنید. به هنگام پرواز، زمانی که هواپیما در حال ارتفاع گرفتن است یا از ارتفاع خود کم می کند، یک شیرینی سفت یا آدامس را در دهان بجوید تا به این ترتیب مجبور به قورت دادن آب دهان خود به دفعات باشید. یک نفس متوسط بکشید، بینی خود را با دست بگیرید و دهان خود را ببندید و سعی کنید با راندن آهسته هوا به لُپ ها، هوا را به داخل شیپور اُستاش برانید (مانوور والسالوا). به هنگام ارتفاع گرفتن و کم کردن ارتفاع ، به شیرخوار یک شیشه آب یا آب میوه بدهید.

برای تشخیص آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

در اغلب موارد، هیچ درمانی لازم نیست و علایم در عرض چند ساعت یا چند روز برطرف می شوند. اگر گوش ترشح دارد، یک تکه کوچک پنبه را در کانال گوش خارجی بگذارید تا ترشح را جذب کند. ندرتاً لازم می شود که برای آزاد کردن مایع محبوس شده در گوش میانی ، پرده گوش با جراحی باز شود. گاهی یک لوله کوچک پلاستیکی نیز در پرده گوش تعبیه می شود تا فشار در دو طرف پرده گوش متعادل باقی بماند. این لوله در عرض 12-9 ماه خود به خود بیرون می افتد.

زمانی که به آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

هیچ رژیم خاصی توصیه نمی شود.

آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌ چه علائمی دارد؟

ناشنوایی (به درجات مختلف ) احساس گرفتگی در گوش درد خفیف تا شدید در گوش ، یا در ناحیه فک و پیشانی گیجی و منگی وزوز گوش گریه در شیرخواران و خردسالان

عوامل موثر در درمان آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌ چیست ؟

اغلب موارد با درمان قابل برگشت هستند، بدون اینکه آسیب یا ناشنوایی دایمی رخ دهد.

چه چیز هایی باعت بروز آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌ می شوند؟

آسیب ناشی از افزایش ناگهانی فشار محیط اطراف ، مثلاً به هنگام ارتفاع کم کردن سریع هواپیما یا به هنگام غواصی . در این شرایط ، هوا از راه بینی و حلق به محفظه گوش میانی می رود تا فشار در دوطرف پرده گوش متعادل شود. اگر مجرایی که از حلق به محفظه گوش میانی کشیده شده است (شیپور اُستاش ) درست عمل نکند، فشار در محفظه گوش میانی کمتر از فشار محیط خواهد بود. این فشار منفی در گوش میانی باعث می شود پردة گوش به درون گوش کشیده شود. بعداً ممکن است خون و مخاط در گوش میانی ظاهر شود. احتمال بروز این آسیب وقتی که فرد سرماخوردگی دارد و به غواصی می پردازد یا با هواپیما سفر می کند، بیشتر است . آسیب در اثر ضربه به گوش خارجی یا میانی (بوکس ، اسکی روی آب ، تصادفات ، و غیره ).

آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

ناشنوایی دایمی پاره شدن پرده گوش عفونت گوش میانی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی