نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
نشانگان شوگرن‌

نشانگان شوگرن‌

نشانگان شوگرن‌ چیست ؟

نشانگان شوگرن دومین اختلال خودایمنی روماتیسمی شایع پس از آرتریت روماتویید. این اختلال عمدتاً در خانم ها (حدوداً90% موارد) با میانگین سنی 50 سال رخ می دهد. این اختلال ممکن است به طور اولیه ( مستقل ) بروز کند یا همراه سایر اختلالات بافت همبند (آرتریت روماتویید، اسکلرودرمی ، لوپوس اریتماتوی منتشر، پلی میوزیت ) باشد. نشانگان شوگرن ممکن است تنها غدد برون ریز (مترشحه مخاط ) را درگیر سازد یا سایر اعضا نظیر ریه و کلیه را نیز مبتلا سازد.

نشانگان شوگرن‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

نشانگان شوگرن یک اختلال مزمن است و پیش آگهی آن اغلب به اختلال همراه آن بستگی دارد. درمان به تسکین علایم و جلوگیری از بروز عوارض کمک می کند.

برای نشانگان شوگرن‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

اشک های مصنوعی برای خشکی چشم سواب یا اسپری متیل سلولز برای خشکی دهان قطره های نرمال سالین یا اسپری برای خشکی مجاری تنفسی ژل به عنوان نرم کننده برای خشکی مهبل پرهیز از مصرف داورهای ضداحتقان و آنتی هیستامین ها. این داروها باعث خشکی بیشتر دهان می گردند. کورتیکواستروییدها یا داروهای سرکوب کننده دستگاه ایمنی ممکن است در بیماران دارای علایم شدید تجویز شوند. نیستاتین ممکن است برای عفونت های دهانی تجویز شود.

اگر دچار نشانگان شوگرن‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد ولی ممکن است فعالیت بیمار تحت تأثیر علایم بیماری محدود گردد.

چه راه هایی برای پیشگیری از نشانگان شوگرن‌ وجود دارد؟

اقدام پیشگیری کننده خاصی برای آن شناخته نشده است .

برای تشخیص نشانگان شوگرن‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمون شیرمر که مقدار اشک تولیدشده در عرض 5 دقیقه را اندازه گیری می کند، سایر ارزیابی های چشمی ، بررسی جریان بزاق ، نمونه برداری لب ، و آزمایش های خون و ادرار باشد. درمان با هدف تخفیف خشکی چشم ها، دهان و سایر نواحی بدن انجام می شود. رعایت دقیق بهداشت دهانی و مراجعه منظم به دندانپزشک مهم است . برای محافظت چشم ها از غبار، باد و آفتاب شدید از عینک آفتابی استفاده کنید. استفاده از عینک های مخصوص حفظ کننده رطوبت چشم ممکن است سودمند باشد. از مالیدن چشم ها خودداری کنید. برای محافظت قرنیه ممکن است لنزهای تماسی تجویز شود. در منزل از یک دستگاه مرطوب کننده با بخار سرد استفاده کنید. دستگاه را هر روز تمیز کنید. از دوش گرفتن یا حمام طولانی مدت خودداری کنید. کمپرس گرم یا استفاده از بالشتک گرم کننده ممکن است به تخفیف درد مفصلی یا ناراحتی در ناحیه غده متورم کمک کند.

زمانی که به نشانگان شوگرن‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

از مصرف غذاهای حاوی شکر که در پوسیدگی دندان نقش دارند تا حد امکان پرهیز کنید. برای تخفیف خشکی دهان از آدامس ها یا آب نبات های فاقد شکر استفاده کنید. فراوان مایعات مصرف کنید به ویژه هنگام غذا خوردن اگر خشکی و زخم شدگی دهان مانع از خوردن غذاهای عادی شود، برای جلوگیری از سوءتغذیه از مکمل های مایع پرکالری و پرپروتئین استفاده کنید.

نشانگان شوگرن‌ چه علائمی دارد؟

خشکی چشم که می تواند باعث احساس جسم خارجی در چشم ، احساس سنگریزه در چشم ، قرمزی ، سوزش ، حساسیت به نور، خارش ، احساس وجود یک پرده نازک در جلوی چشم و ترشح چشم گردد. خشکی دهان که می تواند باعث دشواری بلع و تکلم ، اختلال حس چشایی یا بویایی ، تشنگی ، زخم و حفره های دندانی گردد. خشکی مهبل که می تواند باعث مقاربت دردناک گردد. خشکی مجاری تنفسی فوقانی که می تواند باعث خونریزی بینی ، خشونت صدا، سرفه مزمن بدون خلط ، عفونت گوش و سایر عفونت های تنفسی گردد. بزرگی غده پاروتید التهاب مفاصل سایر علایم از قبیل ریزش مو، خارش منتشر، خستگی ، تب خفیف و درد عضلانی

عوامل موثر در درمان نشانگان شوگرن‌ چیست ؟

نشانگان شوگرن یک اختلال مزمن است و پیش آگهی آن اغلب به اختلال همراه آن بستگی دارد. درمان به تسکین علایم و جلوگیری از بروز عوارض کمک می کند.

چه چیز هایی باعت بروز نشانگان شوگرن‌ می شوند؟

علت آن ناشناخته است . در بروز آن ممکن است عوامل ژنتیکی ، ایمنی شناختی ، هورمونی و محیطی دخیل باشند. عفونت ویروسی در یک فرد مستعد ممکن است باعث آغاز این اختلال گردد.

نشانگان شوگرن‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت ریوی افزایش ناتوانی نارسایی کلیه (به ندرت ) لنفوم (به ندرت )

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری نشانگان شوگرن‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی