نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
نشانگان خستگی مزمن‌

نشانگان خستگی مزمن‌

نشانگان خستگی مزمن‌ چیست ؟

نشانگان خستگی مزمن مشخصه نشانگان خستگی مزمن در وحله اول ، خستگی زیاد است . علایم معمولاً به طرز ناگهانی آغاز شده و تا حداقل 6 ماه ، مرتباً ظاهر شده و برطرف می شوند. مشخص نیست که این نشانگان معرف یک اختلال است یا تعداد بیشتری از اختلالات را در بر می گیرد. تشخیص این نشانگان معمولاً مشکل است زیرا آزمایش خاص یا مجموعه علایم تعریف شده ای برای آن وجود ندارد. هم اکنون معیارهای اصلی مورد استفاده در تشخیص بیماری عبارتند از: تداوم بروز دوره های خستگی که با استراحت در رختخواب بر طرف نمی شوند و شدت آنها به حدی است که متوسط فعالیت روزانه را دست کم 50% تا حداقل 6 ماه کاهش می دهند؛ رد کردن سایر بیماری های مزمن ، از جمله سابقه وجود بیماری روانی . علایم دیگر نیز به تشخیص کمک می کنند.

نشانگان خستگی مزمن‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

عموماً به آهستگی در عرض ماه ها یا سال ها بهبود می یابد.

برای نشانگان خستگی مزمن‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای برحسب وضعیت هر فرد تجویز می شوند. از جمله داروهای مورد استفاده عبارتند از: داروهای ضد درد، تزریقات موضعی ، داروهای ضد افسردگی ، و غیره .

اگر دچار نشانگان خستگی مزمن‌ شدم چه کار کنم؟

اگر خسته هستید، استراحت کنید. ورزش مهم است . یک برنامه تدریجی را آغاز کنید که در ابتدا امکان دارد تنها 5-3 دقیقه ورزش روزانه باشد. فعالیت ورزشی را هر 3-2 هفته به میزان 20% افزایش دهید. انتظار نداشته باشید که همه چیز خوب پیش رود، بنابراین دلسرد نشوید و کار را ادامه دهید.

چه راه هایی برای پیشگیری از نشانگان خستگی مزمن‌ وجود دارد؟

روش مشخصی برای آن وجود ندارد.

برای تشخیص نشانگان خستگی مزمن‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

چهار نکته مهم است : 1 ـ تأیید تشخیص و آموزش درباره بیماری 2 ـ انجام اقدامات درمانی عمومی 3 ـ درمان علایم اختصاصی 4 ـ درمان های تجربی سعی کنید مشغولیات زندگی خود را حفظ کنید و گوشه گیری نکنید. با اعضای خانواده و دوستان خود صبور باشید تا آنها نیز مشکل شما را متوجه شوند و قبول کنند

زمانی که به نشانگان خستگی مزمن‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

سعی کنید تغذیه مناسبی داشته باشید، حتی اگر اشتها ندارید. رژیم غذایی بهتر است کم چرب و پرفیبر باشد. مکمل های ویتامینی نیز مصرف کنید.

نشانگان خستگی مزمن‌ چه علائمی دارد؟

خستگی تب خفیف فارنژیت (التهاب گلو) دردناک شدن گره های لنفاوی گلودرد ضعف عمومی عضلات دردهای عضلانی سردرد اختلالات خواب (پرخوابی یا بی خوابی ) درد مفاصل شکایات عصبی ـ روانی (ترس از نور، فراموشی ، تحریک پذیری ، منگی ، مشکل در تمرکز، افسردگی ، تغییرات بینایی )

عوامل موثر در درمان نشانگان خستگی مزمن‌ چیست ؟

عموماً به آهستگی در عرض ماه ها یا سال ها بهبود می یابد.

چه چیز هایی باعت بروز نشانگان خستگی مزمن‌ می شوند؟

ناشناخته است . امکان دارد اختلالات ایمنی دخالت داشته باشند. اکثر محققان فکر می کنند که عامل این بیماری یک میکرب است ، اما شواهدی برای اثبات این فرضیه وجود ندارد.

نشانگان خستگی مزمن‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عارضه ای مختص این بیماری وجود ندارد. علایم معمولاً در 6 ماه اول شدیدتر هستند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری نشانگان خستگی مزمن‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی