نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
لوپوس اریتماتوی دیسکویید

لوپوس اریتماتوی دیسکویید

لوپوس اریتماتوی دیسکویید چیست ؟

لوپوس اریتماتوی دیسکویید یک اختلال پوستی مزمن است .لوپوس دیسکویید موضعی، پوست صورت ، سر، گوش ها و گردن را درگیر می سازد. لوپوس دیسکویید منتشر پوست بازوها و سینه را مبتلا می سازد. لوپوس دیسکویید با لوپوس اریتماتوی منتشر ـیک اختلال بافت همبند که اعضای بسیاری را درگیر می کند ـ متفاوت است . لوپوس دیسکویید حدوداً در 2%-1% موارد به سوی لوپوس منتشر پیشرفت می کند. لوپوس دیسکویید بزرگسالان از هر دو جنس را می تواند مبتلا کند. حداکثر میزان بروز آن در خانم ها در اواخر دهه سوم زندگی دیده می شود.

لوپوس اریتماتوی دیسکویید چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

خصوصیت این اختلال ، دوره های فروکش و شعله ور شدن مکرر است . این اختلال دوره خود را در عرض 20-10 سال طی می کند. 95% بیماران (آنهایی که به سمت لوپوس منتشر پیشرفت نمی کنند) دارای عمر طبیعی خواهند بود.

برای لوپوس اریتماتوی دیسکویید چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

استروییدهای موضعی ممکن است تجویز شود. تریامسینولون به داخل ضایعات تزریق شده یا هیدروکسی کلروکین خوراکی برای مهار ضایعات تجویز می گردد.

اگر دچار لوپوس اریتماتوی دیسکویید شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از لوپوس اریتماتوی دیسکویید وجود دارد؟

پیشگیری خاصی ندارد. محافظت پوست از نور آفتاب شدت بیماری را کاهش می دهد.

برای تشخیص لوپوس اریتماتوی دیسکویید چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

معمولاً بر اساس نمای ضایعات پوستی و سابقه بیمار می توان این اختلال را تشخیص داد؛ با این حال ، آزمایش های خون و نمونه برداری پوست به رد کردن تشخیص لوپوس اریتماتوی منتشر کمک می کند. - عدم قرارگیری در فضای باز بین ساعات 10 صبح تا 2 بعدازظهر یعنی زمانی که تابش اشعه ماوراءبنفش خورشید حداکثر است . در صورت عدم امکان دوری از نور مستقیم آفتاب ، استفاده از پوشش های محافظ و ترکیبات ضدآفتاب با بالاترین اثر محافظتی توصیه می شود. در صورت امکان از نور فلورسانس دوری کنید. - ارزیابی منظم وضعیت سلامتی ، حتی هنگامی که ضایعات در مرحله فروکش قرار دارند، مهم است .

زمانی که به لوپوس اریتماتوی دیسکویید مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست .

لوپوس اریتماتوی دیسکویید چه علائمی دارد؟

پلاک هایی (ضایعات پوستی قرمز برجسته ) با خصوصیات زیر: پلاک ها دارای قطر 4-1 سانتی متر و حاشیه های کاملاً واضح هستند. این ضایعات در هر جای صورت ممکن است بروز کنند ولی شایع ترین محل های درگیری در صورت عبارتند از گونه ها و خط آرواره . هنگامی که دو ضایعه با اندازه نابرابر در دو طرف بینی بروز می کند برخی آن را ضایعه بال پروانه ای می نامند. گاهی ضایعات بر روی سر ظاهر می شوند که با لکه های موضعی ریزش مو همراهند. ضایعات مزبور پس از التیام یافتن جوشگاه به جای می گذارند.

عوامل موثر در درمان لوپوس اریتماتوی دیسکویید چیست ؟

خصوصیت این اختلال ، دوره های فروکش و شعله ور شدن مکرر است . این اختلال دوره خود را در عرض 20-10 سال طی می کند. 95% بیماران (آنهایی که به سمت لوپوس منتشر پیشرفت نمی کنند) دارای عمر طبیعی خواهند بود.

چه چیز هایی باعت بروز لوپوس اریتماتوی دیسکویید می شوند؟

علت دقیق آن نامشخص است ، ولی احتمالاً یک اختلال خودایمنی است .

لوپوس اریتماتوی دیسکویید در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

تشکیل جوشگاه به طور وسیع در صورت لوپوس اریتماتوی منتشر (در 5%-1% بیماران )

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری لوپوس اریتماتوی دیسکویید به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی