اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
قانقاریا

قانقاریا

قانقاریا چیست ؟

قانقاریا به معنی بافت مرده است . قانقاریا وقتی ایجاد می شود که زخم عفونت پیدا کند یا بافت در اثر وارد آمدن آسیب دچار تخریب شود. قانقاریا می تواند در هر نقطه ای از بدن رخ دهد، اما شایع ترین جاها عبارتند از انگشتان پا، پا، و ساق پا، انگشتان دست ، دست ، و ساعد دست . خطرناک ترین جا احشای شکمی است . قانقاریا اصولاً دو نوع دارد: نوع خشک که در آن عفونت باکتریایی وجود ندارد، و نوع مرطوب که در آن زخم در اثر باکتری ها دچار عفونت می شود. واژه قانقاریای گازدار در مورد نوع خاصی از قانقاریای مرطوب به کار می رود.

قانقاریا چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

در مراحل اولیه ، معمولاً با درمان آنتی بیوتیکی و جراحی برای برداشتن بافت های مرده معالجه می شود. بدون درمان ، قانقاریا می تواند منجر به عفونت مرگبار شود.

برای قانقاریا چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

معمولاً آنتی بیوتیک داخل رگی در مراحل اولیه برای مبارزه با عفونت داروهای ضد درد داروهای ضد انعقاد برای جلوگیری از تشکیل لخته خون

اگر دچار قانقاریا شدم چه کار کنم؟

تا زمانی که پیشرفت قانقاریا متوقف و بهبود آن آغاز نشده باشد باید در رختخواب استراحت کرد. سپس می توان تدریجاً فعالیت ها را از سر گرفت . فیزیوتراپی در صورتی که قطع عضو ضرورت یافته باشد.

چه راه هایی برای پیشگیری از قانقاریا وجود دارد؟

اگر مبتلا به دیابت هستید، دستورات درمانی را به دقت رعایت کنید. پای خود را مرتباً از لحاظ علایم ناشی از بافت بیمار کنترل کنید. ناخن های خود را همیشه کوتاه نگاه دارید. کفش های راحت و اندازه پایتان بپوشید. در صورت بروز علایم عفونت (گرمی ، تورم ، قرمزی ، درد یا حساس بودن به لمس ) در یک آسیب پوستی ، به پزشک مراجعه کنید. سعی کنید آسیبی به بدنتان وارد نشود.

برای تشخیص قانقاریا چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

برای درمان بستری شدن در بیمارستان ضروری است . تلاش برای بهبود جریان خون به ناحیه درگیر جراحی برای برداشتن بافت مرده ، که گاهی شامل قطع عضو نیز می شود.

زمانی که به قانقاریا مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

به هنگام ترمیم بافت آسیب دیده ، رژیم پرپروتئین و پرکالری داشته باشید. مکمل ویتامینی و معدنی ، از جمله روی ، دریافت کنید. مایعات به مقدار کافی بنوشید (8-6 لیوان در روز).

قانقاریا چه علائمی دارد؟

سیاه شدن پوست همراه با مردن عضلات و استخوان زیر آن ترق و تروق کردن پوست . در این حالت انگار که روی حباب های هوا در زیر پوست فشار آورده می شود. تورم درد یا بی حس شدن ناحیه ترشحات بدبو از زخم های موجود در بافت های مرده تب خفیف تا 3/38 درجه سانتیگراد

عوامل موثر در درمان قانقاریا چیست ؟

در مراحل اولیه ، معمولاً با درمان آنتی بیوتیکی و جراحی برای برداشتن بافت های مرده معالجه می شود. بدون درمان ، قانقاریا می تواند منجر به عفونت مرگبار شود.

چه چیز هایی باعت بروز قانقاریا می شوند؟

قانقاریا وقتی رخ می دهد که جریان خود به یک قسمت از بدن متوقف شود یا به شدت کاهش یابد. جریان خود می تواند در موارد زیر متوقف و در نتیجه قانقاریا ایجاد شود: عفونت با باکتری کلستریدیوم پرفرنژانس آسیب بافتی در اثر حوادث ، جراحی ، یا زخم های سوراخ کننده عمقی له شدگی که باعث قطع جریان خون شود. تشکیل لخته خون در یک سرخرگ تصلب شرایین (سفت و انعطاف ناپذیر شدن سرخرگ ها) سرمازدگی طولانی مدت

قانقاریا در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

مسمومیت خون شوک انعقاد داخل عروقی منتشر که اختلالی در انعقاد خون به شمار می رود. قطع عضو برای نجات جان بیمار

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری قانقاریا به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی