اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
کم خونی فقر آهن‌

کم خونی فقر آهن‌

کم خونی فقر آهن‌ چیست ؟

کم خونی فقر آهن عبارت است از کاهش گلبول های قرمز خون یا ناکافی بودن هموگلوبین در گلبول های قرمز. این کم خونی به علت سایر بیماری ها ایجاد می شود. بنابراین ، برای درمان مناسب ، علت باید پیدا شود.

کم خونی فقر آهن‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با مکمل های آهن قابل درمان است . البته این در صورتی است که علت زمینه ساز نیز شناسایی و درمان شود.

برای کم خونی فقر آهن‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

مکمل آهن : آهن را وقتی معده خالی است میل کنید (حداقل نیم ساعت قبل از غذا) تا جذب آن بهتر باشد. اگر معده تان را به هم می ریزید، می توانید با مقدار غذای کمی آن را میل کنید (البته به غیر از شیر). اگر داروهای دیگری مصرف می کنید، بعد از خودرن آهن حداقل 2 ساعت صبر کنید و سپس آن داروها را مصرف نمایید. به خصوص داروهای ضداسید و تتراسیکلین ها در جذب آهن اختلال ایجاد می کنند. مکمل های آهن می توانند اجابت مزاج را سیاه رنگ کنند، یا باعث اسهال یا یبوست شوند. مکمل های آهن را تا 3-2 ماه پس از طبیعی شدن آزمایش خون ادامه دهید. مصرف آهن به مقدار زیاد خطرناک است . یک شیشه قرص آهن می تواند یک کودک را مسموم کند. مکمل های آهن را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

اگر دچار کم خونی فقر آهن‌ شدم چه کار کنم؟

هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد. البته ممکن است مجبور شوید فعالیت های خود را طوری تنظیم کنید، که علایم خستگی رفع شوند.

چه راه هایی برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن‌ وجود دارد؟

سعی کنید با رعایت یک رژیم غذای متعادل یا با کمک مکمل های آهن ، آهن را به مقدار کافی دریافت نمایید. رفع مشکلات زنانگی یا سایر مشکلاتی که باعث خونریزی بیش از حد می شوند.

برای تشخیص کم خونی فقر آهن‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

مهمترین قسمت درمان کم خونی فقر آهن تصحیح یا رفع علت زمینه ساز است . در این صورت فقر آهن را می توان به خوبی با مکمل آهن درمان کرد. از عوامل خطر عفونت اجتناب کنید.

زمانی که به کم خونی فقر آهن‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

بزرگسالان باید دریافت شیر روزانه را به حدود نیم لیتر محدود کنند. شیر در جذب آهن اختلال ایجاد می کند. غذاهای آهن دار بخورید، مثل گوشت ، باقلا و لوبیا، و سبزیجات پر برگ و سبز برای جلوگیری از یبوست ، فیبر رژیم غذایی را افزایش دهید.

کم خونی فقر آهن‌ چه علائمی دارد؟

در ابتدا ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد. علایم کم خونی قابل توجه عبارتند از: خستگی و ضعف رنگ پریدگی ، به خصوص در دست ها و سطح داخلی پلک ها علایم با شیوع کمتر عبارتند از: التهاب زبان غش حالت تنگی نفس تند شدن ضربان قلب احساس ناراحتی در شکم علاقه شدید به خوردن یخ ، رنگ ، یا خاک استعداد ابتلا به عفونت

عوامل موثر در درمان کم خونی فقر آهن‌ چیست ؟

معمولاً با مکمل های آهن قابل درمان است . البته این در صورتی است که علت زمینه ساز نیز شناسایی و درمان شود.

چه چیز هایی باعت بروز کم خونی فقر آهن‌ می شوند؟

کاهش جذب آهن یا افزایش نیاز به آهن . علل در نوجوانان و بزرگسالان عبارتند از: جهش رشدی سریع خونریزی شدید قاعدگی بارداری سوءجذب بیماری در دستگاه گوارش که با خونریزی همراه باشد، از جمله سرطان

کم خونی فقر آهن‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عدم تشخیص یک سرطان خونریزی دهنده امکان دارد آنژین صدری (درد یا فشار زیر جناغ که ناشی از ناکافی بودن خونرسانی مؤثر به قلب است ) یا نارسایی احتقانی قلب (عمل پمپ کردن خون توسط قلب خوب انجام نمی گیرد) در نتیجه فقر آهن شدید رخ دهند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری کم خونی فقر آهن‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی