اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
کمبود روی‌

کمبود روی‌

کمبود روی‌ چیست ؟

کمبود روی عبارت است از ناکافی بودن مقدارت روی در سلول های بدن . این امر برکارکرد بیضه ها، کبد و عضلات و ساختار استخوان ها، دندان ها، مو و پوست تأثیر می گذارد. روی جزئی حیاتی از بسیاری از آنزیم هایی است که واکنش های شیمیایی لازم برای کارکرد طبیعی بدن از جمله کارکرد ایمنی و ترمیم پوست را تسهیل می کند. تمامی سنین رامبتلا می کند ولی در کودکان در دوران رشد سریع (18-10 سالگی ) شایع تر است .

کمبود روی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با مکمل های روی و رفع یا درمان علل زمینه ای معمولاً ظرف 2 ماه علاج می شود.

برای کمبود روی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

مکمل های روی را با شیر یا غذا بخورید تا از ناراحتی معده جلوگیری کنید.

اگر دچار کمبود روی‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از کمبود روی‌ وجود دارد؟

بزرگسالان نباید بیش از مقادیر توصیه شده ، شیر، سایر لبنیات یا نان سبوس دار مصرف کنند. بیش از 1500 میلی گرم کلسیم در روز مصرف نکنید. از دوزهای زیاد مکمل ویتامین د استفاده نکنید. در صورتی که تحت جراحی گوارشی قرار گرفته باشید، از مکمل های روی استفاده کنید. برای آلودگی های انگل تحت درمان طبی قرار بگیرید. مصرف الکل را قطع کنید.

برای تشخیص کمبود روی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی آزمایشگاهی خون برای تعیین غلظت روی و سایر آزمون ها برای تعیین هرگونه اختلال زمینه ای باشند. درمان معمولاً شامل تصحیح علت و تجویز مکمل های روی است .

زمانی که به کمبود روی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

غذاهای غنی از روی مثل گوشت قرمز میل کنید. از مصرف بیش از حد نان سبوس دار پرهیز کنید.

کمبود روی‌ چه علائمی دارد؟

دو یا چند مورد از موارد زیر: اشتهای کم رشد کم احساس مزه یا بوی نامطبوع و کاهش حس چشایی و بویایی کاهش میل جنسی تیره شدن پوست سراسر بدن تُنُک شدن مو تغییر شکل ناخن ها

عوامل موثر در درمان کمبود روی‌ چیست ؟

با مکمل های روی و رفع یا درمان علل زمینه ای معمولاً ظرف 2 ماه علاج می شود.

چه چیز هایی باعت بروز کمبود روی‌ می شوند؟

مصرف بیش از حد موادی که به روی متصل می شوند و مانع جذب آن از لوله گوارش می گردند. این مواد عبارتند از کلسیم ، ویتامین د، رژیم غذای پرفیبر و آنزیم فیتات (درنان سبوس دار یافت می شود). برداشتن هریک از بخش های لوله گوارش به ویژه معده با جراحی آلوده شدن لوله گوارش با انگل مصرف بیش از حد شیر در دوران قبل از مدرسه عوامل افزایش دهنده خطر الکلیسم . الکل دفع روی را افزایش می دهد. استفاده از داروهای کورتیزونی که دفع روی را افزایش می بخشند. بارداری دیابت شیرین ، بیماری کلیوی یا سیروز سوختگی یا ترومای بزرگ

کمبود روی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

کم خونی کمبود آهن . روی برای جذب آهن لازم است . ترمیم نامناسب زخم بزرگی کبد و طحال جایگزینی بیش از حد روی یا دوز بیش از حد آن ممکن است مانع ساخت آنزیم های ضروری بدن گردد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری کمبود روی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی