اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌

پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌

پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌ چیست ؟

پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی(آرتریت سلول غول آسا؛ آرتریت جمجه) بیماری التهابی شریان های بزرگ ، به ویژه شریان های سر و گردن . علایم پلی میالژی روماتیکا و آرتریت گیجگاهی مشابه است ، بنابراین این دو بیماری ممکن است در واقع یک بیماری باشند. معمولاً بزرگسالان بالای 50 سال مبتلا شده و میزان بروز آن در خانم ها چهار برابر آقایان است .

پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً قابل علاج است ولی عود آن محتمل است .

برای پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای کورتونی با مقادیر بالا تا متوقف شدن مرحله حاد تجویز می شوند. با مهار التهاب به وجود آورنده علایم بیماری توسط این داروها، علایم به طور چشمگیری کاهش می یابند. در ادامه درمان با کورتون ، مصرف حداقل مقدار ممکن دارو به صورت یک روز در میان ممکن است برای کنترل علایم در درازمدت کافی باشد. داروهای سرکوبگر دستگاه ایمنی به تنهایی یا همراه کورتیکواستروییدها در صورت ناموفق بودن سایر درمان ها تجویز می شوند. داروهای قلبی (در صورت درگیری قلبی ) داروهای ضد فشار خون (در صورت بالا بودن فشار خون )

اگر دچار پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌ وجود دارد؟

پیشگیری خاصی ندارد.

برای تشخیص پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل بررسی های آزمایشگاهی ، نظیر سرعت رسوب گلبول های قرمز خون ، شمارش گلبول های سفید خون و آزمایش های خون برای کم خونی ، و نمونه برداری (برداشت مقدار اندکی از بافت یا مایع برای بررسی آزمایشگاهی ) از شریان گیجگاهی و عضلات مبتلا، باشد. درمان با داروهای کورتیکواستروییدی انجام شود. درمان هرگونه اختلال طبی همراه پلی میالژی ، از جمله بیماری های قلبی ، فشار خون بالا یا کاهش جریان خون روده ها نیز انجام می شود. اگر روده دچار گانگرن شود، جراحی ضرورت می یابد. برای تسکین درد، ناحیه دردناک را گرم کنید. برای تخفیف خشکی عضلانی نیز از گرم کردن مستقیم ناحیه مبتلا استفاده کنید.

زمانی که به پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی خاصی نیاز نیست .

پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌ چه علائمی دارد؟

علایم زیر ممکن است به علایم یک بیماری عفونی نظیر آنفلوانزا شباهت داشته باشند: تب خفیف خشکی ، درد عمومی مبهم یا درد واضح عضلات به ویژه هنگام صبح معمولاً عضلات تنه ، و عضلات بالایی اندام های فوقانی و تحتانی درگیر می شوند. سردرد شدید ضرباندار (معمولاً در ناحیه شقیقه یک طرف ) قرمزی ، تورم ، دردناکی و وجود گره های ضرباندار در طول شریان ـ گیجگاهی در یک طرف سر بی اشتهایی

عوامل موثر در درمان پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌ چیست ؟

معمولاً قابل علاج است ولی عود آن محتمل است .

چه چیز هایی باعت بروز پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌ می شوند؟

یک اختلال خودایمنی که در آن دستگاه ایمنی بدن به بافت های خود (به ویژه بافت همبند) حمله کرده و آنها را تخریب می کند. علت زمینه ساز این وضعیت ناشناخته است .

پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

بدون درمان : از دست دادن بینایی (در صورتی که عروق خونی مشروب کننده چشم ها درگیر شود؛ این حالت یک اورژانس است )؛ بیماری عروق کرونر؛ سکته مغزی ؛ کاهش جریان خون مشروب کننده اندام های فوقانی و تحتانی با درمان : مصرف داروهای کورتونی ممکن است تا چندین ماه لازم باشد. عوارض مصرف طولانی مدت کورتون از قبیل پوکی استخوان و زخم گوارشی شایان توجهند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی