اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
نقرس‌

نقرس‌

نقرس‌ چیست ؟

نقرس عبارت است از حملات مکر التهابی مفاصل در اثر رسوب بلورهای اسید اوریک در مفاصل ، خصوصاً مفصل انگشت شست پا. نقرس همچنین ممکن است آرنج ، زانو، دست ، پا، بازوها، یا شانه را نیز درگیر کند. این بیماری در بزرگسالان و هر دو جنس رخ می دهد اما در مردان 20 برابر شایع تر از زنان است .

نقرس‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اولین حمله ممکن است چند روز طول بکشد، اما اگر درمان مناسب برای کاهش اسید اوریک خون انجام نشود، احتمال تکرار حملات زیاد است . با درمان می توان علایم را برطرف کرد.

برای نقرس‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی برای کنترل التهاب در مفاصل دردناک . امکان دارد داروهایی مثل کلشی سین ، ایندومتاسین یا پردنیزولون تجویز شوند تا درد ناشی از حمله حاد نقرس را کنترل کنند. برای بعضی از بیماران ممکن است داروهایی مثل آلوپورینول جهت کاهش تولید اسیداوریک یا پروبنسید جهت افزایش دفع اسیداوریک تجویز شوند. این داروها اثرات جانبی و واکنش های نامطلوب مهمی را ممکن است به همراه داشته باشند. تا آنجا که می توانید اطلاعات خود را در مورد این داروها زیاد کنید.

اگر دچار نقرس‌ شدم چه کار کنم؟

با استراحت مطلق ، حمله حاد زودرس پایان می یابد.

چه راه هایی برای پیشگیری از نقرس‌ وجود دارد؟

حتی المقدور اجتناب از عوامل خطر

برای تشخیص نقرس‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمایشاتی مثل اندازه گیری غلظت اسیداوریک خون و بررسی مایع مفصلی ؛ عکسبرداری از مفاصل با اشعه ایکس (معمولاً در سال اول بیماری طبیعی است )؛ گاهی اسکن استخوان اهداف درمان عبارتند از کنترل علایم و کشف علت زمینه ساز بروز نقرس برروی مفاصل دردناک کمپرس گرم یا سرد بگذارید تا درد تخفیف یابد. سعی کنید روانداز روی مفاصل دردناک فشار وارد نیاورد.

زمانی که به نقرس‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

جگر، قلوه ، ماهی کولی یا ساردین نخورید. روزانه حداقل 12-10 لیوان آب بنوشید. نوشیدن مقادیر زیادی مایعات باعث رقیق شدن ادرار و کمک به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه می شود. از نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید، خصوصاً آبجو و شراب (آنها ممکن است باعث آغاز حمله حاد نقرس یا بدتر شدن آن شوند). اگر اضافه وزن دارید، رژیم لاغری مناسب و تأیید شده توسط پزشک بگیرید. هرگز وزن خود را به طور ناگهانی کم نکنید، زیرا این کار ممکن است باعث آغاز حمله حاد نقرس شود.

نقرس‌ چه علائمی دارد؟

شروع ناگهانی درد شدید در مفاصل ملتهب ، معمولاً در قاعده شست پا یا مفاصل بزرگتر مفاصل درگیر دچار قرمزی ، گرمی ، تورم و بسیار حساس می شوند. پوست روی مفاصل قرمز و براق است . گاهی تب

عوامل موثر در درمان نقرس‌ چیست ؟

اولین حمله ممکن است چند روز طول بکشد، اما اگر درمان مناسب برای کاهش اسید اوریک خون انجام نشود، احتمال تکرار حملات زیاد است . با درمان می توان علایم را برطرف کرد.

چه چیز هایی باعت بروز نقرس‌ می شوند؟

افزایش غلظت اسیداوریک در خون به علت افزایش تولید اسیداوریک یا کاهش دفع اسیداوریک توسط کلیه ها.

نقرس‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

اگر درمان صورت نگیرد، امکان دارد مشکلات زیر به وجود آیند: تغییر مشکل مفاصل و معلولیت سنگ کلیه التهاب استخوان ها، رباط ها، تاندون ها

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری نقرس‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی