اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
لوسمی حاد

لوسمی حاد

لوسمی حاد چیست ؟

لوسمی حاد یکی از سرطان های مربوط به سلول های سفید خون در مغز استخوان یا بافت های مربوط به دستگاه لنفاوی (غدد لنفاوی ، طحال ، کبد). این سلول های تکثیریافته داخل بافت تجمع یافته ، به داخل جریان خون ریخته و در نهایت سایر بافت ها را درگیر می سازند. انواع شایع لوسمی عبارتند از: لوسمی لنفوسیتی حاد ( ALL که به ویژه در کودکان شایع تر است )، لوسمی میلوسیتی حاد (AML) و لوسمی غیرلنفوسیتی حاد (ANLL) . لوسمی حاد شایع ترین نوع سرطان در کودکان است : این بیماری در هر دو جنس و در هر سنی بروز می کند ولی در جنس مذکر شایع تر است . بیشترین میزان بروز لوسمی لنفوسیتی حاد بین سنین 5-2 سال رخ می دهد.

لوسمی حاد چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

درمان سبب فروکش بیماری در 90% بیماران و علاج بیماری در 30% مبتلایان به برخی انواع لوسمی ، به ویژه کودکان می گردد.

برای لوسمی حاد چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

تزریق خون داروهای ضدسرطان داروهای کورتونی مسکن ها، از مصرف آسپیرین یا هر ترکیب حاوی آسپیرین خودداری کنید. آسپیرین باعث افزایش احتمالی خونریزی می گردد. آنتی بیوتیک ها برای مقابله با عفونت ها داروهای افزایش دهنده دفع ادراری اسید اوریک جهت جلوگیری از تجمع اسید اوریک که به عنوان یکی از عوارض جانبی داروهای ضدسرطان ممکن است بروز کند.

اگر دچار لوسمی حاد شدم چه کار کنم؟

محدودیتی در طی فروکش بیماری وجود ندارد. در مراحل فعال بیماری معمولاً استراحت در بستر ضرورت می یابد.

چه راه هایی برای پیشگیری از لوسمی حاد وجود دارد؟

قابل پیشگیری نیست . در صورت وجود سابقه خانوادگی لوسمی ، قبل از تشکیل خانواده مشاوره ژنتیک را مدنظر قرار دهید.

برای تشخیص لوسمی حاد چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون ، مغز استخوان و مایع مغزی ـ نخاعی ، عکس قفسه سینه ، سی تی اسکن ، سونوگرافی و گرفتن مایع نخاع باشد. - مراحل درمانی عبارتند از: تزریق خون و پلاکت ، داروهای ضدسرطان برای از بین بردن سلول های سرطانی ، و در پی آن اشعه درمانی - فروکش بیماری هنگامی اطلاق می گردد که هیچ شواهدی از وجود سلول های سرطانی در خون و مغز استخوان وجود نداشته باشد - در صورت عود لوسمی پس از فروکش اولیه ، پیوند استخوان ممکن است برای بیماران در نظر گرفته شود. - این بیماران باید از افراد بیمار و ازدحامات مردمی به منظور پیشگیری از تماس با عفونت های خطرناک دوری کنند. - مراقبت از دهان مهم است . شستشوی دهان اغلب با یک محلول آب نمک گرم بروز زخم های دهانی را کاهش می دهد. برای درست کردن آب نمک ، یک قاشق غذاخوری نمک را داخل 250 سی سی آب (معادل یک بطری نوشابه ) حل نمایید. برای جلوگیری از خراشیدگی لثه ها از مسواک نرم استفاده کنید.

زمانی که به لوسمی حاد مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

مصرف مایعات فراوان : 10-8 لیوان مایعات در روز برای بزرگسالان و 6-4 لیوان برای کودکان . در طی دوره شیمی درمانی از غذاها و مایعات پرانرژی نظیر استفاده کنید.

لوسمی حاد چه علائمی دارد؟

تب خفیف خستگی رنگ پریدگی پیشرونده ؛ احساس ناخوشی عمومی کبودشدگی آسان پوست و خونریزی خودبه خودی (خونریزی بینی ، خونریزی لثه ، یا طولانی شدن مدت قاعدگی در خانم ها) بزرگی طحال و درد شکم حساس شدن به عفونت ها، به ویژه پنومونی [ذات الریه] عفونت های دهانی به صورت زخم و درد دهان سردرد و خواب آلودگی ، در صورت درگیری پرده های مغزی (مننژ)

عوامل موثر در درمان لوسمی حاد چیست ؟

درمان سبب فروکش بیماری در 90% بیماران و علاج بیماری در 30% مبتلایان به برخی انواع لوسمی ، به ویژه کودکان می گردد.

چه چیز هایی باعت بروز لوسمی حاد می شوند؟

علت دقیق آن نامعلوم است ، ولی عوامل مستعدکننده احتمالی بسیاری وجود دارد.

لوسمی حاد در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

خونریزی مرگ ناشی از اختلال دستگاه دفاعی بدن در برابر عفونت ها عوارض جانبی شیمی درمانی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری لوسمی حاد به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی