اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
دیسپلازی گردن رحم‌

دیسپلازی گردن رحم‌

دیسپلازی گردن رحم‌ چیست ؟

دیسپلازی گردن رحم عبارت است از رشد و نموی غیرطبیعی سلول های پوشاننده جدار داخلی گردن رحم . این وضعیت برحسب این که سلول های غیرطبیعی چقدر گسترش یافته باشند، به درجات خفیف ، متوسط ، یا شدید تقسیم می شود. این یک ضایعه پیش سرطانی است ، اما سرطان گردن رحم به حساب نمی آید. ضایعه ممکن است به درجات I ، II یا III ؛ یا درجه بالا و درجه پایین ، تقسیم شود. این تقسیمات برای نشان دادن گستردگی سلول های غیرطبیعی و تعیین درمان مناسب انجام می گیرند. دیسپلازی گردن رحم در زنان 15 سال به بالا، و اغلب در سنین 25 تا 35 سالگی رخ می دهد.

دیسپلازی گردن رحم‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با تشخیص و درمان زودهنگام (در صورت لزوم ) نتیجه عالی است . در تعداد زیادی از بیماران ، دیسپلازی خود به خود پیشرفت می کند.

برای دیسپلازی گردن رحم‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

مصرف داروهای ضد درد معمولاً تا حدود 7-2 روز پس از درمان مورد نیاز است . البته برای درد خفیف می توان از استامینوفن استفاده کرد.

اگر دچار دیسپلازی گردن رحم‌ شدم چه کار کنم؟

برای کمک به بهبودی و سلات خود، در زودترین زمان ممکن فعالیت های روزانه خود، از جمله کار، را مجدداً آغاز نمایید. تا زمانی که معاینه مجدد نشان دهد که ضایعه بهبود یافته است ، از روابط جنسی پرهیز کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از دیسپلازی گردن رحم‌ وجود دارد؟

داشتن فقط یک شریک جنسی (هر دو طرف ) انجام سالانه پاپ اسمیر (این کار از بروز دیسپلازی جلوگیری نمی کند، اما با تشخیص زودهنگام کمک می کند). ترک سیگار استفاده از دیافراگم برای زن یا کاندوم برای مرد به هنگام نزدیکی

برای تشخیص دیسپلازی گردن رحم‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

برای تأیید تشخیص معمولاً کولپوسکوپی انجام می شود و در همان هنگام نمونه برداری نیز انجام می گیرد. کولپوسکوپی عبارت است از معاینه داخل گردن رحم با وسیله ای به نام کولپوسکوپ که یک وسیله نوری باریک است که سر آن یک منبع قرار دارد. درمان بر حسب شدت و گستردگی دیسپلازی گردن رحم متفاوت است . روش های درمانی عبارتند از: کرایوتراپی یا سرما درمانی (یخ زدن ضایعه )؛ لیزر درمانی ؛ انداختن حلقه و برداشتن ضایعه ؛ برداشتن بافت یا نمونه برداری از گردن رحم به شکل مخروطی . سعی کنید از تمام انتخابات درمانی و خطرات مربوط به آنها آگاهی یابند. پیگیری مراقبت به روش درمانی بستگی دارد. امکان دارد انجام پاپ اسمیر هر 3 تا 6 ماه ، تا یک سال توصیه شود تا موفقیت درمانی مورد تأیید قرار گیرد و هرگونه عود دیسپلازی زود تشخیص داده شود.

زمانی که به دیسپلازی گردن رحم‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

دیسپلازی گردن رحم‌ چه علائمی دارد؟

معمولاً علامتی وجود دارد و شک به این تشخیص با انجام پاپ اسمیر روتین برانگیخته می شود.

عوامل موثر در درمان دیسپلازی گردن رحم‌ چیست ؟

با تشخیص و درمان زودهنگام (در صورت لزوم ) نتیجه عالی است . در تعداد زیادی از بیماران ، دیسپلازی خود به خود پیشرفت می کند.

چه چیز هایی باعت بروز دیسپلازی گردن رحم‌ می شوند؟

این وضعیت با ویروس های پاپیلومای انسانی (زگیل های ناحیه تناسلی ) یا ویروس های مشابه ارتباط دارد.

دیسپلازی گردن رحم‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

بعضی از موارد دیسپلازی شدید ممکن است به سرطان گردن رحم تبدیل شوند. عود دیسپلازی امکان پذیر است ، به خصوص در 2 سال اول پس از درمان . اگر بیمار دیگر نخواهد بچه دار شود، دیسپلازی مکرر را می توان با هیسترکتومی (برداشتن رحم ) درمان کرد. ندرتاً، درمان با عوارضی مثل خونریزی زیاد یا عفونت همراه خواهد بود.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری دیسپلازی گردن رحم‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی