اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست ؟

ویروس HPV یا Human Papillomavirus، عامل بوجود آمدن زگیل در انسان است. ویروس HPV یکی از شایع ترین بیماری های آلت تناسلی و حوزه سلامت جنسی است؛ این ویروس در ایران هم بسیار شایع شده است.

 
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

انواع مختلف ویروس HPV

بیش از 150 نوع ویروس HPV وجود دارد. برای نام گذاری انواع ویروس HPV از شماره ی آنها استفاده میکنند (مثلا: HPV 44، HPV 82)؛ این ویروس نقش بسیار موثری در تشکیل زگیل های پوستی و تناسلی دارد. مدل هایی از ویروس HPV که منجر به ایجاد زگیل پوستی می شوند اصلا خطرناک نیستند و به مرور زمان، خود به خود از بین خواهند رفت و منجر به سرطان نمیشود. اما آن دسته از مدل های ویروس HPV که به بوجود آمدن زگیل تناسلی ختم میشوند توانایی این را دارند که دستگاه تناسلی را درگیر سرطان بکنند.

علائم HPV و زگیل تناسلی

ویروس HPV باعث بوجود آمدن تومورهای سفید رنگی بر روی پوست میشود؛ همچنین این تومورهای پوستی که معمولا تو پر هستند، میتوانند به رنگ گوشت نیز باشند. این ضایعات پوستی دردناک نبوده و گهگاه ایجاد سوزش و خارش می کنند. HPV جزء ویروس هایی است که معمولا خیلی آهسته تکثیر شده گسترش میابد.

در صورتی که این ویروس پوست را درگیر کند، ضایعات معمولا بر روی دست و پا پدیدار میشوند؛ ولی زگیل بر روی صورت و نقاط دیگری از بدن هم می تواند ایجاد شود.
شکل ظاهری این زگیل ها معمولا شبیه به گل کلم و یا توده های خوشه ای است، ضایعات به صورت متراکم و گروهی ممکنه دیده شود.

راه های انتقال HPV و زگیل تناسلی

HPV بسیار واگیردار است و براحتی به دیگری سرایت پیدا میکند. این ویروس با برقراری تماس مستقیم مثل تماس دست با دست منتقل شده. زمانی که کودکان در حال بازی هستند و به اشیا عمومی تماس مستقیم دارند، میتوانند به راحتی به این ویروس مبتلا شوند و بر روی سطح پوست خود زگیل در آورند.

دیگر روش انتقال این ویروس از طریق برقراری رابطه جنسی است؛ HPV (Human Papillomavirus) از طرق مختلف در زمان برقراری تماس جنسی مثل: رابطه جنسی واژنی، مقعدی، و حتی دهانی به شریک جنسی منتقل شود و منجر به بوجود آوردن زگیل تناسلی شود. HPV ویروسی است که می تواند عامل بسیاری از سرطان های پوستی شود. تماس جنسی به طور مستقیم از طریق پوست می تواند باعث انتقال HPV در نواحی مقعد و ژنیتالیا (آلت تناسلی) و حتی بر روی آلت جنسی مردان شود.

نشستن بر سرویس های بهداشتی مشترک، استفاده از وسائل شخصی بصورت اشتراکی (تیغ، مسواک و ...)، استفاده از حوله های مشترک در حمام باعث انتقال زگیل های پوستی میشود. زگیل های تناسلی فقط از طریق تماس های جنسی و تماس مستقیم پوست منتقل میشود.

آیا HPV و زگیل تناسلی منجر به سرطان میشود؟

همانطور که توضیح دادیم مدل هایی از ویروس HPV سرطان زا هستند.

 

مشاوره از متخصص سلامت جنسی :

 

تایپ های 16 و 18 ویروس HPV سرطان زا هستند. این دو تایپ میتوانند فرد را درگیر سرطان کنند. در ادامه لیستی از این سرطان ها را مشاهده میکنید؛

  • سرطان واژن یا Vaginal cancer
  • سرطان  مقعد (اینوس) یا Anus Cancer
  • سرطان حنجره (لارینکس) یا Larynx Cancer؛ (این نوع سرطان از طریق تماس جنسی دهانی ایجاد میشود.)
  • سرطان حلق (فارینکس) یا Pharynx Cancer؛ (این نوع سرطان از طریق تماس جنسی دهانی ایجاد میشود.)

روش های پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم دو تایپ HPV 16 و HPV 18 سرطان زا هستند. زمان شناخت، تشخیص و درمان به موقع زگیل تناسلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. خوشبختانه برای پیشگیری و درمان زگیل های تناسلی واکسن هایی موجود است.

واکسن های زگیل تناسلی

واکسن گارداسیل (Gardasil) در دو مدل 4 ظرفیتی و 8 ظرفیتی موجود است. این واکسن برای پیشگیری بیش از  70 نوع زگیل تناسلی ساخته شده و مانع از ایجاد سرطان های دستگاه تناسلی میشود. واکسن گارداسیل در 3 نوبت تزریق میشود. واکسن حاوی چندین نوع (Serotype) ویروس زگیل تناسلی است که در پیشگیری از ابتلا زگیل تناسلی بسیار موثر است.

آیا واکسن گارداسیل زگیل تناسلی محدودیت سنی دارد؟

توصیه میشود واکسن گارداسیل به نوجوانان و جوانان تزریق شود، همچنین به خانم ها توصیه میکنم تا سن 45 سالگی تزریق این واکسن را انجام دهند. بطور کلی تا زمانی که فعالیت های جنسی یک فرد ادامه دارد این ویروس توانایی ایجاد زگیل تناسلی و در نهایت تبدیل شدن به سرطان را دارد.

همانطور که توضیح دادیم، زگیل تناسلی میتواند باعث بوجود آمدن سرطان های دهانی مثل سرطان حنجره (لارینکس) و حلق (فارینکس) شود؛ برای جلوگیری از مبتلا شدن به این سرطان ها، پرهیز از ارتباط جنسی دهانی را توصیه میکنم.

دیگر روش پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی استفاده از کاندوم است. کاندوم تا 70 درصد احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش میدهد؛ برای ۳۰ درصد احتمال باقیمانده هیچ روش پیشگیری وجود ندارد، برای کاهش احتمال ابتلا پیشنهاد میشود رابطه جنسی با افراد پر خطر نداشته باشید. باز هم تاکید میکنم رعایت نکات بهداشتی و تزریق واکسن گارداسیل اهمیت بسیار بالایی دارد.

تست پاپ اسمیر چیست و چه کسانی باید آن را انجام دهند؟

یکی از راه های تشخیص زگیل تناسلی تست Pap Smear است. تست پاپ اسمیر چیست و چه کسانی باید آن را انجام دهند؟

آیا همه ی گونه هایHPV سرطان زا است؟

خوشبختانه بیش از 70 درصد از زگیل های تناسلی که توسط گونه های مختلف (Serotype) ویروس HPV ایجاد میشوند، خوش خیم هستند. این زگیل ها بیشتر توسط HPV 6 و HPV 11 ایجاد میشوند؛ این مدل از ویروس ها سرطان زا نبوده و پس از چندین سال خود به خود از بین رفته و نیاز به درمان خاصی ندارند. به همین جهت در صورت ابتلا به ویروس HPV و زگیل تناسلی پیش از مشاوره با پزشک نگرانی نداشته باشید ؛

راه های درمان HPV و زگیل تناسلی

اکثر زگیل های تناسلی توسط مدل های خوش خیم ویروس مثل HPV 6 و HPV 11 ایجاد میشوند و معمولا با کرایو (اسپری ازت مایع) یا لیزر ناپدید میشوند؛ نکته قابل توجه در مورد زگیل تناسلی این است که متاسفانه مرتب عود (recurrence) می کنند و پس از مدتی دوباره فرد را درگیر میکنند.

دو نوع HPV 16 و HPV 18 که سرطان زا (کانسروژن) هستند، توانایی ایجاد کردن عفونت دائمی (Persistent) در بدن را دارند به همین جهت باعث بروز سرطان های دهانه ی رحم (Cervix)،‌ واژن و آلت تناسلی آقایان (Penis) میشوند.

داروی خاصی به عنوان آنتی ویروس برای درمان زگیل تناسلی و زگیل پوستی موجود نیست.
شما میتوانید برای برطرف کردن ضایعه و کاهش احتمال انتقال زگیل به فرد دیگر از پماد ها و لوسیون های موضعی که حاوی اسید سیتریک هستند، لیزر، کرایوتراپی، و گرما درمانی استفاده کنید.

HPV و زگیل تناسلی در مردان

همانند بانوان ویروس HPV نیز در مردان هم باعث ایجاد زگیل های تناسلی میشود. زگیل تناسلی در مردان تا جایی میتواند پیش برود که دستگاه تناسلی را درگیر سرطان بکند.

رابطه بیماری های جنسی با HPV چیست؟

در صورتیکه فرد دچار HIV باشد سرعت انتقال زگیل تناسلی افزایش میابد.

سفلیس (Syphilis) و شانکرهای (Chancre) تناسلی (در مراحل اولیه سفلیس زخم پوستی بدون دردی روی پوست ظاهر میشود به این زخم ها شانکر گفته میشود.) که ایجاد زخم تناسلی میکنند باعث افزایش انتقال HPV میشوند. در بین بیماری های مقاربتی و جنسی مثل سوزاک و کلامیدیا (بیماری مقاربتی) باعث انتقال HPV نمیشوند.

نکاتی راجع به زگیل تناسلی و HPV

بعنوان نکات آخر توصیه های زیر را جدی بگیرید:

  1. گروه سنی جوانان که رفتار های جنسی فعالی دارند حتما واکسن گارداسیل را تزریق کنند.
  2. به والدین توصیه می کنم که واکسن گارداسیل را در 3 نوبت به نوجوان ها تزریق کنند.
  3. روابط پر خطر جنسی به نوجوان ها و جوان ها اموزش داده شود تا از آن ها پرهیز کنند.
  4. بعنوان پیشگیری در نزدیکی از کاندوم استفاده کنید.
سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری زگیل تناسلی به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی