اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
شب ادراری‌

شب ادراری‌

شب ادراری‌ چیست ؟

شب ادراری عبارت است از ادرار کردن غیرارادی به هنگام خواب که بیش از یک بار در ماه در دختران بالای 5 سال و در پسران بالای 6 سال اتفاق بیافتد. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است . در 15% کودکان در 5 سالگی ، 10% در 6 سالگی ، 7% در 8 سالگی ، 3% در 12 سالگی و 1% در 18 سالگی شب ادراری دیده می شود.

شب ادراری‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

شب ادراری ممکن است تا چندین سال ادامه یابد. امکان دارد آزمایشاتی جهت رد دیابت و عفونت مجاری ادراری انجام شوند. اگر بیماری خاصی پیدا نشد و کودکتان از هر جهت دیگر طبیعی بود، نگران نباشید، زیرا شب ادراری وی نشاندهنده یک تأخیر در نمو است که با گذشت زمان برطرف می شود.

برای شب ادراری‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

معمولاً برای این اختلال به دارو نیازی نیست . اگر سایر روش ها نتیجه نداشته باشند و خانواده کوچک ترجیح بدهند که از دارو استفاده کنند، ممکن است یک داروی ضدافسردگی (ایمی پرامین ) یا یک اسپری بینی مخصوص (وازوپرسین ) تجویز شود.

اگر دچار شب ادراری‌ شدم چه کار کنم؟

هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد

چه راه هایی برای پیشگیری از شب ادراری‌ وجود دارد؟

هیچ راه مؤثری برای پیشگیری وجود ندارد. به کودک خود محبت کنید و از وی حمایت کنید. به وی نشان دهید که مشکل وی را درک می کنید.

برای تشخیص شب ادراری‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آماده سازی تخت و کودک : تشک تخت کودک را با یک پوشش پلاستیکی ضخیم بپوشانید. به کودک لباس زیر و پیژامه ضخیم بپوشانید پوشاندن پوشک یا شلوارک های پلاستیکی را در 4 سالگی متوقف کنید؛ آنها جلوی انگیزه کودک را برای خلاصی از شب ادراری می گیرند. یک جفت لباس زیر و پیژامه را در کنار تخت کودک بگذارید تا در صورت لزوم از آن استفاده کند. - کودک باید نوشیدن مایعات را حداقل 3-2 ساعت بیش از خواب متوقف کند. - کودک را وادار کنید که قبل از رفتن به رختخواب به توالت برود. - کودک را پس از چند ساعت خواب برای رفتن به توالت بیدار کنید. اگر کودک به اندازه کافی بزرگ شده باشد، شاید خود بتواند زنگ ساعت را تنظیم کند تا وسط شب بلند شود و به توالت برود. - اگر کودک خود را خیس نکرد، به وی پاداش دهید. از او تعریف کنید، او را بغل کنید، و موفقیت او را به کسانی که برای وی اهمیت دارند، مثلاً برادران و خواهران ، بگویید. - در صورت وقوع شب ادراری ، با کودک خود به عطوفت رفتار کنید. هیچگاه وی را سرزنش یا جریمه نکنید. این کار ممکن است وی را دلسرد کند یا باعث بروز مشکلات عاطفی شود. - در صورت توصیه به استفاده از تمرینات مخصوص اتساع مثانه یا قطع جریان ادرار، یا وسایل مخصوص تغییر رفتار، طبق دستورالعمل های مربوطه عمل کنید. - می توانید آژیرهای مخصوصی که با شب ادراری به صدا در می آیند را نیز امتحان کنید. گزارشات نشان می دهند که با استفاده از آنها، 70% کودکان معالجه می شوند

زمانی که به شب ادراری‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

هیچ رژیم خاصی توصیه نمی شود. کودک خود را تشویق کنید که در طی روز هر چقدر می تواند مایعات بنوشد. اما حداقل 3-2 ساعت قبل از خواب ، نوشیدن مایعات باید محدود یا متوقف شود.

شب ادراری‌ چه علائمی دارد؟

شب ادراری (گاهی در روز). این مسأله تا 6 سالگی اهمیت ندارد.

عوامل موثر در درمان شب ادراری‌ چیست ؟

شب ادراری ممکن است تا چندین سال ادامه یابد. امکان دارد آزمایشاتی جهت رد دیابت و عفونت مجاری ادراری انجام شوند. اگر بیماری خاصی پیدا نشد و کودکتان از هر جهت دیگر طبیعی بود، نگران نباشید، زیرا شب ادراری وی نشاندهنده یک تأخیر در نمو است که با گذشت زمان برطرف می شود.

چه چیز هایی باعت بروز شب ادراری‌ می شوند؟

در اغلب موارد، علت شب ادراری ناشناخته است . موارد زیر شایع ترین علل یا پرطرفدارترین تئوری ها هستند: ـ وجود یک بیماری زمینه ساز، مثل دیابت یا عفونت مجاری ادراری ـ کوچک یا ضعیف بودن مثانه ، به طوری که نتواند میزان ادرار تولیدی به هنگام خواب را در خود نگاه دارد. ـ مشکلات روانی ناشی از استرس یا جداشدن از مادر ـ عمیق بودن خواب کودک

شب ادراری‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

لطمات روانی و عاطفی که ممکن است تا سال ها شخصیت کودک را تحت تأثیر قرار دهد. عفونت مجاری ادراری

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری شب ادراری‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی