اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
پوکی استخوان‌

پوکی استخوان‌

پوکی استخوان‌ چیست ؟

پوکی استخوان کاهش تراکم و قدرت طبیعی استخوان که منجر به سستی استخوان و مستعدشدن آن برای شکستگی می شود. این عارضه بیشتر در خانم های یائسه دیده می شود.

پوکی استخوان‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با رژیم غذایی مناسب ، مکمل های کلسیم و فلورید، ویتامین ـ د، ورزش و استروژن می توان سیر پوکی استخوان را متوقف کرده و احتمالاً روند آن را در جهت رسیدن به حالت طبیعی معکوس کرد. شکستگی های عارض شده ، با درمان قابل علاج است .

برای پوکی استخوان‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای درد خفیف ، مصرف داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن ممکن است کافی باشد. مکمل های کلسیم و ویتامین ـ د، درمان جایگزین هورمونی یا فلورید ممکن است تجویز شود. سایر داروهایی که روند تحلیل رفتن استخوان را کُند کرده یا رشد استخوان را افزایش می دهند نیز ممکن است تجویز شوند.

اگر دچار پوکی استخوان‌ شدم چه کار کنم؟

ضمن حفظ فعالیت طبیعی خود از موقعیت هایی که با خطر افتادن همراهند، اجتناب کنید. ورزش ، به خصوص ورزش های تحمل کننده وزن نظیر پیاده روی یا دویدن برای حفظ قدرت استخوانی توصیه می شود.

چه راه هایی برای پیشگیری از پوکی استخوان‌ وجود دارد؟

شروع درمان جایگزینی هورمونی با بروز یائسگی در خانم ها مصرف مقادیر کافی کلسیم تا 1500 میلی گرم در روز با مصرف شیر و فرآورده های لبنی یا مکمل های کلسیم ورزش منظم نظیر پیاده روی تُند که در پیشگیری از پوکی استخوان بهتر از شناست . در مورد مصرف استروژن ، کلسیم و فلورید پس از بروز یائسگی یا برداشت تخمدان ها با جراحی با پزشک مشورت شود. اجتناب از عوامل افزایش دهنده خطر ذکر شده در بالا تا حدامکان

برای تشخیص پوکی استخوان‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های پزشکی شامل رادیوگرافی و تراکم نسبی استخوان ها می باشد. - درمان با هدف تخفیف درد و پیشگیری از بروز شکستگی و گاهی ، بازسازی ساختار استخوان ها انجام می شود. - دوری از هر موقعیتی که ممکن است منجر به آسیب دیدگی گردد. از راه رفتن در خیابان های یخ زده یا برروی سطوح خیس یا لغزنده خودداری کنید. هنگام بالا یا پایین رفتن از پلکان ، نرده های پلکان را بگیرید و قبل از آن اطمینان حاصل کنید که نرده ها به اندازه کافی محکم باشند. - در صورت تجویز استروژن ، برای معاینه لگنی و انجام پاپ اسمیر به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. ماهی یک بار پستان ها را از نظر وجود توده بررسی کنید. هرگونه خونریزی یا ترشح مهبلی را به پزشک گزارش دهید. - از کمپرس گرم یا سرد به هر شکل برای تخفیف درد استفاده کنید. - برای خوابیدن از تشک سفت استفاده کنید. - در صورت صلاحدید پزشک از کمربند طبی استفاده کنید؛ وضعیت صحیح بدن را حفظ کند. - از مصرف داروهای مؤثر بر هوشیاری نظیر داروهای خواب آور و آرامبخش ها، که ممکن است باعث افتادن و بروز شکستگی گردند، خودداری کنید.

زمانی که به پوکی استخوان‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

از یک رژیم عادی متعادل حاوی مقادیر بالای پروتئین ، کلسیم و ویتامین ـ د استفاده کنید؛ در صورت داشتن اضافه وزن از یک رژیم لاغری استفاده کنید.

پوکی استخوان‌ چه علائمی دارد؟

مراحل اولیه : کمردرد بدون علامت (اغلب ) مراحل پیشرفته : درد ناگهانی پشت همراه به یک صدای خردشدگی که نشانه بروز شکستگی مهره هاست . تغییر شکل ستون فقرات به صورت قوز کردن کاهش قد بروز شکستگی با ضربه خفیف ، به ویژه در ناحیه استخوان ران و بازو

عوامل موثر در درمان پوکی استخوان‌ چیست ؟

با رژیم غذایی مناسب ، مکمل های کلسیم و فلورید، ویتامین ـ د، ورزش و استروژن می توان سیر پوکی استخوان را متوقف کرده و احتمالاً روند آن را در جهت رسیدن به حالت طبیعی معکوس کرد. شکستگی های عارض شده ، با درمان قابل علاج است .

چه چیز هایی باعت بروز پوکی استخوان‌ می شوند؟

از دست رفتن ساختار و قدرت استخوانی ، عوامل این عارضه عبارتند از: کمبود طولانی مدت کلسیم و پروتئین در رژیم غذایی سطح پایین استروژن پس از یائسگی کاهش فعالیت با افزایش سن استعمال دخانیات (احتمالاً) مصرف داروهای استرویید (کورتونی ) بیماری های مزمن از جمله اعتیاد به الکل کمبود ویتامین ها (به ویژه ویتامین ـ ث ) پرکاری تیرویید سرطان زمینه ژنتیکی مساعد

پوکی استخوان‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

افتادن که باعث شکستگی ، به خصوص شکستگی استخوان ران یا ستون فقرات ، می گردد. گاهی شکستگی به طور خودبه خود و بدون ضربه یا افتادن اتفاق می افتد. درد شدید و ناتوان کننده

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری پوکی استخوان‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی