همه چیز درباره پیچ خوردگی و کشیدگی‌

پیچ خوردگی و کشیدگی‌

کشیدگی عبارت است از کشیده شدن یا پارگی عضله . پیچ خوردگی عبارت است از کشیده شدن یا پارگی رباط . پیچ خوردگی غالباً در مچ پا، زانو یا انگشتان دست رخ می دهد، هر چند هر مفصلی می تواند دچار آن شود. مفاصل دچار پیچ خوردگی در هنگام فعالیت دچار درد می شوند.

اگر درباره بیماری پیچ خوردگی و کشیدگی‌ سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر محمدابراهیم قاسم پور دکتر محمدابراهیم قاسم پور متخصص ارتوپدی دریافت مشاوره
دکتر پویا نوذرنژاد دکتر پویا نوذرنژاد متخصص ارتوپدی دریافت مشاوره
دکتر محمدرضا شاکری دکتر محمدرضا شاکری متخصص ارتوپدی , فوق تخصص جراحی ستون فقرات دریافت مشاوره
دکتر بهنام نصیری دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی دریافت مشاوره

عواقب پیچ خوردگی و کشیدگی‌

با درمان مناسب و استراحت ، 8-6 هفته بهبودی طول می کشد. بسته به شدت آسیب ممکن است بیشتر طول بکشد.

دارو پیچ خوردگی و کشیدگی‌

می توانید از مسکن های بدون نیاز به نسخه مثل استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. در صورت شدید بودن پیچ خوردگی ممکن است مسکن قوی تری تجویز گردد. از آسپیرین استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث افزایش احتمال خونریزی شود.

فعالیت پیچ خوردگی و کشیدگی‌

بگذارید مفصل 2-1 روز استراحت کند. سپس تمرین دادن ملایم مفصل را آغاز کنید به طوری که وزنی بر آن نیندازید. ممکن است برای به دست آوردن مجدد قدرت و استفاده طبیعی از مفصل ، فیزیوتراپی پیشنهاد گردد.

پیشگیری پیچ خوردگی و کشیدگی‌

سطح مناسبی از تناسب فیزیکی را حفظ کنید. از آسیب پرهیز کنید: پیش از فعالیت های توان فرسا مفاصل ضعیف را با بانداژهای حمایت کننده ببندید. قبل و بعد از ورزش ، حرکات کششی عضلات را انجام دهید. برای پیشگیری از عود با ورزش عضلات ضعیف را تقویت کنید.

اصول کلی پیچ خوردگی و کشیدگی‌

آزمون های تشخیص می توانند شامل رادیوگرافی ، سی تی اسکن یا ام .آر.آی از ناحیه آسیب دیده باشند. درمان «ایکب » (استراحت ، یخ ، کمپرس ، بالا بردن ) در 24 ساعت اول روی مفصل آسیب دیده یخ بگذارید. یخ را در یک کیسه پلاستیکی گذاشته ، با یک پارچه نازک آن را از پوست جدا کنید. با دست خود یا یک بانداژ کشی آن را روی مفصل نگه دارید. بسته به توانایی خود در تحمل سرما به طور مداوم یا متناوب کیسه یخ را روی مفصل تا 2 ساعت نگه دارید. درمان با یخ را با فواصل 2 ساعته به مدت 24 ساعت ادامه دهید. پس از 24 ساعت ، می توانید درمان با یخ را ادامه دهید یا به گرم کردن تبدیل کنید. برای گرم کردن ، مفصل را در آب داغ قرار دهید یا هر 2 ساعت یا هر وقت که ممکن باشد، به مدت 15 دقیقه از گرما استفاده کنید. در 24 ساعت اول گرم کردن را انجام ندهید زیرا ممکن است باعث افزایش خونریزی و تورم و طولانی شدن زمان بهبودی گردد. کمپرس با یک بانداژ کشی . هر وقت که ممکن باشد، مفصل را بالا ببرید (به ویژه هنگام خوابیدن ) تا تورم کاهش یابد. ممکن است برای ترمیم رباط هایی که به شدت دچار پارگی شده اند، جراحی لازم باشد. ممکن است برای پیچ خوردگی های شدید یا پس از جراحی ، آتل لازم باشد. پس از برداشت آتل باید تا مدتی از بانداژهای حمایت کننده استفاده کنید. یاد بگیرید که در صورت لزوم از چوب زیر بغل استفاده کنید.

رژیم پیچ خوردگی و کشیدگی‌

رژیم غذایی خاصی ندارد.

علائم پیچ خوردگی و کشیدگی‌

درد یا حساسیت به لمس در ناحیه مبتلا؛ شدت درد بسته به وسعت آسیب فرق می کند. تورم مفصل مبتلا قرمزی یا کبودی ناحیه آسیب ، یا به سرعت و یا چند ساعت پس از آسیب کاهش قابلیت حرکت طبیعی در مفصل آسیب دیده

عوامل پیچ خوردگی و کشیدگی‌

چاقی تروما ورزش بیش از حد گرفتن وضعیت های نامناسب کفش های نامناسب و پاشنه بلند فعالیت های پرخطر مثل اسکیت سواری و ورزش های تماسی ، اسکیت روی یخ ، کوهنوردی ، اسکی و صخره نوردی

علل پیچ خوردگی و کشیدگی‌

کشیدگی ها معمولاً با آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد همراه هستند. پیچ خوردگی ها معمولاً ثانویه به تروما (سقوط ، پیچ خوردن یا حوادث اتومبیل ) رخ می دهند. مچ پا به خاطر ضعف ناشی از ساختمان تشریحی خود، موقعیت رو باز آن و استرس که در ورزش و فعالیت های تفریحی تحمل می کند، بیشتر آسیب می بیند. گاهی افتراق پیچ خوردگی از کشیدگی مشکل است .

عوارض پیچ خوردگی و کشیدگی‌

اگر پیچ خوردگی شدید باشد، زمان کافی برای بهبود به آن داده نشود یا مفصلی مکرراً دچار پیچ خوردگی گردد، ضعف پایدار حاصل می شود. آرتریت