اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
شکستگی استخوان‌

شکستگی استخوان‌

شکستگی استخوان‌ چیست ؟

شکستگی استخوان معمولاً ناشی از سقوط است . شکستگی انواع مختلف دارد: شکستگی کامل ؛ استخوان کاملاً دو تکه می شود. شکستگی ناکامل (شبیه شکستگی ساقه گیاهان )؛ استخوان کاملاً دو تکه نمی شود. شکستگی چندقطعه ای ؛ در محل شکستگی بیش از دو قطعه وجود دارد. شکستگی باز؛ استخوان شکسته شده ، پوست را پاره کرده است . شکستگی بسته (شامل شکستگی های ناشی از استرس فیزیکی ). استخوان شکسته شده پوست را پاره نکرده است . شکستگی ناشی از فشرده شدن ؛ در این حالت فشار زیادی روی استخوان وارد می آید و ساختمان استخوان در هم فرو می رود و می شکند. شکستگی همراه با درهم فرو رفتن قطعات حاصل از شکستگی . شکستگی به صورت کنده شدن یک تکه از استخوان ؛ در این حالت معمولاً این اتفاق می افتد که نیروی زیادی به یک تاندون قوی وارد می آید و تکه ای از استخوان که این تاندون به آن اتصال می یابد، کنده می شود. شکستگی پاتولوژیک ؛ منظور شکستگی است که در اثر یک صدمه جزئی به استخوانی که قبلاً به علت یک بیماری استخوانی ضعیف یا نابود شده است ، اتفاق می افتد. شکستگی استرسی ؛ در اثر وارد آمدن فشار طولانی مدت و مکرر، استخوان ترک برمی دارد. این حالت معمولاً به دنبال فعالیت شدید و مداوم ورزشی رخ می دهد.

شکستگی استخوان‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با انجام مراقبت های اولیه و بعدی مناسب ، معمولاً خوب می شود، شکستگی را باید ابتدا جا انداخت و سپس در اسرع وقت اندام مربوطه را بی حرکت کرد (معمولاً باگچ ). جا انداختن شکستگی بعد از 6 ساعت بسیار مشکل است . زمان التیام شکستگی متغییر است . بهبودی وقتی کامل است که استخوان در محل شکستگی حرکت نداشته باشد، و عکس نیز نشان دهنده التیام کامل باشد.

برای شکستگی استخوان‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضد درد و شل کننده عضلانی در صورت نیاز

اگر دچار شکستگی استخوان‌ شدم چه کار کنم؟

بی حرکت بودن استخوان برای مدت طولانی می تواند باعث کاهش حجم عضله ، خشکی در مفاصل نزدیک به محل شکستگی ، و ادم (جمع شدن مایع در بافت ها) شود. بنابراین مهم است که اندام مربوطه را هر چه سریع تر به حرکت درآورد (البته تا حدی که بی خطر باشد). امکان دارد فیزیوتراپی توصیه می شود، که طی آن تمرینات مخصوص برای حفظ انعطاف پذیری مفصل و حفظ قدرت عضلانی انجام می گیرد. فعالیت های عادی خود را به محض بهبود علایم از سر گیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از شکستگی استخوان‌ وجود دارد؟

قبل از رانندگی به هیچ عنوان از مشروبات الکلی یا داروهای روان گردان استفاده نکنید. به هنگام ورزش از لباس ها و وسایل حفاظتی استفاده کنید. به هنگام حرکت با اتومبیل از کمربند ایمنی استفاده نمایید. اگر دچار پوکی استخوان هستید، دستورات درمانی مربوطه را به دقت رعایت کنید، و از موقعیت هایی که خطر صدمه رسیدن به شما وجود دارد دوری گزینید. شرایط خانه را از لحاظ ایمنی مناسب کنید (فرش ها خوب به کف چسبیده باشند، کف پوش خانه لیز نباشد، نرده ها شل نباشد، روی کف وان حمام نیز یک حصیر یا پوشش مناسب انداخته شود، و غیره )

برای تشخیص شکستگی استخوان‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

مراقبت های اولیه جهت کنترل خونریزی ، پوشاندن هر گونه زخم باز، حرکت دادن بیمار، در کمترین حد ممکن ، سپس انتقال به بیمارستان یا سایر مراکز اورژانس عکس برداری از استخوان انتهای قطعات شکسته استخوان با مانور مخصوص دوباره سر جای خود باز گردانده می شوند (جا انداختن استخوان ) اغلب شکستگی ها پس از جا انداختن نیاز به بی حرکت کردن با گچ یا آتل دارند. انجام جراحی در صورتی که برای ترمیم شکستگی نیاز به وسایل مخصوص مثل میله ، پیچ ، و غیره باشد. فیزیوتراپی برای بازتوانی

زمانی که به شکستگی استخوان‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

هیچ رژیم خاصی توصیه نمی شود، از ویتامین ـ ث و مکمل عنصر روی ، برای تسریع التیام شکستگی استفاده نمایید.

شکستگی استخوان‌ چه علائمی دارد؟

درد و تورم در ناحیه شکستگی حساس بودن ناحیه شکستگی به لمس رنگ پریدگی و بدشکلی اندام (گاهی ) فقدان نبض در زیر ناحیه شکستگی ، معمولاً در اندام (دست پا پا). این یک اورژانس است . کرختی ، احساس سوزن سوزن شدن ، یا فلج در زیر ناحیه شکستگی (نادر است ؛ اما اگر وجود داشته باشد، یک اورژانس است ). خونریزی یا خون مردگی در محل شکستگی ضعف در دست یا پای شکسته و ناتوانی در تحمل وزن توسط آنها

عوامل موثر در درمان شکستگی استخوان‌ چیست ؟

با انجام مراقبت های اولیه و بعدی مناسب ، معمولاً خوب می شود، شکستگی را باید ابتدا جا انداخت و سپس در اسرع وقت اندام مربوطه را بی حرکت کرد (معمولاً باگچ ). جا انداختن شکستگی بعد از 6 ساعت بسیار مشکل است . زمان التیام شکستگی متغییر است . بهبودی وقتی کامل است که استخوان در محل شکستگی حرکت نداشته باشد، و عکس نیز نشان دهنده التیام کامل باشد.

چه چیز هایی باعت بروز شکستگی استخوان‌ می شوند؟

وارد آمدن صدمه و آسیب به جایی که دچار شکستگی می شود.

شکستگی استخوان‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

شوک ناشی از خونریزی عدم التیام (به هم نپیوستن قطعات شکسته استخوان ) حرکت یک آمبولی چربی (یک تکه تجمع سلول های چربی ) از ناحیه آسیب به ریه ها یا مغز انسداد سرخرگ های نزدیک محل شکستگی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری شکستگی استخوان‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی