نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
شکستگی سر استخوان ران‌

شکستگی سر استخوان ران‌

شکستگی سر استخوان ران‌ چیست ؟

شکستگی سر استخوان ران عبارت است از یک شکستگی کامل یا ناقص در سر استخوان ران ، که با استخوان لگن مفصل می شود. شکستگی در اثر صدمات قابل توجه در هر دو جنس و در تمام سنین دیده می شود. اما شکستگی های خود به خودی یا شکستگی ناشی از صدمات خفیف تنها در افراد مسن تر دیده می شوند. حدود 50% از شکستگی ها در افراد بالای 80 سال رخ می دهد.

شکستگی سر استخوان ران‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با جراحی و بازتوانی قابل معالجه است .

برای شکستگی سر استخوان ران‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

امکان دارد برحسب نیاز از داروهای ضد درد مختلف استفاده شود. در صورت لزوم ، آنتی بیوتیک برای مبارزه به عفونت نرم کننده های مدفوع برای پیشگیری از یبوست امکان دارد هورمون درمانی جایگزین و مکمل های کلسیم از دست رفتن استخوان را به تعویق اندازند.

اگر دچار شکستگی سر استخوان ران‌ شدم چه کار کنم؟

پس از به دست آوردن هوشیاری بعد از عمل ، پای دیگر خود را مرتب حرکت دهید تا احتمال تشکیل لخته در سیاهرگ های عمقی پا کمتر شود. اکثر متخصصین ارتوپدی بیماران خود را تشویق می کنند تا هرچه زودتر برخیزند و راه بروند. نظارت دقیق توسط یک فیزیوتراپ برای بازتوانی ضروری است . بازتوانی ممکن است ماهها طول بکشد. در ابتدا نیاز به استفاده از واکر یا چوب زیر بغل خواهد بود. شناکردن و پازدن روی دوچرخه های ثابت برای بازتوانی بسیار مفید هستند. با پیشرفت روند ترمیم شکستگی ، تدریجاً کارهای روزمره خود را از سر گیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از شکستگی سر استخوان ران‌ وجود دارد؟

سعی کنید دریافت روازنه کلسیم به حدکافی باشد (1500-1000 میلی گرم در روز). با خوردن شیر و محصولات لبنی یا مکمل های کلسیم می توان از این امر اطمینان حاصل نمود. سعی کنید زمین نخورید، خصوصاً در منزل شرایطی را فراهم آورید که احتمال زمین خوردن کم شود. هورمون درمانی پس از یائسگی را می توان برای پیشگیری از پوکی استخوان مدنظر گرفت . برای تصمیم گیری در مورد این مسأله با پزشکتان مشورت کنید. اگر احساس می کنید هنگام راه رفتن تعادل ندارید از عصا برای راه رفتن استفاده کنید.

برای تشخیص شکستگی سر استخوان ران‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

جراحی تنها راه درمان است و نباید خود درمانی کرد. جراح ارتوپد قطعات شکسته شده استخوان را به هم متصل می کند و با استفاده از وسایل مخصوص آنها را در جای خود ثابت می کند. البته در افرادی که استخوان هایشان توانایی رشد و ترمیم مناسب را ندارند، تمام یا قسمتی از مفصل ران تعویض و جای آن یک مفصل مصنوعی گذاشته می شود. بر خلاف اکثر شکستگی ها، این نوع شکستگی معمولاً احتیاج به گچ گرفتن ندارد. پس از جراحی ، به طور معمول حمام بگیرید. می توانید محل بخیه را با ملایمت و با استفاده از صابون ملایم غیرمعطر بشویید. پانسمان اختیاری است .

زمانی که به شکستگی سر استخوان ران‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

مصرف مایعات در روز اول پس از عمل . بعد از آن رژیم خاصی لازم نیست . البته امکان دارد توصیه شود که کلسیم رژیم غذایی بیشتر باشد.

شکستگی سر استخوان ران‌ چه علائمی دارد؟

درد شدید به هنگام تلاش برای راه رفتن تورم ، دردناک بودن به هنگام لمس و خون مردگی در ناحیه مفصل استخوان ران از دست رفتن شکل طبیعی ناحیه مفصلی استخوان ران

عوامل موثر در درمان شکستگی سر استخوان ران‌ چیست ؟

معمولاً با جراحی و بازتوانی قابل معالجه است .

چه چیز هایی باعت بروز شکستگی سر استخوان ران‌ می شوند؟

وارد آمدن صدمه ، خصوصاً زمین خوردن و سقوط و نیز تصادفات در مواردی که استخوان ران قبلاً دچار بیماری بوده است ، شکستگی ممکن است خود به خود رخ دهد.

شکستگی سر استخوان ران‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت زخم ناحیه عمل جراحی آسیب به رشته های عصبی و رگ های خونی در ناحیه شکستگی در رفتگی علاوه بر شکستگی خونرسانی ناکافی به ناحیه صدمه دیده استخوان که باعث مرگ بافت استخوانی می شود. جوش نخوردن شکستگی تشکیل لخته خون به علت بستری شدن طولانی مدت

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری شکستگی سر استخوان ران‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی