نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌

در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌ چیست ؟

در رفتگی یا نیم دررفتگی عبارت است از آسیب به مفصل به طوری که استخوان هایی که در آن مفصل در حالت طبیعی رو به روی هم قرار دارند از هم جدا شوند. در نوع خفیف تر این حالت (نیم درفتگی )، سطوح مفصلی انتهای استخوان ها هنوز با هم در تماس هستند ولی در جای طبیعی خود قرار ندارند. این مشکل برای مفاصل فک ، شانه ، زانو، و ستون فقرات بیشتر پیش می آید. بعضی از شیرخواران نیز با در رفتگی مفصل ران متولد می شوند.

در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با درمان زودهنگام قابل معالجه است . پس از جا انداختن دررفتگی ، شاید نیاز باشد مفصل با گچ یا آویزان کردن دست از گردن به مدت 8-2 هفته بی حرکت شود.

برای در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

بیهوشی عمومی یا شل کننده های عضلانی برای جا انداختن مفصل استامینوفن یا آسپیرین برای رفع درد خفیف ضددردهای مخدری برای رفع درد شدید

اگر دچار در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌ شدم چه کار کنم؟

پس از درمان ، فعالیت های خود را تدریجاً از سر گیرید

چه راه هایی برای پیشگیری از در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌ وجود دارد؟

اگر کار شما سنگین است یا ورزش های سنگین انجام می دهید، روش محافظت از مفاصل مربوطه را فرا بگیرید. از وسایل محافظتی مثل باند الاستیک ، زانوبند یا شانه بند، و جوراب های محافظتی مخصوص استفاده کنید. شیرخواران باید از نظر در رفتگی مادرزادی مفصل ران در زمان تولد و در معاینات دوره ای بعدی مورد بررسی قرار گیرند.

برای تشخیص در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بلافاصله پس از آسیب : - کیسه یخ روی مفصل آسیب دیده بگذارید تا متورم نشود. - فردی که آموزش ندیده نباید سعی کند مفصل را جا بیاندازد. - به هنگام انتقال فرد آسیب دیده به پزشک ، مفصل آسیب دیده را آتل ببندید یا از گردن آویزان کنید تا حرکت نداشته باشد. - بررسی تشخیصی شامل عکسبرداری از مفصل و استخوان های اطراف می شود. - درمان امکان دارد شامل جا انداختن مفصل باشد. - گاهی برای جا انداختن مفصل از جراحی استفاده می شود. - پس از جا انداختن چه بدون جراحی و چه با جراحی ، معمولاً مفصل با آتل یا گچ بی حرکت می شود تا در روند بهبود خلالی وارد نشود. - در صورت بروز مکرر دررفتگی ، ممکن است نیاز به بازسازی یا تعویض مفصل وجود داشته باشد.

زمانی که به در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

پیش از جا انداختن مفصل چه بدون جراحی و چه با جراحی ، تنها آب بنوشید. خوردن غذاهای جامد بیهوشی عمومی را مخاطره آمیز می کند.

در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌ چه علائمی دارد؟

درد، تورم ، و بدشکلی شدن ناگهانی یک مفصل پس از آسیب محدودیت حرکت یا اصولاً عدم تحرک در اطراف مفصل در رفته

عوامل موثر در درمان در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌ چیست ؟

معمولاً با درمان زودهنگام قابل معالجه است . پس از جا انداختن دررفتگی ، شاید نیاز باشد مفصل با گچ یا آویزان کردن دست از گردن به مدت 8-2 هفته بی حرکت شود.

چه چیز هایی باعت بروز در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌ می شوند؟

وارد آمدن آسیبی که باعث کش آمدن یا پاره شده رباط های اطراف مفصل که استخوان ها را در کنار هم نگاه می دارند شود. کم عمق یا غیرطبیعی بودن مادرزادی سطوح مفصلی آرتریت روماتویید یا سایر بیماری های رباط ها و بافت اطراف مفصل . کشیدن ناگهانی دست یا پای کودکان

در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

آسیب به رشته های عصبی یا رگ های خونی مهمی که از نزدیکی مفصل می گذرند، که ممکن است علایمی مثل بی حسی ، سردی ، و رنگ پریدگی ایجاد کنند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری در رفتگی یا نیم‌دررفتگی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی