نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌) چیست ؟

جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده ) درد و سفتی مفصل شانه که به سوی ناتوانی در حرکت دادن آن پیشرفت می کند. واژه «جمود» در این عبارت اشاره به درجه حرارت پایین و انجماد ندارد بلکه به معنی عدم انعطاف پذیری حرکتی در تاندون ها، بورس ، کپسول مفصلی ، عضلات ، عروق خونی و اعصاب مرتبط با مفصل شانه است . این عارضه در همه سنین دیده می شود ولی در مردان بالای 40 سال که در دوره جوانی به ورزشهای قهرمانی می پرداخته اند شایعتر است .

جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌) چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با درمان و توانبخشی معمولاً بهبود می یابد (ولی ممکن است بهبود آن چندین ماه به طول انجامد). برخی موارد آن به طور خودبه خود بهبود می یابند.

برای جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌) چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضدالتهابی غیراسترویید تزریق کورتون و مواد بیحس کننده موضعی به داخل مفصل برای کاهش درد و التهاب برای درد خفیف استفاده از داروهای بدون نسخه ، نظیر آسپیرین ممکن است کافی باشد.

اگر دچار جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌) شدم چه کار کنم؟

درمان فیزیکی و نرمش های غیرفعال شانه پس از بهبود علایم هرچه سریعتر فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌) وجود دارد؟

اقدام به درمان طبی بورسیت و تاندونیت شانه شامل نرمش های شانه به منظور جلوگیری از تشکیل چسبندگی انجام منظم نرمش های کششی

برای تشخیص جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌) چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل رادیوگرافی (آرتروگرافی ) با (ام. آر.آی) شانه باشد. - درمان ممکن است شامل حرکت دادن اجباری شانه برای رفع چسبندگی ها باشد. این درمان در بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی و زیر بیهوشی عمومی انجام می گیرد. - آویختن دست به گردن با استفاده از یک پارچه ممکن است ناراحتی بیمار را تخفیف دهد. - به کار بردن گرما بر روی محل درگیری (با کمپرس گرم یا بالشتک گرم کننده ) به تخفیف درد کمک می کند. - در موارد برخی بیماران کمپرس یخ ممکن است سودمندتر باشد. در موارد شدید ممکن است جراحی به منظور رفع چسبندگی ها یا ترمیم کپسول مفصلی ضرورت یابد.

زمانی که به جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌) مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست . استفاده از مکمل های ویتامینی و مواد معدنی کمک کننده نیست مگر اینکه بیمار قادر به دریافت رژیم غذایی تعادل طبیعی نباشد.

جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌) چه علائمی دارد؟

در مراحل اولیه : درد معمولاً خفیف شانه که به سوی درد شدید پیشرفت کرده و خواب و فعالیت طبیعی فرد را دچار اختلال می کند. درد با حرکت دادن شانه بدتر می شود. سفتی مفصل شانه که مانع حرکت طبیعی شانه می شود. با کاهش حرکت شانه این سفتی افزایش می یابد. احساس صدای ساییدگی یا چینی شکسته هنگام حرکت شانه در مراحل پیشرفته : درد در بازو و گردن ناتوانی در حرکت دادن شانه درد غیر قابل تحمل شانه

عوامل موثر در درمان جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌) چیست ؟

با درمان و توانبخشی معمولاً بهبود می یابد (ولی ممکن است بهبود آن چندین ماه به طول انجامد). برخی موارد آن به طور خودبه خود بهبود می یابند.

چه چیز هایی باعت بروز جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌) می شوند؟

آسیب ها یا التهاب های خفیف شانه ، نظیر بورسیت یا تاندنیت ، که با کمتر به کار بردن مفصل شانه تشدید می یابند. با کمتر به کار بردن مفصل شانه در عرض 10-7 روز چسبندگی هایی (به صورت نوارهای بافتی محدودکننده حرکت ) ایجاد می شود که این خود حرکت مفصل شانه را باز هم محدودتر می کند. پس از هفته ها کم حرکتی مفصل شانه ، چسبندگی های مذکور به قدری پیشرفت می کند که به ناتوانی در حرکت دادن مفصل شانه می انجامد.

جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌) در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

درد و ناتوانی دایمی در حرکت دادن شانه ، در صورت عدم درمان یا به تأخیر انداختن درمان پارگی کپسول شانه در اثر ضعف بافتی و وجود بافت جوشگاهی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌) به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی