اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

همه چیز درباره اسکولیوز

اسکولیوز

اسکولیوز (انحنای ستون فقرات ) خمیدگی بدون درد ستون مهره ها که گاهی حالت پیشرونده داشته و باعث تغییر شک قفسه سینه و پشت می شود. این عارضه می تواند مهره های قفسه سینه ای (میانی ) یا مهره های کمری (پایینی ) ستون فقرات را درگیر سازد. این عارضه بیشترین شیوع را در نوجوانان داشته و در دختران شایعتر از پسران است .

اگر درباره بیماری اسکولیوز سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر پویا نوذرنژاد دکتر پویا نوذرنژاد متخصص ارتوپدی دریافت مشاوره
دکتر محمدابراهیم قاسم پور دکتر محمدابراهیم قاسم پور متخصص ارتوپدی دریافت مشاوره
دکتر محمدرضا شاکری دکتر محمدرضا شاکری متخصص ارتوپدی , فوق تخصص جراحی ستون فقرات دریافت مشاوره

عواقب اسکولیوز

اسکولیوز اگر زود تشخیص داده شود معمولاً به طور کامل قابل اصلاح است . اغلب ممکن است به یک بریس پشت که روزها بیمار آن را می بندد، برای سالیان دراز نیاز باشد.

دارو اسکولیوز

داروها در تصحیح این اختلال نقش ندارند. برای ناراحتی خفیف ناشی از عدم تعادل عضلات یا عوارض اسکولیوز می توان از داروهای بدون نسخه نظیر آسپیرین یا استامینوفن استفاده کرد.

فعالیت اسکولیوز

نرمش های اختصاصی ممکن است بخشی از درمان باشد. اگر استفاده از بریس ضروری باشد، شرکت کردن بیمار در فعالیت های ورزشی محدود می گردد. برخی فعالیت ها نظیر شنا و اسب سواری ممکن است توصیه شوند چون این فعالیت ها باعث تقویت عضلات پشت می گردند.

پیشگیری اسکولیوز

در حال حاضر قابل پیشگیری نیست .

اصول کلی اسکولیوز

تشخیص اسکولیوز براساس معاینه فیزیکی و رادیوگرافی ستون فقرات مطرح می گردد. - بسیاری از موارد اسکولیوز خفیف بوده و درمان چندانی جز درمان فیزیکی به منظور تقویت عضلات پشت و اصلاح وضعیت فیزیکی ظاهری بدن نیاز ندارند. - در مورد کودکانی که به درمان بیشتری نیازمندند معمولاً استفاده از بریس طبی پشت (گاهی برای چندین سال ) توصیه می شود. انواع جدیدتر بریس پس از پوشیده شدن کمتر در ظاهر قابل مشاهده بوده و این امکان را فراهم می آورند که فرد مانند افراد عادی لباس بپوشد. - در مورد بزرگسالان نیازمند درمان ، ورزش هایی به منظور تقویت عضلات پشت توصیه می گردد (ورزش انحنای ستون فقرات را اصلاح نمی کند). از آنجا که در بزرگسالان رشد ستون فقرات متوقف شده است ، استفاده از بریس پشت مؤثر نیست . - جراحی برای اصلاح تغییر شکل (تنها در موارد شدید) توصیه می گردد. - اگر طول دوپا نابرابر باشد، کفش مخصوص برای پای کوتاهتر ممکن است تجویز شود.

رژیم اسکولیوز

رژیم خاصی نیاز نیست .

علائم اسکولیوز

مراحل اولیه : در مراحل اولیه علایم واضحی وجود ندارد و اسکولیوز توسط پزشک یا مسؤول بهداشت مدرسه در طی معاینات معمول کشف می گردد. مراحل پیشرفته : انحنای قابل مشاهده قسمت بالای تنه . ستون فقرات به شکل S یا کمان درمی آید. شانه ها غیرهم تراز شده و مدور می گردند. فرورفتگی قفسه سینه حرکت موجی پشت به جلو کشیده شدن یک طرف لگن درد پشت

عوامل اسکولیوز

سابقه خانوادگی اسکولیوز

علل اسکولیوز

معمولاً ناشناخته است . اسکولیوز گاهی نتیجه موارد زیر است : بیماری های دستگاه عصبی مرکزی ، نظیر فلج اطفال یا دیستروفی عضلانی نقایص مادرزادی ستون فقرات نابرابری طول پاها

عوارض اسکولیوز

تغییر شکل شدید ستون فقرات و دنده ها اختلال در فعالیت های اجتماعی بیمار اختلال تنفس عفونت ریه نارسایی احتقانی قلب