نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سرطان مهبل یا وولو

سرطان مهبل یا وولو

سرطان مهبل یا وولو چیست ؟

سرطان مهبل عبارت است از رشد بدون کنترل سلول های بدخیم در مهبل یا وولو (لب های مهبل ). حداکثر رشد در زنان مسن تر در سنین یائسگی رخ می دهد. یک نوع (رابدومیو سارکوم ) در کودکان رخ می دهد.

سرطان مهبل یا وولو چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

تشخیص و درمان زودهنگام باعث می شود احتمال امید به زندگی طبیعی خوب باشد. علایم را می توان در طول درمان تسکین داد یا کنترل کرد.

برای سرطان مهبل یا وولو چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضد سرطان معمولاً برای این بیماری تجویز نمی شوند. مسکن ها در صورت نیاز آنتی بیوتیک ها اگر عفونت مجاری ادراری در اثر استفاده از سوند مثانه در طول پرتودرمانی حاصل شود. ملین یا مسهل در صورت نیاز برای پیشگیری از یبوست

اگر دچار سرطان مهبل یا وولو شدم چه کار کنم؟

بعد از جراحی به تدریج فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید و 6 هفته برای بهبودی کامل وقت بدهید. بیشتر بیماران می توانند در طول پرتودرمانی کاملاً فعال باشند. وقتی ظرف 10-8 هفته بهبودی کامل شود، روابط جنسی را از سر بگیرد.

چه راه هایی برای پیشگیری از سرطان مهبل یا وولو وجود دارد؟

ابزار پیشگیری خاصی ندارد. معاینه لگن و پاپ اسمیر به صورت سالانه ممکن است بیماری را در مراحل اولیه آن تشخیص دهد یعنی زمانی که درمان مؤثرتر است . ظاهر ناحیه تناسلی خود را مورد ملاحظه قرار دهید (از یک آینه استفاده کنید و ماهی یک بار معاینه کنید. لکه های تیره تر در اطراف مهبل ، روی لب ، عموماً با سرطان مهبل یا وولو همراه نیستند ولی ممکن است نشانگر ملانوم (یک سرطان پوستی ) باشند. هرگونه تیره رنگ شدن پوست باید برای ارزیابی بیشتر مورد توجه پزشکتان قرار بگیرد.

برای تشخیص سرطان مهبل یا وولو چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمون های تشخیصی متعددند که ابتدا برای تشخیص و سپس برای مشخص کردن گسترش به سایر اعضای بدن (مرحله بندی ) انجام می پذیرند. این آزمون ها می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی خون ، پاپ اسمیر، رادیوگرافی قفسه سینه ، سی تی اسکن ، ماموگرافی ، تنقیه باریوم ، سیستوسکوپی ، کولپوسکوپی با بیوپسی یا سیگموئیدوسکوپی باشند (3 مورد آخر از یک ابزار تلسکوپی با فیبر نوری برای تشخیص استفاده می کنند). درمان (جراحی ، پرتوتابی ، شیمی درمانی ) به محل و وسعت بیماری و سن و وضعیت فیزیکی بیمار بستگی دارد. جراحی (معمولاً) ممکن است شامل وولوکتومی ، واژینکتومی ، هیسترکتومی مقعدی و برداشتن غدد لنفاوی باشد. از سوزاندن با لیزر غالباً برای درمان برخی سرطان های وولو استفاده می گردد. پرتودرمانی (گاهی ). پرتوتابی خارجی ، تومور اولیه را کوچک می کند. پرتوتابی داخلی (ایمپلنت ها) به سرطان هایی اثر می گذارد که به بافت های مجاور گسترش یافته باشند.

زمانی که به سرطان مهبل یا وولو مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

بعد از درمان رژیم غذایی خاصی ندارد.

سرطان مهبل یا وولو چه علائمی دارد؟

خارش وولو خونریزی غیرطبیعی مهبل ناراحتی یا خونریزی با مقاربت ضایعات کوچک یا بزرگ ، سفت ، زخمی و بدون درد وولو. این رشدها در وولو لبه های ضخیم و برآمده ای دارند و به آسانی خونریزی می کنند. ناراحتی در ادرار کردن در صورت گسترش سرطان به مثانه خونریزی مقعد در صورت گسترش به مقعد

عوامل موثر در درمان سرطان مهبل یا وولو چیست ؟

تشخیص و درمان زودهنگام باعث می شود احتمال امید به زندگی طبیعی خوب باشد. علایم را می توان در طول درمان تسکین داد یا کنترل کرد.

چه چیز هایی باعت بروز سرطان مهبل یا وولو می شوند؟

ناشناخته مگر در مورد مواجهه داخل رحمی با دی اتیل استیل بسترول که دارویی است که [ تا سال 1350] برای کنترل لکه بینی یا خونریزی در زنان باردار تجویز می شد. ممکن است ارتباطی با مواجهه با پاپیلوماویروس انسانی که علت زگیل های مقاربتی است ، وجود داشته باشد.

سرطان مهبل یا وولو در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

گسترش کشنده به سایر اعضای بدن . مکان های شایع گسترش عبارتند از: غدد لنفاوی کشاله ران ، جدار لگن ، مثانه ، مقعد، استخوان ، ریه ها یا کبد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سرطان مهبل یا وولو به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی