نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سرطان دهان‌

سرطان دهان‌

سرطان دهان‌ چیست ؟

سرطان دهان رشد سلول های بدخیم در دهان یا زبان . این نوع سرطان نادر ولی در عین حال خطرناک است . سرطان دهان ممکن است است لب ها، کام ، زبان ، غشاهای درونی لب یا گونه ، یا ناحیه لوزه ها را درگیر سازد. این سرطان در بزرگسالان بالای 40 سال شایع تر است ، ولی شیوع آن در بین جوانانی که از تنباکوی جویدنی استفاده می کنند در حال افزایش است .

سرطان دهان‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با تشخیص و درمان زودرس ممکن است قابل علاج باشد. پس از برداشت ضایعه نمای طبیعی صورت را می توان با جراحی ترمیمی باز گرداند.

برای سرطان دهان‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضدسرطان (شیمی درمانی ) مسکن ها در دوره پس از جراحی آنتی بیوتیک ها، در صورت وجود عفونت همزمان

اگر دچار سرطان دهان‌ شدم چه کار کنم؟

پس از جراحی به تدریج فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از سرطان دهان‌ وجود دارد؟

عدم مصرف تنباکو؛ در صورت مصرف الکل ، میزان آن در حد متوسط باشد.

برای تشخیص سرطان دهان‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون ، نمونه برداری (برداشت مقدار کمی از بافت یا مایع برای بررسی آزمایشگاهی ) از توده ، و رادیوگرافی سر باشد. همچنین سی تی اسکن یا ام. آر.آی به بررسی گسترش بدخیمی کمک می کند. هر چه توده در زمان تشخیص بزرگتر باشد، احتمال گسترش آن به سایر نواحی بیشتر است . - درمان بسته به محل سرطان (لب ، زبان ، کام یا...) متفاوت است . - جراحی برای برداشت ناحیه سرطانی در صورتی که قابل عمل باشد انجام می شود. پس از جراحی ، دهان را 4-3 بار در روز با محلول شستشوی آب نمک (یک قاشق چایخوری نمک در 250 سی سی آب گرم (معادل یک بطری نوشابه ) شستشو دهید. - اشعه درمانی و یا داروهای ضدسرطان ممکن است تجویز شود. - گفتار درمانی در مواردی که جراحی باعث اختلال تکلم شده باشد توصیه می شود.

زمانی که به سرطان دهان‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم مناسب به وسعت بیماری و توانایی بیمار در جویدن و بلعیدن بستگی دارد. ممکن است لازم باشد بیمار از غذاهای نرم استفاده کند. تا چند روز پس از جراحی ممکن است لازم باشد از رژیم مایعات استفاده شود.

سرطان دهان‌ چه علائمی دارد؟

یک برآمدگی رنگ پریده و معمولاً بدون درد با حاشیه سخت که در جای دهان یا زبان ممکن است ظاهر گردد. خصوصیات این ضایعه عبارتند از: این ضایعه بزرگ شده ، زخمی می شود و به آسانی خونریزی می کند. وجود این ضایعه ممکن است مانع جا افتادن مناسب دندان های مصنوعی گردد. این ضایعه ممکن است باعث سفت شدن زبان و اشکال در کنترل آن گردد و از این طریق ، تکلم و بلع را دچار اختلال سازد.

عوامل موثر در درمان سرطان دهان‌ چیست ؟

با تشخیص و درمان زودرس ممکن است قابل علاج باشد. پس از برداشت ضایعه نمای طبیعی صورت را می توان با جراحی ترمیمی باز گرداند.

چه چیز هایی باعت بروز سرطان دهان‌ می شوند؟

ناشناخته

سرطان دهان‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

التیام کُند پس از جراحی گسترش سرطان به گره های لنفاوی گردن که جراحی برداشت همه گره های لنفاوی سر و گردن را ایجاب می کند. بدشکلی دایمی صورت اختلال دایمی تکلم اختلال بلع پایدار

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سرطان دهان‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی