اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سوءمصرف و اعتیاد به مواد

سوءمصرف و اعتیاد به مواد

سوءمصرف و اعتیاد به مواد چیست ؟

سوءمصرف و اعتیاد به مواد عبارت است از دل مشغولی با مواد روان گردان (داروها، الکل ، غذا) به طوری که فرد قادر به کنترل خود نباشد و تکانشی برای ادامه آنها، علی رغم عواقب مضر فردی و اجتماعی ، وجود داشته باشد.

سوءمصرف و اعتیاد به مواد چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با انگیزش قوی ، مراقبت پزشکی مناسب و حمایت از جانب خانواده و دوستان قابل علاج است .

برای سوءمصرف و اعتیاد به مواد چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

پزشک شما ممکن است داروهای زیر را تجویز کند: دی سولفیرام (ضد سوء مصرف ) برای الکلیسم . این دارو در هنگام مصرف الکل ، ناخوشی شدیدی ایجاد می کند. نالترکسان که اثر مخدرها را خنثی می کند. متادون برای سوء مصرف مواد مخدر. این دارو یک مخدر ضعیف تر است که برای کاهش شدت علایم ترک و محرومیت از دارو مصرف می شود. این دارو امکان بازگشت به زندگی را مقدور می سازد.

اگر دچار سوءمصرف و اعتیاد به مواد شدم چه کار کنم؟

محدودیتی لازم نیست . به طور منظم ورزش کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از سوءمصرف و اعتیاد به مواد وجود دارد؟

با افرادی که داروها را مورد استفاده یا سوء مصرف قرار می دهند، معاشرت نکنید. قبل از این که مشکلات مربوط به سلامت ذهنی مثل افسردگی یا اضطراب مزمن ، منجر به ایجاد مشکلات در ارتباط با داروها گردند، برای حل آنها درخواست مشاوره کنید. به علایق سالم و فعالیت های اوقات فراغت بپردازید. پس از جراحی ، بیماری یا آسیب ، هرچه زودتر مصرف مسکن ها یا آرام بخش های تجویز شده را متوقف کنید. بیش از مقدار نیاز مصرف نکنید.

برای تشخیص سوءمصرف و اعتیاد به مواد چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

قبول کنید که مشکلی دارید. درخواست کمک از افراد صلاحیت دار و متخصص کنید. با خانواده و دوستان خوب خود، راحت و صادق باشید و از آنها کمک بخواهید. از دوستانی که شما را تشویق به از سر گرفتن عادتتان می کنند، دوری کنید. به گروه ها و انجمن های حمایتی ملحق شوید.

زمانی که به سوءمصرف و اعتیاد به مواد مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

یک رژیم غذایی طبیعی ، کاملاً متعادل و پر پروتئین اتخاذ کنید. در صورت ابتلا به سوء تغذیه ممکن است مکمل های ویتامینی لازم باشند.

سوءمصرف و اعتیاد به مواد چه علائمی دارد؟

به ماده مورد سوء مصرف بستگی دارد. بیشتر آنها این علایم را ایجاد می کنند: خلق مطبوع گذرا آسودگی از اضطراب احساس کاذب اعتماد به نفس توهمات بینایی و شنوایی تغییر سطح فعالیت (یا بی حالی و خماری یا آشفتگی ) علایم نامطبوع یا دردناک در هنگام کنار گذاشتن ماده مورد سوء مصرف

عوامل موثر در درمان سوءمصرف و اعتیاد به مواد چیست ؟

با انگیزش قوی ، مراقبت پزشکی مناسب و حمایت از جانب خانواده و دوستان قابل علاج است .

چه چیز هایی باعت بروز سوءمصرف و اعتیاد به مواد می شوند؟

مواد مورد سوء مصرف ممکن است باعث اعتیاد یا وابستگی گردند. شایع ترین مواد مورد سوء مصرف عبارتند از: نیکوتین الکل ماری جوانا آمفتامین ها، باربیتورات ها، کوکائین مخدرها شامل کدئین ، هروئین ، متادون ، مورفین و تریاک داروهای توهم زا شامل پی سی پی «گرد فرشته »، مزکالین و ال اس دی مواد فرار مثل چسب ، حلال ها و رنگ های استنشاقی

سوءمصرف و اعتیاد به مواد در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

بیماری های آمیزشی در معتادانی که از سرنگ مشترک استفاده می کنند یا هنگامی که تحت تأثیر داروها هستند، رفتار جنسی بی محابا دارند. عفونت های شدیدمثل آندوکاردیت ، هپاتیت با مسمومیت خونی به خاطر تزریق داخل وریدی با استفاده از سرنگ های غیراستریل سوء تغذیه آسیب تصادفی به خود یا دیگران در حالتی که تحت تأثیر داروها قرار دارد. از دست دادن شغل یا خانواده مرگ ناشی از مصرف بیش از حد

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سوءمصرف و اعتیاد به مواد به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی