اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری اسکیزوفرنی‌

بیماری اسکیزوفرنی‌

بیماری اسکیزوفرنی‌ چیست ؟

اسکیزوفرنی گروهی از اختلالات روانی شامل انواع اسکیزوفرنی کاتاتونیک ، پارانویید، آشفته ، تمایزنیافته و باقیمانده . واژه «اسکیزو» به معنی گسیختگی است و «فرنی » نیز به ذهن و روان اشاره دارد. اسکیزوفرنی اغلب به اختلال گسیختگی شخصیتی اشاره دارد، زیرا افکار و احساسات فرد مبتلا به این عارضه دارای ارتباط منطقی و معمول با یکدیگر نیستند. فرد مبتلا قادر نیست تخیلات خود را از واقعیت افتراق دهد و بنابراین رفتاری غیرمنطقی و غیرعادی دارد.

بیماری اسکیزوفرنی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

درمان در اکثر این بیماران مؤثر بوده و آنها را قادر می سازد تا به درجات مختلف از استقلال فردی بازگردند. حدود 30% بیماران به زندگی طبیعی و شغل خود بازمی گردند. گاهی این اختلال به طور کامل برطرف می شود.

برای بیماری اسکیزوفرنی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضدسایکوز معمولاً تجویز می شود. برخی از این داروها خوراکی بوده و برخی به طور تزریقی تجویز می شوند. اگر عوارض یک دارو خیلی شدید بوده و یا علایم بیماری با آن کنترل نگردند، داروی دیگری تجویز می شود. با برطرف شدن علایم مقدار تجویزی دارو کاهش می یابد. در اکثر بیماران مصرف مادام العمر این داروها لازم است . داروهای آرامبخش نظیر بنزودیازپین ها ممکن است در شروع درمان لازم باشد.

اگر دچار بیماری اسکیزوفرنی‌ شدم چه کار کنم؟

معمولاً محدودیتی وجود ندارد مگر با نظر پزشک .

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری اسکیزوفرنی‌ وجود دارد؟

پیشگیری خاصی برای آن شناخته نشده است .

برای تشخیص بیماری اسکیزوفرنی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص از طریق مشاهده علایم بیماری توسط سایرین تأیید می شود. - اخذ سابقه طبی ، سابقه رفتاری ، معاینه فیزیکی و ارزیابی روانی توسط یک پزشک توصیه می گردد. - هیچ آزمون اختصاصی برای تشخیص اسکیزوفرنی وجود ندارد. برای اثبات این تشخیص ، علایم باید حداقل 6 ماه در زمان هایی از زندگی تداوم یافته باشد. برخی بررسی های طبی نیز به منظور رد سایر بیماری های احتمالی عامل بیماری استفاده می شوند. - هدف از درمان ، کمک به بیمار برای بازگشت به عالم واقعیت است . درمان با داروهای تخفیف دهنده علایم شروع می شود. - پس از کنترل علایم ، درمان با روان درمانی و توانبخشی که به فرد در جهت کسب دوباره مهارت ها و الگوهای رفتاری طبیعی کمک می کند، ادامه می یابد. - خانواده و سایر افراد دارای نقش مهم در زندگی بیمار نیز باید در درمان مشارکت داشته باشند تا معضلات بیمار را درک کرده و بدانند برای کمک به بیمار چه می توانند انجام دهند. بیماران دچار اسکیزوفرنی گاهی در زندگی با دیگران مشکل دارند.

زمانی که به بیماری اسکیزوفرنی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

یک رژیم غذایی متعادل برای حفظ سلامت مطلوب بدن توصیه می شود.

بیماری اسکیزوفرنی‌ چه علائمی دارد؟

ظاهر شدن علایم زیر در بیمار ممکن است ماه ها تا سال ها به طول انجامد: دوری گزینی و درون گرایی بیش از معمول از دست دادن انگیزه ها محدودیت شدید هیجانات ، یا بروز نابجای هیجانات هذیان ها (باورهای کاذب و غیرواقعی تغییرناپذیر) توهم (یک تجربه حسی منشأگرفته از ذهن ، مثلاً شنیدن صداها یا دیدن چیزهایی که وجود خارجی ندارند) اختلال تفکر که خود را با تکلم آشفته و غیرمرتبط نشان می دهد. وجود این باور در بیمار که دیگران افکار وی را شنیده یا می دزدند یا او را تحت کنترل دارند. اسکیزوفرنی پارانویید ـ در این نوع به طور غالب رفتارهای مبتنی بر سوءظن به دیگران و رفتارهای پارانویید دیده می شود.

عوامل موثر در درمان بیماری اسکیزوفرنی‌ چیست ؟

درمان در اکثر این بیماران مؤثر بوده و آنها را قادر می سازد تا به درجات مختلف از استقلال فردی بازگردند. حدود 30% بیماران به زندگی طبیعی و شغل خود بازمی گردند. گاهی این اختلال به طور کامل برطرف می شود.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری اسکیزوفرنی‌ می شوند؟

علت واقعی آن مشخص نشده است . به نظر می رسد عوامل ارثی در آن نقش داشته باشند؛ عوامل محیطی نیز ممکن است در ایجاد آن دخیل باشند.

بیماری اسکیزوفرنی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

ناتوانی مادام العمر خودزنی ؛ خودکشی رفتار خصومت آمیز نسبت به دیگران بازگشت ، غفلت در انجام وظایف ، ولگردی یا حبس رفتن

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری اسکیزوفرنی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی